Film roka prichádza s finálnym trailerom. Duna sa veľkoleposťou vyrovná Star Wars alebo Pánovi prsteňov

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 22 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Necelý rok čakania je takmer u konca. Epické sci-fi Duna režiséra Denisa Villeneuve malo pôvodne vyjsť 19. novembra 2020, avšak hneď niekoľkokrát bol dátum premiéry odložený. Ten aktuálny je v slovenských kinách naplánovaný na 21. október 2021. V niektorých európskych krajinách sa film premieta od 15. septembra, menovite Francúzsko, Belgicko, Nórsko, Švédsko a Švajčiarsko. Nasledujúce dni dorazil do Rakúska, Nemecka, Holandska, Španielska a ďalších krajín, dokonca aj mimo Európy. Takže na svoj dátum vydania si musí počkať ako Slovensko, aj tak Spojené štáty.

Aj bez vydania v Amerike sa filmu podarilo zarobiť cez 100 miliónov amerických dolárov. Zatiaľ sa premieta vo viac ako 6 000 kinách naprieč 32 krajinami. Počas otváracieho víkendu si Duna zarobila 36,8 milióna dolárov a najlepšie sa jej darilo v Rusku, Francúzsku, Nemecku, Taliansku a Španielsku. My sme mali tú možnosť film vidieť v rakúskom kine, no pred samotnou recenziou vám povieme jediné. Duna je doposiaľ najlepší film roka, ktorý si nesmiete nechať ujsť na čo najväčšom plátne. Ideálne v IMAX sále v Bratislave.

Finálny trailer na sci-fi Duna:

Teraz štúdio Warner Bros. vydáva finálny trailer, ktorý odhaľuje nové scény z filmu Duna. Užite si dve a pol minúty dych berúceho vizuálnu so skvelým hudobným podkladom. Vidíme rozvinutý dialóg medzi Paulom Atreidesom (Timothée Chalamet) a Duncanom Idahom (Jason Momoa), či stretnutie Paula a Chani (Zendaya). A čo hlavne, koniec novej ukážky nám odhaľuje legendárne jazdenie na piesočnom červovi. Štúdio musí pri marketingu využiť všetky zbrane, aby film dostatočne zarobil. Iba od zárobkov záleží, či uvidíme aj nutné pokračovanie – Dune: Part II.

O čom je Duna?

Písal sa rok 1965, kedy spisovateľ Frank Herbert vydal prvú časť svojho vedecko-fantastického románu Duna. Dnes séria obsahuje 21 kníh kníh, pričom sa táto franšíza stihla rozšíriť aj do iných médií. Zdrojovým materiálom sa inšpirovali aj série ako Star Wars alebo Game of Thrones. Vedzte, že by bez jej vplyvu možno ani nikdy nikdy nevznikli. To, čo Pán prsteňov predstavuje vo svete fantasy, znamená Duna pre vedecko-fantastickú literatúru. Teraz vám priblížime jej príbeh, drsný svet a témy filozofie, ekológie a náboženstva.

Príbeh pôvodnej novely sa odohráva v ďalekej budúcnosti, kedy ľudstvo osídlilo tisícky planét a medzihviezdnu spoločnosť riadi niekoľko vysokopostavených rodov. Ústrednou postavou celého konfliktu je mladý Paul Atreides (Timothée Chalamet), ktorého rodina sa ujala moci a riadenia púštnej planéty Arrakis, prezývanej aj Duna.

duna dátum vydania
Zdroj: twitter.com

Práve Arrakis je jediným miestom, kde možno nájsť vzácne korenie (Melanž), ktoré predlžuje ľuďom život a zároveň ich obdarúva výnimočnými psychickými schopnosťami. Jedná sa o najcennejšiu komoditu v celej galaxii. Na druhej strane konfliktu stojí rod Harkonnenov, ktorí sa chcú zmocniť vlády nad planétou Arrakis a tým ovládnuť obchod s korením. Tu vstupujú do príbehu témy politiky, náboženstva, ekológie, technológie a hlavne ľudské emócie spojené s filozofickými úvahami a intrigami.

Hrajú Timothée Chalamet ako Paul Atreides, Zendaya ako Chani, Rebecca Ferguson ako Lady Jessica, Oscar Isaac ako vojvoda Leto Atreides, Jason Momoa ako Duncan Idaho, Stellan Skarsgård ako barón Vladimir Harkonnen, Dave Bautista ako Glossu Rabban, Javier Bardem ako Stilgar, Josh Brolin ako Gurney Halleck, David Dastmalchian ako Piter De Vries, Stephen Henderson ako Thufir Hawat, Sharon Duncan-Brewster ako Liet-Kynes, Chang Chen ako doktor Wellington Yueh a ďalší.

Tiež sa neviete dočkať premiéry, ktorá dorazí už 21. októbra? Vaše názory na finálny trailer nám napíšte do komentárov!

Zdroj: screendaily.com, collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -