Podarilo sa Burtonovmu Dumbovi vzlietnuť k úspechu? | Dumbo RECENZIA

Nenechajte si ujsť

5 dokonalých seriálových epizód, ktoré sú bezchybné od začiatku do samotného konca

Najlepšie seriálové epizódy Väčšina z nás má svoj obľúbený seriál, na ktorý by sme nikdy nezanevreli a dokázali ho sledovať stále dookola. Máte však aj...

Tvrdý tréning nestačí. Preskúmajte s nami tajný život ESPORTS hráčov a ich každodennú rutinu

Ako vyzerá život hráča esports? Elektronické športy sú novodobý fenomén. Aj keď boli prvé herné turnaje usporiadané dekády dozadu, priemysel vybuchol len pár rokov do...

Týchto 10 filmov a seriálov si v júni nesmiete nechať ujsť na streamovacej platforme HBO GO

10 filmových a seriálových noviniek na HBO GO v júni 2020 V júni 2020 pribudnú na streamovacej službe HBO GO ďalšie skvelé filmy a seriály, ktoré...

Ryan Gosling bude vlkolak. Po úspechu hororu Neviditeľný príde aj film Wolfman

Ryan Gosling bude Wolfman Ryan Gosling sa stáva súčasťou monster univerza. Po úspešnom horore Neviditeľný prichádza Wolfman. Je to nečakaná, ale veľmi zaujímavá voľba. Réžie sa...
Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Aktuálnym trendom štúdia Disney je natáčať hrané verzie ich klasických rozprávkových príbehov. Pri ich pozeraní sa nostalgia mieša s krásnym vizuálom, čo im väčšinou prinesie do kasy kopu peňazí. Napríklad taká Kráska a zviera či Kniha džungle svoj šarm dokázali zopakovať aj po toľkých rokoch.

Najnovším prínosom do tejto série je legendárny režisér Tim Burton (Alica v krajine zázrakov, Charlie a továreň na čokoládu), ktorý sa rozhodol sfilmovať príbeh o lietajúcom sloníkovi Dumbovi. Pre túto neľahkú úlohu si nezabudol zaobstarať ani hviezdne herecké obsadenie či jeho dvorného hudobného skladateľa. Dokázal však s hraným Dumbom vzlietnuť k úspechu klasického animáku z roku 1941?

Dumbo
Zdroj: aceshowbiz.com

Dumbo RECENZIA

Pokiaľ ste na posledných 78 rokov zaspali, radi vám príbeh lietajúceho sloníka Dumba oprášime. Vo filme nazrieme do krachujúceho cirkusu bratov Medici, ktorého poslednou záchranou je tehotná slonica, pani Jumbová. Tej sa však narodí mláďa s obrovskými ušami, ktoré je celému cirkusu a divákom iba na smiech.

Na starosť ho teda dostane bývalá kovbojská hviezda Holt Farrier (Colin Farrell) a jeho dve deti Milly a Joe. Netrvá však dlho a zistia, že nejde o len tak hocijakého sloníka. Dumbo je totižto zázračný a vďaka svojim veľkým ušiam dokáže lietať. Stane sa tak zo “škaredého káčatka” záchrana cirkusu Medici?

V prvom rade treba spomenúť, že sa režisér Tim Burton dosť odpojil od zdrojového materiálu, ktorým je animovaná rozprávka. Tam boli hlavnými postavami samotné zvieratá, ktoré sú v hranej verzii nahradené všemožnými ľudskými postavami. Tým bohužiaľ chýbajú akékoľvek emócie, city či komplexnosť.

Je veľká škoda, že si nezvolil cestu podobnú filmom ako Kniha džungle alebo Leví kráľ, v ktorých sú hlavnými postavami zvieratá vytvorené pomocou nádherných počítačových efektov. Aj napriek neuveriteľnému hereckému kádru sú tak ľudské postavy nezapamätateľné a nevybudujete si k nim žiaden cit.

Dumbo
Zdroj: eu.usatoday.com

Festival známych hereckých tvárí

Ako som spomenul vyššie, film prekvital naozaj silným hereckým obsadením. Od Colina Farrella, cez Michaela Keatona a Dannyho DeVita, až po Evu Green. Z veľkej časti ide o jeho dvorných hercov, s ktorými spolupracoval už niekoľkokrát. Aj napriek tomu z nich tento film nedokázal vyšťaviť maximum, čo mi príde ako premárnená príležitosť.

Z davu vystúpila iba mladá herečka Nico Parker, ktorá si zahrala ambicióznu a inteligentnú Milly, dcéru postavy Colina Farrella. Prvú tretinu filmu zas dokázal zachrániť Danny DeVito, ktorý stvárnil chamtivého majitela cirkusu s dobrým srdcom, Maxa Medici. Herecké výkony Farrella, Keatona a Evy Green bohužiaľ ostali zaseknuté na škerení a mračení sa.

Na druhej strane, Burtonovi sa dobre podarilo vybalancovať vtipné a milé momenty s tými emotívnymi a depresívnymi. Deti sa v kine zabávali, no zároveň si prešli poriadnou emocionálnou jazdou, ktorá by ako malého dostala aj mňa. Nuž, režisér musel zaujať naozaj širokú a ťažkú cieľovku.

Vytvoriť niečo, čo sa bude páčiť zároveň deťom, dospelým so spomienkami na originálneho Dumba a fanúšikom jeho predošlých filmov predsa nie je jednoduché. Inak povedané – deti si film užijú, nostalgikovia o niečo menej a milovníci diel Tima Burtona pravdepodobne spokojní nebudú. Tou pravou otázkou však je: “Môže byť Tim Burton na toto dielo hrdý?

Dumbo
Zdroj: thathashtagshow.com

Podarená audio-vizuálna šou

Človek by si povedal, že spojenie Tima Burtona a Disney musí vyzerať naozaj veľkolepo. Nakoniec sme sa nedočkali ničoho svetoborného, no stále ide o podarenú audio-vizuálnu šou. Nad očkami, uškami a úsmevom malého Dumba sa musia rozplývať ako malé deti, tak aj zatrpknutí ľudia bez duše.

Režisér sa na vykreslenie zvierat rozhodol použiť niečo medzi počítačovými efektmi a fotorealizmom, čo bolo vidieť hlavne na slonici, pani Jumbovej. Vizuál filmu vám dokonca niekoľkokrát otvorí ústa dokorán či zastaví obeh krvy v žilách – hlavne keď bude Dumbo lietať ponad divákmi v cirkuse. Budete mať chuť tlieskať spolu s nimi…

V dobrom slova zmysle prekvapila aj hudobná stránka filmu, o ktorú sa postaral režisérov dvorný skladateľ Danny Elfman. Jeho rukopis musí v soundtracku spoznať aj hluchý! Po rokoch sme sa tak opäť dočkali spojenia Tim Burton – Michael Keaton – Danny DeVito – Danny Elfman. Mali sme miestami pocity, že sa pozeráme na Batmana z 90. rokov? No jasné, že áno!

Dumbo
Zdroj: © 2019 Disney Enterprises, Inc. All Rights Reserved.

Zhrnutie

Deti si užijú Burtonovú krajinu zázrakov a odpustia filmu seriózne problémy, zatiaľ čo dospelí môžu nájsť emočné spojenie s originálom z roku 1941. Bez týchto faktorov by však snímka bola neúspechom. Burtonov Dumbo je síce letom s dobrým pristátím, no treba sa pripraviť na poriadne turbolencie.

Stále však treba myslieť na Burtonov temný a traumatizujúci rukopis, ktorý by deti pod 10 rokov nemuseli zobrať s úsmevom. Za nás si hraný remake Dumba odnáša 6/10 a dúfame, že sa aj maestro ako Tim Burton poučí zo svojich chýb.

Mohlo by sa ti páčiť

1 komentár

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Začnite šetriť. Šéf Sony odhalil, že PlayStation 5 nebude “zrovna najlacnejšie”

Konzola Sony PlayStation 5 nebude lacná, ale výhodná Jednou z najväčších otázok stále ostáva, aká bude cena hernej konzoly Sony PlayStation 5. Ešte dávnejšie unikli...

Pri sopke Yellowstone zaznamenali 11 zemetrasení za 24 hodín. Hrozí svetu vulkanická apokalypsa?

Vybuchne sopka Yellowstone? Dňa 29. mája bolo v parku, pod ktorým drieme gigantická sopka Yellowstone, nameraných 11 zemetrasení behom 24 hodín. O správe informoval zahraničný...

5 dokonalých seriálových epizód, ktoré sú bezchybné od začiatku do samotného konca

Najlepšie seriálové epizódy Väčšina z nás má svoj obľúbený seriál, na ktorý by sme nikdy nezanevreli a dokázali ho sledovať stále dookola. Máte však aj...

Pripravte sa na nové smart hodinky od Samsungu. Prídu s množstvom úžasných funkcií

V posledných týždňoch nás spoločnosť Samsung oboznámila s príchodom nových produktov, medzi ktorými nebudú chýbať ani ďalšie smart hodinky. Tým sa práve podarilo získať...

KORONAVÍRUS na Slovensku: spravil sa rekordný počet testov, nepribudol ani jeden nakazený

Na Slovensku sa spravil rekordný počet testov na koronavírus Koronavírus COVID-19 na Slovensku aj ďalej ustupuje. Počas 1. júna pribudol rekordný počet vykonaných testov, za...