Do Bratislavy dorazili zdieľané elektrické kolobežky, no ľudia ich nevítajú. Prečo?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Téma dopravy je pre Slovákov háklivá. Obzvlášť pre tých, ktorí bývajú vo väčších mestách. Jedna strana obyvateľov má vyslovene odpor voči MHD a autom ide aj smeti vyniesť. Na druhú stranu tu sú takí, ktorí hľadajú alternatívne spôsoby prepravy z bodu A do bodu B – len preto, aby nemuseli chodiť autom. Či ho vôbec vlastniť. Žeby ale elektrické kolobežky v Bratislave boli dôkazom toho, že doprava sa dá riešiť aj inteligentne a moderne? Nie. Žiaľ, zatiaľ nie. A tu je dôvod, prečo.

Elektrické kolobežky v Bratislave
Zdroj: fony.sk

Elektrické kolobežky v Bratislave

Systém zdieľania prepravných prostriedkov za malý poplatok nie je novinkou. Vo svete funguje tzv. bikesharing už dlhé roky, pričom už aj ten sa dostal na Slovensko. Konkrétne v Bratislave, na ktorú sa v tomto článku zameriame, vyčnieva Slovnaft BAjk.

Slovnaft BAjk je objektívne funkčným a celkom obľúbeným príkladom zdieľaných dopravných prostriedkov. Jednoducho si z jednej zo staníc vezmete bicykel a jazdíte si. Vám sa počíta časomiera až do momentu, kým bicykel znova nezaparkujete v jednej zo staníc. Znie to celkom jednoducho, no má to obrovský potenciál. Dokonca tak veľký, že niektorí ľudia si uvedomili, že bicyklom to nemusí končiť.

slovnaft bajk bratislava bicykel
Zdroj:

Mint

„Mint využíva systém dočasného depositu pre platobné karty používateľov, keď začnú jazdu. Ak poplatok za jazdu je nižší ako suma depositu, poskytovateľ vráti zvyšok sumy do 2-5 dní. Ak poplatok za jazdu je vyšší ako suma depositu, konečná suma bude zvýšená a na konci jazdy sčítaná.“

To je oficiálny popis fungovania aplikácie, ktorá v Bratislave spustila zdieľanú prepravu elektrickými kolobežkami. V podstate to funguje tak, že vždy, keď si kolobežku vyberiete zo stanice, z účtu vám odídu 4 €. Následne, keď ju zaparkujete, buď automaticky doplatíte, alebo dostanete peniaze späťčo záleží od dĺžky jazdy. Sadzby sú nasledovné:

Elektrické kolobežky v Bratislave mint
Zdroj: mint.sc

Po predstavení služby sa na spoločnosť zniesla vlna kritiky za prehnané ceny. V praxi znamenajú, že ak si kolobežku požičiate na 10 minút, zaplatíte 2,50 €. Prípadne, ak si ňou niekam odbehnete na pol hodinu, zaplatíte 5,50 €.

Aj keď teda idea znie futuristicky a krásne, pre väčšinu ľudí je jednoducho nezmyselne drahá. Povedzme, že službu niekto využije každý pracovný deňna 15-minútovú cestu z domu do práce a späť. Tento človek by behom pracovného mesiaca zaplatil 130 €. V tom prípade by sa mu už oplatilo kúpiť si vlastnú kolobežku, na ktorej by o pol roka ušetril.

Čo na elektrické kolobežky v Bratislave vravíte vy? Je to podľa vás skvelý nápad, ktorý zlyháva na cenách? Vaše názory nám zanechajte v komentároch!

Zdroj: mint.sc

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -