DUNA 2: Strihač sa preriekol. Ktorá mŕtva postava sa vráti v pokračovaní?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Tento článok obsahuje významné spoilery z filmu Duna: Časť 2 a knižných pokračovaní.

Konečne si môžeme povedať, že očakávané pokračovanie Duna: Časť 2 vychádza budúci rok. Sci-fi epos režiséra Denisa Villeneuvea sa na plátna kín vráti 19. októbra 2023. Svoje nadšenie nemusíme skrývať, keďže Duna obsadila prvú priečku v našom redakčnom zozname najlepších filmov minulého roka. Dokonca sa nebojíme tvrdiť, že snímka bude veľkým hráčom na tohtoročnom Udeľovaní cien Akadémie. Zlaté sošky môže pozbierať v technických kategóriách, či za dunivú hudbu Hansa Zimmera.

Mŕtva postava chystá návrat v Duna 2

Čitatelia knižnej série dobre vedia, aké prekvapenia nám prinesú filmové pokračovania. Teraz sa to dozvedá aj široká verejnosť vďaka rozhovoru, ktorý poskytol strihač Joe Walker. Nepriamo naznačil, ktorá mŕtva postava sa môže vrátiť vo filme Duna: Časť 2. V priebehu prvej polovice knihy, ktorú snímka adaptovala, nás opustilo hneď niekoľko charakterov. Medzi nimi Dr. Wellington Yueh, vojvoda Leto Atreides, mentat Piter De Vries, Liet-Kynes, Duncan Idaho či fremen Jamis. Práve jedna z týchto postáv chystá v pokračovaniach svoj návrat.

duna video thumb
Zdroj: continental-film.sk

V rozhovore s portálom Collider padla na strihača otázka, či niektorý z vymazaných záberov prvej časti uvidíme v druhom filme. Takto odpovedal:

„Na knihe Franka Herberta je skutočne zaujímavé to, že niektoré postavy sa vracajú, ale nie nevyhnutne v rovnakej forme, akú mali pôvodne. Tí, čo knihu poznajú, vedia, že sa opäť objavuje napríklad Duncan Idaho, takže nie je koniec, kým nezaspieva posledná dáma.“

Walker síce priamo netvrdí, že sa medzi týmito vymazanými scénami nachádza Duncan Idaho (Jason Momoa), avšak naznačuje jeho návrat v budúcnosti. Povieme vám toľko, že podľa knižnej série podpísal Jason Momoa kontrakt svojho života. Idaho svoj život obetoval v boji proti jednotke Sardaukarov, aby mohli Paul (Timothée Chalamet) a Lady Jessica (Rebecca Ferguson) utiecť pred istou smrťou. Jeho mŕtve telo však poslúžilo na omnoho vyššie potreby.

Vo všetkých šiestich knihách

Zbrojmajster Duncan Idaho sa po správnosti nemá vrátiť vo filme Duna: Časť 2, teda v druhej polovici knihy. Ak nejaké scény s ním uvidíme, budú to maximálne Paulove vidiny do budúcnosti, prípadne spomienky. Idaho sa prvýkrát – dobre čítate, prvýkrát – vráti až v druhej knihe Spasiteľ Duny. Teda v potenciálnom treťom filme. Rasa Bene Tleilax vloží bunky jeho mŕtveho tela do axolotlovej nádrže, z ktorej vyjde ghola – perfektný klon Duncana Idaha. Toho dostane Paul do daru s postrannými úmyslami.

Jason Momoa Duncan Idaho Duna
Zdroj: indiewire.com

Aby toho nebolo málo, desiatky gholov Duncana Idaha sa vystriedajú vo všetkých knihách pôvodnej série, dokonca aj v pokračovaniach od Briana Herberta a Kevina J. Andersona. Tým pádom sa dá Idaho považovať za ústrednú postavu série Duny. Pokiaľ by sa pokračovalo aj vo filmoch, Jason Momoa má ako jediný zaručené miesto vo všetkých z nich. Sám herec v jednom z rozhovorov prezradil, že sa nemôže dočkať produkcie druhej časti.

„Brácho, ubíja ma, že musíme rok čakať. Ubíja ma, že ešte nie sme vo výrobe. Hovorím si, chlapci – musíme ísť!“

Takže viac-menej máme potvrdené, že sa Momoa takým alebo onakým spôsobom vráti aj v Dune 2.

Tešíte sa na návrat Jasona Momou v budúcich pokračovaniach? Vaše názory nám napíšte do komentárov!

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -