Riskuje celý svoj majetok. S epickým westernom Kevina Costnera to nevyzerá dobre

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Trailer na western Horizont: Americká sága

Zdá sa, že tohtoročný festival v Cannes bol priestorom pre splnenie snov viacerých režisérov. Kým Coppola priniesol svoj 40 rokov chystaný Megalopolis, rovnaký priestor využíva aj Kevin Costner a uvádza western, ktorého spracovanie zamýšľa už od roku 1988.

Pri tejto príležitosti prichádza aj nový trailer na film Horizont: Americká sága (Horizon: An American Saga – Chapter 1), ktorý dokazuje, že tvorca ho doháňa do tak epických rozmerov, ako sľuboval.

Costner plánoval nakrúcať už niekoľko dekád, no film vždy na niečom stroskotal. Primárne to boli financie. Preto sa teraz rozhodol založiť svoj vlastný ranč v Santa Barbare a pustil sa do zobrazenia amerického západu v rozsahu 15 rokov v druhej polovici 19. storočia.

Film Horizont: Americká sága sám režíroval, produkoval a zahral si v ňom aj hlavnú úlohu (pre ňu odmietol aj mladšieho Chrisa Hemswortha). Scenár napísal spolu s Jonom Bairdom (Špina).

Budovanie Ameriky cez krv, pot a slzy

Sága je tak veľkolepá, že ju musel rozdeliť do dvoch filmov. Costner však dal zreteľne najavo, že pracuje aj na treťom. Odohráva sa počas dekády a pol. Príbeh sa začína v roku 1859 a tiahne sa aj štyrmi rokmi americkej občianskej vojny medzi 1861 a 1865. Hovorí o tom, ako postavili modernú Ameriku na krvi, pote a slzách mnohých.

Dej nám film vyrozpráva cez optiku viacerých rodín, priateľov a sokov, preto môžeme očakávať aj riadne obsadenie. Budú tu herci ako Sienna Miller, Sam Worthington, Jena Malone, Owen Crow Shoe, Tatanka Means, Ella Hunt, Tim Guinee, Danny Huston, Luke Wilson, Tom Payne a mnohí ďalší, vrátane spomínaného Kevina Costnera oceneného 2 Oscarmi.

Horizont: Americká sága
Zdroj: TMDB

Western ako zo starých čias

Premiéra prvej časti je stanovená na 27. júna, druhá časť má následne prísť už počas augusta. Na filmovom festivale v Cannes už však mohli 181 minút dlhý western zo starej doby vidieť prví diváci a kritici. Prichádza tak nielen nový trailer na Horizont: Americká sága, ale aj reakcie a hodnotenia.

Ohlasy rozhodne nie sú také pozitívne, ako by sa očakávalo. Nájdu sa názory, ktoré hovoria, že ide o skvelý kúsok, ktorý si berie archetypy žánru a pozdvihuje ich na novú úroveň alebo že ide o krásnu drámu a jazdu, ktorá vás úplne vtiahne na starý západ. Celkové hodnotenie 29 % od kritikov na portáli Rotten Tomatoes však hovorí o tom, že väčšina z nich sa nevyjadrila kladne.

Čo o ňom hovoriac kritici?

Nicholas Barber z BBC napríklad uvádza, že si vždy prestavoval, že western má mať pútavý dej a štruktúru a Horizont nemá ani jedno z nich. Esther Zuckerman z The Daily Beast tvrdí, že aj napriek ohromnej trojhodinovej dĺžke Costner iba načal povrch ságy a vo filme sa tak v podstate nič nedeje. Kvituje to aj Chase Hutchinson z Collideru, ktorý hovorí, že tvorca urobil tri hodiny trvajúci prológ, ktorý je iba miestami priemerne záživný.

Ryan Lattanzio z IndieWire hovorí, že tu bolo také množstvo postáv, že nezostal priestor na rozprávanie deja. Ešte ďalej ide Richard Lawson z Vanity Fair, ktorý film prirovnáva k inému počinu Costnera, Poslovi budúcnosti (1997), ktorý je všeobecne považovaný za prepadák.

Jednoducho zhrnuté, prvý film zo ságy funguje len akési predstavenie všetkých rozmanitých charakterov a prostredí a nehýbe sa príliš príbehom dopredu.

Ako sa vám páčil nový trailer na western Horizont: Americká sága? Ako sa na neho pozeráte po prečítaní recenzií? Nechávate sa nimi ovplyvniť alebo si utvoríte pri premiére názor sami? Dajte nám vedieť v komentároch. 

Zdroje: deadline.com; rottentomatoes.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -