Nová adaptácia Duny je famózna, tvrdí scenárista Eric Roth. Film však ani zďaleka neukáže celý príbeh

Nenechajte si ujsť

Ema Jedličková
Ema Jedličková
Večne s hlavou v oblakoch alebo s nosom v knihách.

Duna patrí medzi najočakávanejšie filmy tohto roku. Premiéru má stanovenú na 1. októbra, pričom dúfame, že to bude finálny dátum bez ďalšieho odkladu. A nie len fanúšikovia majú privysoké očakávania z novej adaptácie. Scenárista Eric Roth sa v nedávnom rozhovore pre Collider rozrozprával o svojich pocitoch ohľadom filmu Duna.

Prvá adaptácia slávneho románu nedopadla zrovna najšťastnejšie. Verzia Davida Lyncha z roku 1984 bola až tak tragická, že sa k nej dnes radšej nepriznáva ani samotný režisér. Od tvorcov novej Duny sa tak očakáva, že si svojím spracovaním uctia literárne dedičstvo Franka Herberta. Bola by totižto škoda, ak by jeho talent zostal iba na papieri a plátnové spracovania by aj naďalej zlyhávali.

dátum vydania filmu duna
Zdroj: youtube.com

Eric Roth a jeho nadšenosť pre film Duna

Réžie sa ujal šikovný Kanaďan Denis Villeneuve, ktorý sa vo svojej kariére môže pochváliť viacerými sci-fi blockbustermi. Medzi jeho posledné filmy patrí Blade Runner 2049 alebo Prvý kontakt, na ktorého tvorbe sa krátko podieľal aj 76-ročný Eric Roth. Villeneuve následne oslovil Rotha, aby s ním pracoval na scenári pre jeho novú vesmírnu snímku.

„Pracovať na Dune bolo úžasné. Pre Denisa som urobil malú prácu pri Prvom kontakte a stali sme sa tak trochu spriaznenými dušami. A tak keď prišla Duna, opýtal sa ma, či sa chcem pridať. Súhlasil som a napísal som prvý obsiahly a prepísaný koncept, ktorý obsahoval pre mňa určité špeciálne veci. Ale úprimne povedané, muselo to byť miestami skrátené a tak trochu „dané dokopy“. Denis niečo z toho aj urobil, no nakoniec priniesli scenáristu – ja som bol zaneprázdnený – menom Jon Spaihts, ktorý píše fantasticky. Myslím si, že to dokázal udržať celé „pri zemi“. … Podľa mňa to bude naozaj dosť veľkolepé. Denis je vizionár svojho vlastného druhu.“

Duna je extrémne komplexný príbeh s mnohými zápletkami a rôznorodými charaktermi. Je teda vôbec možné, že to všetko uvidíme v prvom filme? Podľa Rotha rozhodne nie. Villeneuve si na začiatku objednal u Warner Bros. dva filmy a všetci dúfajú, že bude mať prvý diel dostatočný úspech na to, aby sa z neho vytvorila franšíza.

„Je to kompletne prvá polovica knihy. Áno, nevedel som to, keď sme začínali, takže si myslím, že som napísal trochu viac ako len prvú polovicu a načrtol som už aj tú zvyšnú časť. Ale videl som film a je to viac-menej len prvá časť knihy.“

Duna
Zdroj: vanityfair.com

Kto bude pracovať na pokračovaní?

Collider u Rotha vyzvedal, či sa bude v prípade úspechu podieľať aj na pokračovaní. Je však dosť možné, že sa s Rothom budeme musieť po prvom filme rozlúčiť. Americký scenárista by sa chcel venovať aj ďalším projektom, keďže sa už nachádza v pokročilejšom veku a nerád zostáva pri veciach, ktoré zaberajú veľa času. Každopádne, z jeho slov je jasné, že októbrová novinka bude kolosálnym hitom.

Premiéra nás teda čaká na jeseň a v hlavnej úlohe sa ukáže Timothée Chalamet. Po jeho boku sa objavia hviezdne mená ako Rebecca FergusonJosh BrolinStellan Skarsgard či ZendayaDuna bude odvysielaná 1. októbra nie len v kinách, ale aj na streamovacej službe HBO Max.

Myslíte si, že Eric Roth dramatizuje alebo bude nová Duna naozaj výnimočne fantastická? Vaše postrehy a názory nám dajte vedieť do komentárov.

Zdroj: collider.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -