Najočakávanejší film roka dostal nový trailer. Epické sci-fi Duna prekoná veľkoleposťou aj Star Wars

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 22 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

„Nesmiem sa báť. Strach je zabijak mysle. Strach je malá smrť, ktorá prináša úplné zničenie. Budem čeliť svojmu strachu. Dovolím mu aby prešiel okolo mňa i cezo mňa. A keď odíde, obrátim vnútorný zrak, aby som videl kam šiel. Tam kam odišiel strach, nezostane nič. Zostanem len ja.“

Tieto slová pozná každý čitateľ knižnej série a čochvíľa ich spozná aj široká verejnosť. Písal sa rok 1965, kedy spisovateľ Frank Herbert vydal prvú časť svojho vedecko-fantastického románu Duna. Dnes séria obsahuje 21 kníh, pričom sa táto franšíza stihla rozšíriť aj do iných médií. Krátke príbehy, komiksy, videohry a v neposlednom rade filmy a televízne projekty. Zdrojovým materiálom sa inšpirovali aj série ako Star Wars alebo Game of Thrones. Vedzte, že by bez jej vplyvu možno ani nikdy nevznikli. To, čo Pán prsteňov predstavuje vo svete fantasy, znamená Duna pre vedecko-fantastickú literatúru.

Nepochybne najznámejším pokusom o prenesenie príbehu na plátna kín bol film režiséra Davida Lyncha z roku 1984. Finálny výsledok sa však niesol na vlne kritiky, pričom sa filmár k jeho výtvoru nerád priznáva, svoje meno v niektorých prípadoch dokonca vymazal z titulkov. Televízne mini-série od stanice Syfy (vtedajšie Sci-Fi Channel) sú na tom o niečo lepšie, no vďaka nižšiemu rozpočtu sa nejednalo o nič svetoborné. Príbeh si teda pýtal riadnu filmovú adaptáciu, ktorá by si uctila kvality pôvodnej novely.

Duna
Zdroj: hdqwalls.com

Duna režiséra Denisa Villenevue

Zabijak Star Wars prichádza. Nenechajte si skaziť chuť adaptáciou Davida Lyncha z roku 1984. Režisér Denis Villeneuve plánuje napraviť povesť a prináša najočakávanejší film tohto roka. Veríme, že po jeho skvelých filmoch ako Zmiznutie, Sicario, Prvý kontakt alebo Blade Runner 2049 prichádza ďalší triumf. O to viac, keď adaptuje jednu z najdôležitejších sci-fi kníh v histórii. Duna po niekoľkých odkladoch konečne prichádza do kín a druhý trailer nás presviedča o tom, že to bude veľkolepé.

Nedávno sme vás informovali o tom, že sa 21. a 22. júla vo svete konajú špeciálne IMAX premietania, ktoré odhaľujú doposiaľ nevidené záberyhudbu priamo z filmu, a v prvom rade nový trailer. Prvé reakcie z premietaní potvrdili, že diváci videli otváracích 10 minút z filmu. Celá akcia je zakončená druhým oficiálnym trailerom, ktorý bol zverejnený pre všetkých fanúšikov. Posledné dni sme tiež dostali sériu nádherných charakterových plagátov, ktoré si môžete prezrieť v galérii nižšie.

Opäť musíme pripomenúť, že Duna zadaptuje len prvú polovicu knihy z roku 1965. V prípade úspechu nakrúti štúdio Warner Bros. s režisérom Denisom Villeneuve pokračovanie, ktoré rozpovie príbeh druhej polovice knihy. Teda tej akčnejšej a ešte veľkolepejšej. Vydanie v slovenských kinách je aktuálne naplánované na 21. október 2021 a my už sa teraz nevieme dočkať.

Druhý trailer na film Duna

O čom je Duna?

Teraz vám priblížime jej príbeh, drsný svet a témy filozofie, ekológie a náboženstva. Príbeh pôvodnej novely sa odohráva v ďalekej budúcnosti, kedy ľudstvo osídlilo tisícky planét a medzihviezdnu spoločnosť riadi niekoľko vysokopostavených rodov. Ústrednou postavou celého konfliktu je mladý Paul Atreides (Timothée Chalamet), ktorého rodina sa ujala moci a riadenia púštnej planéty Arrakis, prezývanej aj Duna.

Práve Arrakis je jediným miestom, kde možno nájsť vzácne korenie (Melanž), ktoré predlžuje ľuďom život a zároveň ich obdarúva výnimočnými psychickými schopnosťami. Jedná sa o najcennejšiu komoditu v celej galaxii. Na druhej strane konfliktu stojí rod Harkonnenov, ktorí sa chcú zmocniť vlády nad planétou Arrakis a tým ovládnuť obchod s korením. Tu vstupujú do príbehu témy politiky, náboženstva, ekológie, technológie a hlavne ľudské emócie spojené s filozofickými úvahami a intrigami.

Duna
Zdroj: hdqwalls.com

Hrajú Timothée Chalamet ako Paul Atreides, Zendaya ako Chani, Rebecca Ferguson ako Lady Jessica, Oscar Isaac ako vojvoda Leto Atreides, Jason Momoa ako Duncan Idaho, Stellan Skarsgård ako barón Vladimir Harkonnen, Dave Bautista ako Glossu Rabban, Javier Bardem ako Stilgar, Josh Brolin ako Gurney Halleck, David Dastmalchian ako Piter De Vries, Stephen Henderson ako Thufir Hawat, Sharon Duncan-Brewster ako Liet-Kynes, Chang Chen ako doktor Wellington Yueh a ďalší.

Ako sa vám páči druhý trailer na film Duna? Vaše názory nám napíšte do komentárov!

Zdroj: youtube.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -