Ohromil nás návrat spravodlivého akčného hrdinu Roberta McCalla? | Equalizer 2 RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nie je akčný hrdina ako akčný hrdina. Aj tí najobľúbenejší majú svoje muchy, čo by na to však povedal Robert McCall? Tomu by som sa do cesty postaviť nechcel. Ako bývalý člen špeciálnej jednotky bojuje za práva a spravodlivosť tých, ktorí už stratili všetku nádej. Vo filme Equalizer z roku 2014 sa nám predstavil ako ochotný milosrdenstva, avšak bez záujmu odpúšťať. Ako pokračuje jeho príbeh v novinke, ktorá je prvým filmovým pokračovaním kariéry Denzela Washingtona? Nech sa páči, Equalizer 2 recenzia!

equalizer 2 recenzia
Zdroj: equalizer.movie

Equalizer 2 RECENZIA

Equalizer 2 nadväzuje na prvý film, v ktorom bývalý člen elitnej špeciálnej jednotky Robert McCall predstieral vlastnú smrť, aby mohol dožiť v pokoji bostonského predmestia. Vďaka vlastnému zmyslu pre spravodlivosť sa však nechal zatiahnuť do ďalšieho súboja. Vieme, čoho všetkého je Robert schopný, aby priniesol spravodlivosť tým, ktorí už stratili všetku nádej. Ako ďaleko však zájde, keď sú v ohrození jeho najbližší?

Na novinke sa mi najviac páčilo, že viac nahliadneme do minulosti nášho hlavného hrdinu a lepšie spoznáme ľudí, s ktorými kedysi pracoval. Film je v skratke o tom, ako sa všetko zmenilo po odchode Roberta, a hlavne o následkoch týchto zmien. Predstavuje nám jeho starých spojencov, nových nepriateľov a množstvo ľudí, ktorým chce Robert pomôcť.

equalizer 2 recenzia
Zdroj: cinestar.de

Oproti jednotke

Pôvodný Equalizer nám predstavil Roberta McCalla, ktorého náhodný dobrý čin zaplietol do boja s ruskou mafiou. Bol teda zjavný protagonista a hlavný protivník. V tomto ohľade sa nová druhá časť príjemne líši. Jej príbeh nie je až tak priamočiary a viac sa spolieha na samotné dobré činy, ktoré vykonáva hlavná postava. Robert McCall káže a obraňuje cudzích ľudí, ako to však dopadne, ak sa niekto dotkne jemu jemu blízkej osoby?

Equalizer 2 sa tvári ako typický akčný thriller, s dĺžkou 2 hodiny však stíha viac. Narozdiel od ostatných podobných filmov nie je plný výbuchov, kriku a prestreliek. Jeho akcia je skromná a viac sa spolieha na atmosféru, vďaka čomu je vážnejšia. Viac ako prvá časť sa zameriava na samotného protagonistu a jeho nekompromisný morálny kompas. To môže niekto považovať ako veľké mínus, pre mňa to však fungovalo. Majte teda na pamäti, že v novinke je menej akcie, no naopak viac zmysluplných dialógov, v ktorých sa rozvíja hlavná postava.

equalizer 2 recenzia
Zdorj: equalizer.movie

Skromná, no brutálna akcia

Nemyslite si však po poslednom odstavci, že Robert McCall zmäkol. Práve naopak. Aj keď je film o dosť pokojnejší ako ostatné akčné thrillery, spôsoby zabíjania sú stále správne brutálne a uspokojivé. Aj samotná akcia je natočená a podaná skvelým štýlom, kedy je jasne vidieť dôkladnú choreografiu. Napríklad scéna, kedy na hlavnú postavu v aute zaútočí niekto zo zadného sedadla, je fantastická.

Aj keď je spracovanie očividne skvelé, mierne upadá samotný príbeh – ten je veľmi nevýrazný. Síce som vyššie podotkol, že je príjemne odlišný od ostatných, no to len vďaka charizme Denzela Washingtona ako herca. Novinka nám prostredníctvom hlavnej postavy predstavuje veľa vedľajších postáv, ktoré poväčšine nie sú zaujímavé a z pohľadu diváka nemáme dôvod, prečo by nás mali zaujímať. To všetko však odčiní výnimka mladého Milesa (Ashton Sanders). Medzi Robertom a ním očividne vzniká otcovský vzťah, v ktorom opäť lepšie spoznávame nášho hrdinu.

equalizer 2 recenzia
Zdroj: rightwindfolks.com

Pomaly horiaci oheň

Ak to ešte nie je zjavné, váham, ako veľmi vám odhaliť príbeh. Aj keď teda kolíše a nie je tým, čím by byť mohol, stále je pútavý a obsahuje viacero zvratov, ktoré sú pri konečnom zážitku dôležité. Poviem teda to, že je viac zameraný na Roberta McCalla a ľudí, ktorých on sám pozná. Oproti jednotke teda nie je o náhodných mafiánoch bez mena, vďaka čomu pôsobí osobnejšie.

Začína veľmi pomaly a ako si tak všímam na reakciách ostatných ľudí, práve toto bol pre všetkých veľký problém. Miestami je možné, že sa budete nudiť. Je ale jasné, že režisér Antoine Fuqua tu ochotne vsadil na dramatickejšiu stránku akčných príbehov – oproti tej blikavej. Vznikajú z toho momenty, kedy sa Robert na ulici postaví proti svojim nepriateľom, no ani jeden z nich nemôže nič spraviť, pretože všade naokolo sú ľudia. Ich boj je osobnejší, no niektorí ho budú vidieť ako otrepaný a predvídateľný. Za mňa však palec hore.

equalizer 2 recenzia
Zdorj: imdb.com

Búrka ktorá ničím nepohne

Všetko to vyvrcholí v jedno z najzaujímavejších finále poslednej doby. Nie je síce napínavé, ani nepredvídateľné či akokoľvek prekvapivé. Je však veľmi skvelo natočené. Práca s kamerou a zvukom je v sekvencii v búrke veľmi chválitebná a dokonalo vystihuje celý film. Robert McCall v nej 20 minút bojuje len proti 4 protivníkom – dobre vieme, že náš protagonista by to vedel vybaviť behom sekúnd, no celé je to natiahnuté kvôli tomu, aby sa to premenilo na osobný boj medzi ľuďmi, ktorí sa navzájom poznajú.

Príliš dlhý príbeh vcelku jednoznačne ťahá samotný Denzel Washington, ktorý je v úlohe dokonalý. Skvelo zapadne ako šofér taxíku, no rovnako presvedčivý je aj pri tom, ako behom sekúnd zloží miestnosť dospelých mužov. Žiaľ vystupuje v príbehu, ktorý je vcelku nevýrazný. Režisér v novinke vymenil akciu za viac osobných chvíľ, čo bol risk, ktorý sa väčšine divákov nebude páčiť.

equalizer 2 recenzia
Zdroj: wuwm.com

Zhrnutie

Equalizer 2 je určite úspešným pokračovaním Denzela Washingtona. V mnohých ohľadoch predbieha prvú časť – dialógy v sebe skrývajú viac myšlienok, je múdrejší a lepšie spoznávame Roberta McCalla. Čo však kolíše je samotný zdĺhavý príbeh, ktorý končí fantasticky spracovaným, no nudným finále. Záporáci sú slabí, no s našim protagonistom majú osobnejší vzťah. Rozhodne odporúčam každému, kto by mal záujem o dobrý akčný film, ktorý je aj o rozmýšľaní. Z toho dôvodu dostáva film Equalizer 2 hodnotenie 6,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Opäť sa nám dostáva neporaziteľný Robert McCall, avšak tentokrát v kolísavom príbehu, ktorý hrá viac na dramatickú strunu než na tú akčnú.Ohromil nás návrat spravodlivého akčného hrdinu Roberta McCalla? | Equalizer 2 RECENZIA