Uvidíme Dunu v slovenských kinách o dva týždne skôr ako na HBO Max?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Najčítanejšie za 7 dní

Ukáže sa Duna v zahraničných kinách, vrátane tých slovenských, o dva týždne skôr ako na streamovacej službe HBO Max? Očakávaný epos režiséra Denisa Villeneuve (Blade Runner 2049) je jedným zo sedemnástich filmov štúdia Warner Bros., ktoré sa v deň premiéry dostanú priamo na internet.

S kontroverzným rozhodnutím spoločnosti WarnerMedia o hybridnej distribúcii ich filmov nebolo spokojných hneď niekoľko známych filmárov. Medzi nimi napríklad Christopher Nolan, ktorý podľa všetkého po desiatich rokoch zmení domov pre svoje filmy. Svoju nevôľu vyjadril aj režisér Denis Villeneuve a produkčná spoločnosť Legendary, ktorá financuje jeho film Duna. Tí sa to dokonca rozhodli riešiť právnymi krokmi.

Duna
Zdroj: hdqwalls.com

Duna v slovenských kinách o dva týždne skôr?

Informácia zatiaľ nebola potvrdená žiadnou oficiálnou stranou, no zdroje informujú o vydaní filmu po celom svete mimo Spojených štátov už 15. septembra 2021. To je celé dva týždne pred vydaním na platforme HBO Max, čím by Duna získala dostatočnú exkluzivitu v kinách. Na streamovacej službe totiž po odklade vychádza 1. októbra 2021. Na rovnaký deň je naplánovaná kinopremiéra v Spojených štátoch, ktorá ostáva bez zmeny.

Na oficiálne potvrdenie od štúdia si ešte budeme musieť počkať. Takisto si musíme počkať na otvorenie kinosál na Slovensku, ktoré je kvôli aktuálnej situácii stále v nedohľadne. Situácia je u nás výrazne horšia ako napríklad v Poľsku, kde dnešným dňom otvorili kiná, divadlá, hotely aj lyžiarske strediská. Aj napriek tomu veríme, že situácia bude na prelome septembra a októbra stabilizovaná natoľko, aby sme si Dunu užili plným dúškom v kinosále IMAX.

Komplexný sci-fi príbeh

Písal sa rok 1965, kedy spisovateľ Frank Herbert vydal prvú časť svojho vedecko-fantastického románu Duna. Dnes séria obsahuje devätnásť kníh, pričom sa táto franšíza stihla rozšíriť aj do iných médií. Zdrojovým materiálom sa inšpirovali aj série ako Star Wars alebo Game of Thrones. Vedzte, že by bez jej vplyvu možno ani nikdy nikdy nevznikli. To, čo Pán prsteňov predstavuje vo svete fantasy, znamená Duna pre vedecko-fantastickú literatúru. Teraz vám priblížime jej príbeh, drsný svet a témy filozofie, ekológie a náboženstva.

Príbeh pôvodnej novely sa odohráva v ďalekej budúcnosti, kedy ľudstvo osídlilo tisícky planét a medzihviezdnu spoločnosť riadi niekoľko vysokopostavených rodov. Ústrednou postavou celého konfliktu je mladý Paul Atreides (Timothée Chalamet), ktorého rodina sa ujala moci a riadenia púštnej planéty Arrakis, prezývanej aj Duna.

Duna
Zdroj: hdqwalls.com

Práve Arrakis je jediným miestom, kde možno nájsť vzácne korenie (Melanž), ktoré predlžuje ľuďom život a zároveň ich obdarúva výnimočnými psychickými schopnosťami. Jedná sa o najcennejšiu komoditu v celej galaxii. Na druhej strane konfliktu stojí rod Harkonnenov, ktorí sa chcú zmocniť vlády nad planétou Arrakis a tým ovládnuť obchod s korením. Tu vstupujú do príbehu témy politiky, náboženstva, ekológie, technológie a hlavne ľudské emócie spojené s filozofickými úvahami a intrigami.

Hrajú Timothée Chalamet ako Paul Atreides, Zendaya ako Chani, Rebecca Ferguson ako Lady Jessica, Oscar Isaac ako vojvoda Leto Atreides, Jason Momoa ako Duncan Idaho, Stellan Skarsgård ako barón Vladimir Harkonnen, Dave Bautista ako Glossu Rabban, Javier Bardem ako Stilgar, Josh Brolin ako Gurney Halleck, David Dastmalchian ako Piter De Vries, Stephen Henderson ako Thufir Hawat, Sharon Duncan-Brewster ako Liet-Kynes, Chang Chen ako doktor Wellington Yueh a ďalší.

Tiež by vás potešilo, keby sme si mohli Dunu užiť v slovenských kinách dva týždne pred americkou premiérou? Dajte nám vedieť do komentárov!

Zdroj: movieweb.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -