Let na Arrakis sa odkladá. Duna: Časť 2 hlási posun premiéry

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Duna: Časť 2 dostala neskorší dátum premiéry

Jazdiť na piesočných červoch po dunách planéty Arrakis budeme o niečo neskôr. Štúdio Warner Bros. včera oznámilo, že dátum vydania snímky Duna: Časť 2 sa posúva takmer o mesiac. Pokračovanie 6-oscarového eposu režiséra Denisa Villeneuva tak uvidíme 16. novembra 2023, pretože na dobré sa dlho čaká. Pôvodný dátum vydania sci-fi dobrodružstva založeného na novele autora Franka Herberta bol 19. október budúceho roka.

V otvárací víkend tak spoznal svojich protivníkov. Čeliť mu bude film The Hunger Games: The Ballad of Songbirds and Snakes, teda novinka zo série Hry o život. Príbeh spred udalostí filmovej kvadrológie adaptuje rovnomennú knihu, u nás známu ako Balada o hadoch a vtáčatkách. Tiež pôjde vysokorozpočtový blockbuster od Universalu, ktorý obsadil zvučné mená ako Rachel Zegler, Hunter Schafer, Tom Blyth alebo Jason Schwartzman.

Ich animačné štúdio DreamWorks Animation prinesie v rovnaký víkend do kín animák Trollovia 3, zatiaľ čo Paramount vydá zatiaľ nepomenovaný film s Ryanom Reynoldsom, ktorý režíruje John Krasinski. Uvidíme, ktorý zo štyroch filmov vychádzajúcich 16. novembra 2023 uhne kvôli konkurencii skôr…

Duna: Časť 2
Herecký ansámbel filmu Duna: Časť 2; Zdroj: twitter.com

Teraz späť na Arrakis. Druhá polovica príbehu prvej knihy už spoznala väčšinu svojho obsadenia, ktoré je – nie, že by sme to nečakali – perfektné. Princeznú Irulán stvárni Florence Pugh (Black Widow), jej otca a imperátora celého známeho vesmíru Shaddama IV zas Christopher Walken (Chyť ma, ak to dokážeš). Úlohu Feyd-Rautha Harkonnena získal Austin Butler (Elvis) a zatiaľ poslednou obsadenou bola francúzska hviezda Léa Seydoux (Nie je čas zomrieť), ktorá si zahrá Lady Margot Fenring.

Z pôvodného obsadenia sa vrátia Timothée Chalamet ako Paul Atreides, Zendaya ako Chani, Rebecca Ferguson ako Lady Jessica, Javier Bardem ako Stilgar, Stellan Skarsgård ako barón Vladimír Harkonnen a Josh Brolin ako Gurney Halleck.

O čom je Duna?

Písal sa rok 1965, kedy spisovateľ Frank Herbert vydal prvú časť svojho vedecko-fantastického románu Duna. Dnes séria obsahuje 21 kníh kníh, pričom sa táto franšíza stihla rozšíriť aj do iných médií. Zdrojovým materiálom sa inšpirovali aj série ako Star Wars alebo Game of Thrones. Vedzte, že by bez jej vplyvu možno ani nikdy nikdy nevznikli. To, čo Pán prsteňov predstavuje vo svete fantasy, znamená Duna pre vedecko-fantastickú literatúru. Teraz vám priblížime jej príbeh, drsný svet a témy filozofie, ekológie a náboženstva.

Duna
Zdroj: distractify.com

Príbeh pôvodnej novely sa odohráva v ďalekej budúcnosti, kedy ľudstvo osídlilo tisícky planét a medzihviezdnu spoločnosť riadi niekoľko vysokopostavených rodov. Ústrednou postavou celého konfliktu je mladý Paul Atreides (Timothée Chalamet), ktorého rodina sa ujala moci a riadenia púštnej planéty Arrakis, prezývanej aj Duna.

Práve Arrakis je jediným miestom, kde možno nájsť vzácne korenie (Melanž), ktoré predlžuje ľuďom život a zároveň ich obdarúva výnimočnými psychickými schopnosťami. Jedná sa o najcennejšiu komoditu v celej galaxii. Na druhej strane konfliktu stojí rod Harkonnenov, ktorí sa chcú zmocniť vlády nad planétou Arrakis a tým ovládnuť obchod s korením. Tu vstupujú do príbehu témy politiky, náboženstva, ekológie, technológie a hlavne ľudské emócie spojené s filozofickými úvahami a intrigami.

Mrzí vás, že film Duna: Časť 2 uvidíme o mesiac neskôr v neskorší dátum vydania? Alebo vám na podobný veľkofilm nevadí čakať dlhšie? Dajte nám vedieť do komentárov!

Zdroj: collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -