Do kín prichádza česko-slovenský film „Dve slová ako kľúč“ s exotickým nádychom

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Už 31. augusta príde do našich kín film, ktorý na prvý pohľad vôbec nepôsobí, akoby bol dielom českých a slovenských tvorcov. Jeho názov je Dve slová ako kľúč, vznikol podľa úspešnej knihy, natáčal sa po celom svete a podľa slov režiséra sa ho oplatí vidieť na veľkom plátne.

Okrem Českej republiky filmári natáčali aj vo Francúzsku, v Dánsku, Indii, Himalájach, New Yorku, Japonsku a na indonézskom ostrove Siberut. „Cestovali sme s malým štábom, napríklad na indonézsky ostrov Siberut sme išli len s ôsmimi ľuďmi. Často sme si pomohli priamo na mieste a štáb sme dopĺňali miestnymi filmármi. Najväčší štáb sme mali v Indii, kde sú vďaka náročným bollywoodskym projektom zvyknutí pracovať s mnohými ľuďmi,“ spomína režisér Dan Svátek na intenzívne zahraničné nakrúcanie.

V hlavných úlohách sa predstavia David ŠvehlíkIvan Franěk. Popri talentovaných českých hercoch vo filme účinkujú aj medzinárodné hviezdy ako Pierre Richard, Daniel Olbrychski či japonskí herci Yuki Iwasaki a Gen Sato. Atraktívne herecké obsadenie dopĺňa slovenská herečka Jana Nagyová, predstaviteľka legendárnej princeznej Arabely, ktorá sa na filmové plátna vrátila len minulý rok po dlhej prestávke.

Režisér Dan Svátek si podľa vlastných slov niektorých hercov vysníval už pri čítaní knihy Josefa Formánka, podľa ktorej je film Dve slová ako kľúč natočený. „Daniela Olbrychského som si v jeho úlohe predstavoval, už keď som čítal knihu. V jeho prípade to bolo celkom jednoduché. Súhlasil. Bojovali sme iba s jeho pracovným kalendárom a našimi termínmi, ale nakoniec to vyšlo,“ teší sa z hereckého obsadenia režisér.

Dostať do filmu Pierra Richarda však bolo podstatne náročnejšie. „Dan napísal Pierrovi list a on mu zdvorilo odpovedal, že je už starý, a Dan mu opäť napísal, že Pierrova práca rozjasňovala jeho temné roky mladosti a že by sme sa veľmi tešili, keby úlohu prijal. A na ten srdcervúci list Pierre Richard odpísal, že do toho teda pôjde,“ prezradil spisovateľ Josef Formánek.

Dve slová ako kľúč
Zdroj: BONTONFILM

Časť príbehu sa odohráva v Indonézii na ostrove Siberut, ktorý sa nachádza v Indickom oceáne 150 kilometrov od Sumatry. Spisovateľ Josef Formánek tu strávil veľkú časť svojho života a ostrov opísal vo viacerých knihách. Domorodí Mentavajci sa stali jeho priateľmi, preto pri natáčaní pôsobil ako prekladateľ a prostredník medzi štábom a miestnymi obyvateľmi. Filmári bývali priamo v džungli ďaleko od civilizácie, spali spolu s domorodcami na podlahe v drevených chatrčiach a museli sa vysporiadať s horúčavou, vlhkosťou a komármi v tropickom prostredí.

„Máme nespočetné množstvo zážitkov, bolo to skutočné dobrodružstvo,“ hovorí Dan Svátek. „Josef nás strašil tridsiatimi druhmi jedovatých hadov. Na záchod sme chodili do džungle, ako inak, a s vedomím jedovatých hadov to nebolo vždy príjemné. Ale nakoniec sa z nás stali ostrieľaní chlapi a chodili sme aj v noci,“ smeje sa režisér.

Dve slová ako kľúč prinášajú silné príbehy obyčajných ľudí, ktoré sa  v závere spoja do jedného veľkého celku. Vďaka strhujúcej kamere, podmanivej hudbe a kvalitnému zvuku si diváci tento film najlepšie vychutnajú na veľkom plátne. Aby tvorcovia ešte umocnili zážitok zo sledovania v kine, využili na natáčanie špeciálny širokouhlý formát Cinemascope.

Dve slová ako kľúč
Zdroj: BONTONFILM

Nemal by som to hovoriť, keďže je to podľa mojej knihy, ale Dan Svátek natočil naozaj krásny film. Je to nádherný sled obrazov z celého sveta,“ neskrýva nadšenie z filmu spisovateľ Josef Formánek.

Chcete vedieť, aké dve slová sú kľúčom ku šťastiu? Príďte si tento „svetový“ česko-slovenský film vychutnať na veľkom plátne od 31. 8. 2023.

Zdroj: TS BONTONFILM

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -