Elektromobilom zvládnete aj dlhé cesty, stačí si ich dobre naplánovať

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Elektromobilom zvládnete aj dlhé cesty

O elektromobiloch je známe, že je ich dojazd nižší ako pri spaľovacích motoroch. Záležalo by však na tom, keby bol dostatočný na precestovanie celej krajiny? Dnes je už aj dostupný elektromobil schopný prejsť 450 kilometrov na jedno nabitie. Pri dlhším cestách budete skôr či neskôr musieť zastaviť pri nabíjacej stanici. 

Nabíjanie áut zvyklo byť zdĺhavou záležitosťou, no dnes vám obyčajná 100 kW nabíjačka doplní 80 % batérie za necelú hodinu. Ak si teda dáte na dlhej ceste odporúčanú pauzu 15 minút každé dve hodiny, môžete prejsť až 660 kilometrov bez akýchkoľvek omeškaní. Alebo si strategicky naplánujte nabíjaciu pauzu a čas nabíjania využijete na obed, kávu alebo prechádzku po zaujímavom mieste.

Elektromobil
Zdroj: bigstockphoto.com

Ako môže vyzerať cesta elektromobilom na dlhú vzdialenosť?

Pripravili sme si niekoľko príkladov. Ako referenciu sme použili dojazd a rýchlosť nabíjania modelu Hyundai Kona.

Krk, Chorvátsko

Vzdialenosť: 545 km

Do Chorvátska na Krk je to asi najpohodlnejšie. Ak si v Bratislave nabijete elektrické auto naplno, bude vám stačiť jediná 20-minútová zastávka pri hranici Maďarska a Chorvátska. 10-minútová odbočka do mesta Nagykanizsa vás odmení nabíjaním na 130 kW Tesla supercharger. Ak si chcete spojiť príjemné s užitočným, môžete sa zastaviť v Záhrebe a kochať sa týmto takmer tisícročným mestom.

Benátky, Taliansko

Vzdialenosť: 676 km

Ak bažíte po väčšej exotike, Benátky sú stále pomerne blízko s výbornou dostupnosťou superchargerov po ceste. Po ceste je aj nádherné mesto Graz, v ktorom si môžete pokojne dobiť auto doplna a zastaviť sa na kávu v krásnom historickom centre. Ak však nechcete po ceste stáť hodinu a pol, môžete si alternatívne rozplánovať cestu a urobiť tri samostatné 15-minútové zástavky. Celá trasa je vybavená superchargermi častejšie ako každých 100 km.

Drážďany, Nemecko

Vzdialenosť: 474 km

Ak sa chcete vydať do Drážďan, ktoré sú na limite reálneho dojazdu, dáva najväčší zmysel zastaviť sa v Prahe a dopriať su kultúrny zážitok u našich českých bratov. Aj keď zopár minút zapojených v superchargeri vám bude stačiť, nikomu neuškodí čas strávený v jednom z najnavštevovanejších európskych miest.

Varšava, Poľsko

Vzdialenosť: 661 km

Ďalšou často vyhľadávanou destináciou je Varšava. Táto trasa síce vyžaduje viacero zastávok, no našťastie máme po ceste Brno a Katowice, mestá hodné návštevy samy osebe. Zatiaľ čo sa vám za 30 minút dostatočne nabije auto, efektívne urobíte z výletu do jedného mesta výlet do troch. V Poľsku si však dávajte pozor pri schádzaní z hlavného ťahu na Varšavu, nemajú totiž takú dobrú koncentráciu superchargerov ako vyššie spomenuté krajiny.

Slnečné pobrežie, Bulharsko

Vzdialenosť: 1381 km

Ak chcete použiť elektromobil na ceste do Bulharska, pripravte sa kompromisy. Pri ceste na Slnečnú pláž, ktorá má 1400 kilometrov, vás čaká 9 krátkych nabíjacích páuz. Alternatívne si môžete spraviť 5 zastávok a ostať na noc v Sofii, kde si auto dobijete naplno, a na pobrežie dorazíte už len s jednou 10-minútovou zastávkou.

Slovensko nezaostáva

Ak si náhodou zabudnete nabiť auto pred výletom či služobnou cestou, o nič neprichádzate. Greenway, ZSE a Tesla rýchlonabíjačky sa totiž nachádzajú takmer v každom väčšom meste. Pri nedostatku šťavy na strednom slovensku sa tak môžete zastaviť v Demänovej na kávu s výhľadom na Tatry. Ak cestujete juhom, pri Zvolene nájdete dve ďalšie rýchlonabíjačky a jednu aj v Lučenci. 

Okrem iného už aj mnohé Slovenské hotely poskytujú nabíjačky pre hostí. Medzi ne patrí Grand Hotel Kempinski vo Vysokých Tatrách, Radisson Blu v Bratislave, Horský hotel Sliezsky dom, Hotel Roca v Košiciach a desiatky ďalších.

Mapa nabíjacích staníc
Zdroj: nabky.com

Interaktívna mapa nabíjačiek

Ak chcete mať vždy istotu, že neostanete na kraji cesty, na Nabky.com si viete dohľadať, kde na Slovensku nájdete akú výkonnú nabíjačku.

Zdroj: Ing. Andrej Tomić

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -