Zmeňte sa na ozajstného kyborga pomocou elektronickej kontaktnej šošovky

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Nebudem sa hanbiť a priznám to: od malička snívam o tom, že zo mňa raz bude kyborg Teraz je, mimochodom, ten moment, kedy poviete: „Áno, ja tiež!“ Idea, že raz budeme technológiami vylepšovať a zdokonalovať naše biologicky chybné telá, udivuje ľudí už storočia, no teraz prichádza tá chvíľa, kedy od „sci-fi“ odpadá „fi“ a ostáva len čistá veda. To po novom potvrdili americkí vedci, ktorých elektronická kontaktná šošovka zaujala svet. Prečo?

robot kyborg android
Zdroj: glitch.news

Elektronická kontaktná šošovka

Výskumníci a vedci z University of California San Diego vytvorili prototyp zariadenia, ktoré môže značne ovplyvniť názor verejnosti na otázku, či je etické využívať technológie na vylepšovanie ľudského tela. Samozrejme, nimi si pomáhame už dlho – pozrite sa napríklad na medicínu.

Avšak, zatiaľ čo v oblasti medicíny sú technológie dôležité pri otázkach života a smrti, vynálezy ako táto šošovka by nám mohli jednoducho zlepšiť životaj keby sme boli stopercentne zdraví.

kontaktné šošovky
Zdroj: baileyeyecare.co.uk

Čo vlastne dokáže?

Prototyp elektronickej kontaktnej šošovky dokáže automaticky vyhodnotiť pohyb ľudského oka a na jeho základe zaostrovať na rôzne objekty.

Ide o vcelku veľký technologický pokrok, ktorý je, samozrejme, zatiaľ vo fáze skorého vývoja. Ukazuje nám však, ako by nám v budúcnosti mohli technológie ešte viac spríjemniť život.

pokus oko zrak
Zdroj: gizmodo.com

Ako funguje?

Detailné fungovanie zariadenia opisuje nedávno vydaný dokument, ktorý si môžete pozrieť na tomto odkaze. Samotná šošovka je vyrobená z vrstiev tenkých polymerových povlakov, ktoré menia svoju štruktúru, keď nimi prechádza elektrický prúd.

V prototype energiu dodávajú externé káble, ovládajúc úroveň natiahnutia šošovky. Keď sa natiahne, je tenšia, keď sa stiahne, je hrubšia. Práve tento pohyb má za následok meniace sa ohnisko, ktoré určuje, čo pred šošovkou je vidieť ostro a čo je rozmazané.

Elektronická kontaktná šošovka
Zdroj: gizmodo.com

Samotná šošovka bude v budúcnosti ovládaná nepatrnými elektrickými impulzmi, ktoré vznikajú, keď mozog odošle signál oku, aby sa pohlo. Uvažujúc nad tým, že šošovku sa podarí so všetkými komponentmi zmenšiť tak, aby bolo všetko potrebné umiestnené priamo na oku, sú možnosti nekonečné. Takmer identický systém elektrických impulzov a dynamického materiálu by totižto mohol byť využitý na šošovku, ktorá bude vedieť doslova zoomovať.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Viete si predstaviť, že by ste tento vynález vo finálnej podobe používali? Napíšte nám do komentárov.

Zdroj: engadget.com, gizmodo.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -