Nolan prezradil, prečo dostal Dunkirk hodnotenie PG-13. Aké to bude bez krvavých bojov?

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Zatiaľ, čo mnoho ľudí čaká na leto kvôli filmom ako Strážcovia Galaxie a Wonder Woman, niektorí čakajú na film z iného súdku. Samotný maestro Christopher Nolan na strieborné plátno prinesie svoje nové dielo s názvom Dunkirk. Minulý mesiac bolo oznámené, že film sprevádza hodnotenie PG-13 a pre mnohých fanúšikov to bolo veľké prekvapenie. Viete si predstaviť film z druhej svetovej vojny bez poriadnych bojov? Nolan áno, a jeho vízia sa už čoskoro dočká svojej premiéry. Na CinemaCone minulý týždeň režisér prezradil, že pri PG-13 sa cíti pohodlnejšie v rámci tvorenia. Vyjadril sa k tomu následovne.

„Všetky moje úspechy boli PG-13. Pri tomto hodnotení sa cítim lepšie pri svojej práci. Dunkirk nie je vojnový film. Je to príbeh o prežití a film plný napätia. Nachádza sa v ňom vysoká úroveň intenzity a vôbec nie je nutné, aby sa v ňom objavili boje plné krvi, ktoré ste mohli vidieť v stovkách filmov a preto to robím iným spôsobom, z iného pohľadu.“

Príbeh o prežití…, zdroj: express.co.uk

Vo filmovom svete sa nachádza nespočetne veľa vojenských filmov. Avšak Nolan nám ukáže niečo úplne iné. Príbeh sa odhalí až z troch pohľadov – piloti vo vzduchu, vojsko na zemi a vojaci na mori. Prečo stvoril práve takýto dej? V rozhovore vysvetlil viac.

„Ako režisér sa vždy snažíte hľadať medzery v kultúrnych filmoch a Dunkirk je príbeh Britských ľudí, ktorí povstali. Takže pre mňa bola táto medzera veľmi vzrušujúca. Strávil som niekoľko rokov len premýšľaním a snahou prísť nato, čo je ten správny uhol pohľadu a aký uhol by mal mať samotný príbeh. Nakoniec sme nato prišli a vytvorili sme experimentálny film, ktorý sa snaží reagovať na politickú a geopolitickú situáciu, kde sa na jednej pláži nachádza 400 tisíc uväznených vojakov. Obklopení nepriateľmi tvárou v tvár smrti. A to tento príbeh robí jedným z najväčších príbehov v ľudskej histórii..“

V júny sa šepkalo, že len niekoľko týždňov pred začiatkom natáčania kúpilo štúdio Warner Bros. starožitné lietadlo z druhej svetovej vojny za 5 miliónov dolárov. To malo slúžiť na natáčanie, kde malo byť použité a zničené. Konečne sme sa dočkali odozvy a Nolan povedal ako to naozaj je.

„Nie, použili sme naozajstné lietadlo a lietalo počas natáčania filmu. Niektoré modely sme si vyrobili sami a tie sme aj obetovali počas natáčania. V tejto fáze sa použilo veľa peňazí, ale určite nie tak veľa, ako sa hovorí. Nikdy by som toľko nepoužil. Tieto lietadla sú krásne a tak cenné, že by som si nedovolil také niečo zničiť. Urobil som čo sa dalo a práca s nimi bola neuveriteľná. „The Spitfire“ je najslávnejší stroj zo všetkých.“

The Spitfire z druhej svetovej, o ktorom sa Nolan zmienil, zdroj: sk.pinterest.com

Treba povedať, že Christopher Nolan je legenda. O tom svedčí aj fakt, že je momentálne najlepšie plateným režisérom v Hollywoode. Nečudo, jeho filmy majú vždy hlbšiu pointu a treba si ich jednoducho užívať. Jeho najnovšia vízia Dunkirk nebude o postavách, ale viac o prežití. Na záver celého rozhovoru dodal.

„Cítim sa, ako keby bol Dunkirk univerzálna udalosť, ktorá zahŕňa toľko ľudí, že hovoriť špecifické príbehy postáv nie je ta správna cesta. Rozhodli sme sa urobiť taký film, aby sme vyskúšali aké to je žiť v prítomnom okamihu… skúsenosti… a na záver ľudská túžba prežiť. Je to najviac ľudský film aký som kedy urobil, pretože je to všetko o veľkej túžbe. Nepotrebujeme zdĺhavé rozhovory, načo. Treba vystihnúť ten správny okamih a vtedy pochopíte celý príbeh.“

Hlbšia pointa, ktorú musíte pochopiť…, zdroj: express.co.uk

Na záver trochu z hereckého obsadenia

Dunkirk sa môže pýšiť samými hviezdami. Ukážu sa herci ako Tom Hardy (Mad Max: šialená jazda), Mark Rylance (Most špiónov), Cillian Murphy (Počiatok) a nováčik Fionn Whitehead. Taktiež sa objaví Aneurin Barnaud, Harry Styles, James D’Arcy, Jack Lowden, Barry Keoghan a Tom Glynn-Carney. Christopher Nolan je samozrejme režisérom a film stvoril z vlastného scenára.

Film si budeme môcť vychutnať v lete a to presne 21. júla 2017. Podľa všetkého by to mohol byť jeden z najlepších filmov, ktoré kedy Nolan priviedol na náš svet. Ako to celé dopadne uvidíme už čoskoro. 

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -