Najlepší horor posledných rokov ti nič nedaruje, ani vlastný život | Evil Dead: Vzostup zla RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Evil Dead: Vzostup zla RECENZIA – Kultová sága, na ktorú sa nezabúda. Po 10 rokoch je späť, oveľa silnejšia a nechutnejšia ako kedykoľvek predtým. V radách nekonečných hororových franšíz sa často stretávame so sklamaniami, ktoré sprevádza priemerný reboot. Najnovší prírastok do hororovej rodiny Evil Dead sa však do tejto kategórie nezaradí a namiesto toho prevzal v roku 2023 žezlo ako jeden z najlepších filmových počinov sprevádzaných krvou, nechutnosťami a poriadne zvrátenými momentmi, od ktorých nebudeš vedieť odtrhnúť oči. Aj takto by sa dal definovať film režiséra Lee Cronina, ktorý prekonal pôvodný novodobý Evil Dead (2013) od Fede Alvareza vo všetkých smeroch.

Evil Dead: Vzostup zla RECENZIA

Už z traileru bolo možné vycítiť temnú atmosféru. Ako to však chodí pri hororoch 21. storočia (väčšina hororov od Sony – Kruhy, Nenávisť a iné), trailery sú vo väčšine prípadoch lepšie ako samotný film. Filmové štúdio Warner Bros. našťastie vie čo robí a ukážky neodhalili v tomto prípade ani polovicu ponúknutého obsahu.

Treba pripomenúť, že sa bavíme o filme so stopážou 97 minút, čo sa dá pri dnešnej kinematografii považovať za „čerešničku na torte“. Ale táto čerešnička v sebe skrýva úplne obrovský sad ďalších skazených čerešní, z ktorých po stlačení vyteká červená tekutina. V čerešni má síce sladkú chuť, ale tá vo filme bude sprevádzaná trpkou chuťou. Prečo? Počas nakrúcania bolo použitých viac ako 6 500 litrov krvi, ktorá bude tiecť potokom a utopí sa v nej každý, kto sa pokúsi utiecť.

Kniha, ktorá sa nikdy nemala otvoriť

Evil Dead: Vzostup zla - recenzia
zdroj: cinedope.com

S pôvodným, dnes už ikonickým kúskom prišiel na svetlo sveta legendárny Sam Raimi, ktorého film s názvom Lesný Duch (1981) sa zapísal do histórie ako klenot temného čarodejníctva pohľadeného poriadnou dávkou čiernej mágie.

Rovnako ako predchádzajúci film od Cronina, príbeh sa zameriava na takmer nevinnú rodinu. V hlavnej úlohe sa predstavila Beth (Lily Sullivan) a jej sestra Ellie (Alyssa Sutherland). Ellie spoločne s tromi deťmi žijú život v bytovom dome, kde im nerobí starosti absolútne nič a nikto.

Až jej jedného dňa na dvere zaklope sestra Beth, ktorá zápasí s nechceným tehotenstvom, zatiaľ čo Ellie sa vyrovnáva s nedávnym rozchodom. Začína sa to síce ako rodinná tragikomédia, ale to sa v zapätí zvrtne do úplne iných smerov. Rodinné problémy sa čoskoro stanú bezvýznamnými, keď zemetrasenie otvorí vchod do tajnej krypty s už veľmi notoricky známou Knihou mŕtvych a rozpúta neuveriteľne násilný boj o prežitie.

Nič pre slabé povahy

Bytový dom v Los Angeles už dlhšie trápi dezolátny stav a potreba rekonštrukcie. Tej sa žiaľ nikto nikdy nedočká, ale namiesto toho si priprav popcorn, obľúbeného plyšáka na objímanie a dávku psycho nálady. Matka dvoch detí sa totiž zmení na masochistického démona, ktorý pobehuje po celej bytovke a nechutným úsmevom pohltí každého.

Evil Dead: Vzostup zla
Zdroj: Continental film

Zatiaľ čo posledný film sa pohrával s tematikou závislosti, dejová linka Vzostupu zla sa vydáva vlastnou cestou. Hororový žáner bol už dávnejšie infikovaný posadnutosťou urobiť z každého príbehu, bez ohľadu na logickú nadväznosť, poriadnu traumu. Traumu by však mali prežívať postavy a nie diváci v kine.

Croninovo pokračovanie sa zdá byť v tomto ohľade krásne zvrátenou výnimkou. Aj vďaka tomu ťa v kine čaká solídna žánrová udalosť. Dlhoroční fanúšikovia série budú spokojní a temná novinka nezostala len pri nezáživnej recyklácii.

Maniacky dokonalý výkon Alyssy Sutherland

Ešte pred nakrúcaním filmu povedal Lee Cronin hlavnej herečke príbehu, že jej postava by sa mohla dostať na zoznam záporákov hororových filmoch všetkých čias. Či sa tak stane netušíme, ale jedno je isté – Alyssa Sutherland je ťahúňom filmu a zaslúži si všetku chválu sveta.

40-ročná austrálska herečka má jednoducho štruktúrou krásnu a sympatickú tvár, že pri pohľade do jej očí sa stratí nejeden človek. Ak jej však pridáš masku posadnutej ženy, všetko sa zmení a zrazu prichádza nepokoj a zdesenie. Jednoducho napísané, Sutherland vyzerá krásne posadnuto aj bez pomoci maskérov a celý „kostým“ démonickej bytosti jej len pridáva na zvrátenosti a strašidelnosti.

Evil Dead: Vzostup zla
Zdroj: Continental film

Vo filme sa taktiež objavili aj ďalšie postavy, z ktorých si každá jedna splnila svoju úlohu. Teta Beth v podaní Lily Sullivan sa na nejaký čas stane ochrancom bezbranných troch detí, ale bude to stačiť? Na otázku si môžeš odpovedať sám po dopozeraní filmu, ktorý sa netají pôsobivým vizuálom a zvládnutou technickou stránkou.

Kamera a hudba idú s dobou

Lee Cronin priniesol do sveta kinematografie ešte len tretí film a pravdepodobne si k srdcu zobral ponaučenie „do tretice všetko dobré“. Dobré ale nie je ten správny výraz. Všetko ladí a divák v kine uvidí niečo absolútne výborné s precíznymi a úžasnými zábermi.

Kamera v podaní Davea Garbetta sa zbytočne nehýbe, ale v ten správny moment sa na nič nehrá. Tancuje, točí sa a občas dostane diváka do vytrženia, čím sa úspešne vyhýba klasickému klišé. Pochvalu si jednoznačne zaslúži aj hudobný skladateľ Stephen McKeon, ktorý sa nechal inšpirovať filmami ako je napríklad Vtelenie zla (2021) od Jamesa Wana. Hudba škrípe, pohlcuje a využíva všetky aspekty k vytvoreniu nadmerne hustej psycho atmosféry. Ak by na podobnej báze fungovali aj ostatné hororové výtvory dnešnej doby, svet by bol strašidelne krajším miestom.

Evil Dead: Vzostup zla RECENZIA – Zhrnutie

Evil Dead: Vzostup zla návštevnosť
Zdroj: comingsoon.net

Rezanie, sekanie a dekapitácia s klaustrofobickým napätím. Evil Dead: Vzostup zla je všetko v jednom a budeš sa cítiť ako na poriadne nebezpečnom emocionálnom kolotoči. Miestami extrémne vyšinuté a nemilosrdne stručné, rovnako ako letné vzťahy. Tiež nevydržia dlho a kúzlo sa časom vytratí, pokiaľ jeden zo zúčastnených odíde (na druhý svet).

Ako som spomínal v úvode, na strieborná plátna zavítal pravdepodobne najlepší horor tohto roka (to sa môže zmeniť s príchodom Insidious: Červené dvere). Jedná sa o slušnú filmovú snímku, ktorá obsahuje dosť na to, aby ospravedlnila bývalé chyby z minulosti a vzkriesil franšízu. Čo je na tom najlepšie? Kniha mŕtvych sa zničiť nedá a štúdio Warner Bros. má v rukách príbeh, z ktorého vie do budúcich rokov vyžmýkať oveľa viac a to skutočné zlo nás ešte len čaká.

Film je vhodný návštevy kina a celkový dojem po poslednej scéne je z môjho pohľadu úctyhodných 8/10, čo sa pri hodnotení hororov dá považovať za obrovský úspech a Evil Dead: Vzostup zla si zájdem do kina pozrieť ešte raz. Vidíme sa?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -