Elon Musk ide do vojny s ChatGPT. Postaví AI superpočítač za šialené peniaze

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Firma xAI získala masívne investície

Elon Musk založil firmu xAI, zameranú na umelú inteligenciu, ešte len v lete 2023. Teraz sa mu pritom podarilo získať investíciu 6 miliárd amerických dolárov pre potrebné rozbehnutie aktivity.

Musk verí, že poskytnuté financie investorov dovolia jeho novej firme „priniesť prvé produkty na trh, vybudovať pokročilú infraštruktúru a urýchliť výskum a vývoj budúcich technológií,“ informuje The Verge.

xAI doposiaľ vytvorila AI chatbota menom Grok, ktorý je prístupný len používateľom sociálnej siete X s prémiovým predplatným. Aj napriek tomu tvorí trhová kapitalizácia spoločnosti už 18 miliárd dolárov, pričom ambície naznačujú, že do konca roka vytvorí svoj vlastný AI superpočítač.

Potrebných 6 miliárd na rozbeh firmy investovali napríklad kapitálové firmy Andreessen Horowitz alebo Sequoia Capital. Medzi kupcami podielov je však dokonca aj saudskoarabský princ Al-Valíd bin Talál, 30. najbohatší človek sveta.

Elon Musk OpenAI
Flickr / Unplash

Na čo Musk „lapil“ investorov?

Podnikateľ sľubuje so spoločnosťou xAI rýchly nástup na trh, hlavne vďaka jeho ostatným firmám. Podnikateľ sa netají tým, že pri vývoji svojho AI modelu Grok používa dáta z Tesly a sociálnej siete X (predtým Twitter). Automaticky tak má obrovskú konkurenčnú výhodu, keďže už teraz disponuje gigantickou databázou dát na trénovanie umelej inteligencie.

V budúcnosti dokonca plánuje prepojenie s autonómnym systémom na riadenie áut Tesla. Aktivity xAI chce taktiež úzko prepojiť so samotnou sociálnou sieťou X, ktorá si už v AI firme zabezpečila spoluvlastnícky podiel.

Ide po krku Sama Altmana

xAI môže byť po rýchlom nástupe skutočne veľkou konkurenciou nielen pre OpenAI, ale aj Google a Microsoft. Teda aspoň vo sfére umelej inteligencie. A Musk má navyše motiváciu dobehnúť a prebehnúť OpenAI a ich nástroj ChatGPT, najmä vďaka ich komplikovanej spoločnej minulosti.

xai grok
Zdroj: snímka obrazovky / xAI

Muskov vzťah s generálnym riaditeľom OpenAI Samom Altmanom začal škrípať hlavne v súvislosti s rozhodnutím nezdieľať so svetom všetko, čo vyvinuli. Tým podľa miliardára firma porušila svoj sľub open-source vývoja. Ten mal byť podmienkou pre spolufinancovanie a podporu pri zakladaní, ktorú Musk poskytol Altmanovi.

Elon Musk už teraz v tomto smere tromfol OpenAI. Firma xAI v marci 2024 zverejnila celý zdrojový kód AI modelu Grok-1, čo znamená, že ktokoľvek si ho môže stiahnuť, prezerať a upravovať. Aj týmto krokom dal Musk jasne najavo, v čom sa chce odlíšiť od OpenAI.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -