Takéto sme ešte nikdy nevideli. Svetu ukázali trailer na film F1 za 320 miliónov s Brad Pittom

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Film zo sveta Formuly 1 má epický trailer

Aktualizované 7. júla 2024: Lewis Hamilton dnes po 3 rokoch konečne vyhral ďalší závod F1, navyše prekonal rekord v počte víťaztiev na jednej trati. Oči fanúšikov kráľovnej motoršportu sa však upriamujú aj na monumentálne drahý film F1 v koprodukcii Apple, Warner Bros. a Brada Pitta v hlavnej úlohe.

Dnes pred Veľkou cenou Veľkej Británie v Silverstone svet konečne dostal možnosť vidieť vôbec prvý teaser trailer na film F1. Brutálny rozpočet a Hamilton ako producent rozhodne urobili svoje, už z tohto videa je jasné, že to bude jeden z najlepších filmov zo sveta Formuly 1 (veľa ich žiaľ nevzniklo).

Doteraz sme mohli za etalón filmov o F1 považovať snímok Rivali, ktorý ukazuje ikonický súboj Nikiho Laudu a Jamesa Hunta, čoby legendy 70 a 80. rokov minulého storočia. Vychutnajte si trailer na novodobý film o F1.

Aktualizované 18. júna 2024: Pripravovaný film zo sveta Formuly 1 s názvom Apex dostal dátum premiéry. Tvorcovia ho v spolupráci so štúdiom Warner Bros. Pictures vydajú 25. júna 2025.

Hlavnú postavu pilota F1 si zahrá Brad Pitt, ktorý počas nakrúcania spolupracuje aj so sedemnásobným majstrom sveta Lewisom Hamiltonom. Ten ho naučil jazdiť na skutočných monopostoch.

Pôvodný článok

Filmová divízia Apple pripravuje jeden z najdrahších projektov kinematografie, hlási správa od Scotta Mendelsona zo serveru Puck. Jeho režisér Joseph Kosinski je známy veľkolepými snímkami, na konte má kinohit Top Gun: Maverick či sci-fi Nevedomí a Tron: Dedičstvo. Kokpit stíhačky tentoraz vymení za monokok Formuly 1, namiesto Toma Cruisa doň zasadne Brad Pitt.

Film s pracovným názvom Apex sleduje pretekára na dôchodku Sonnyho Hayesa (Pitt) – bývalého jazdca Formuly 1, ktorý sa po obrovskej nehode v 90. rokoch presunie do pretekania v inej motoršportovej sérii. O dlhé roky neskôr si Hayesa všimne majiteľ neúspešného F1 tímu APXGP (Javier Bardem), ktorý ho naverbuje ako svojho „druhého“ jazdca.

Zároveň tak bude figurovať ako mentor mladej vychádzajúcej hviezdy Joshua Pierca, ktorého stvárni Damson Idris. Formule fiktívneho tímu APXGP budú vo filme súperiť s desiatimi skutočnými tímami na rošte, vďaka čomu sa môžeme dočkať menších cameo úloh ozajstných pretekárov i šéfov tímu. Na fotografiách z nakrúcania nechýbal napríklad jazdec Ferrari Carlos Sainz.

F1 film Apex
Zdroj: tmdb.org

Súperiť bude s Avengermi

Vyššie spomenutá správa naznačuje, že Apex disponuje rozpočtom vyšším ako 300 miliónov amerických dolárov. Tým by sa zaradil medzi desiatku najdrahších filmov vôbec. Odôvodnení tak vysokého rozpočtu poznáme hneď niekoľko – snímka odštartovala produkciu v júli 2023, len pár dní pred začiatkom štrajku SAG-AFTRA, ktorý trval 118 dní. Takéto oneskorenia môžu spôsobiť drastický nárast nákladov na nakrúcanie.

Podobne ako pri režisérovom Top Gun: Maverick, aj v Apex zasadnú skutoční herci do reálnych pretekárskych áut. Brad Pitt šoféroval špeciálne upravený monopost Formuly 2 tímom Mercedes, ktorý dostal aerodynamický balík Formuly 1. Jedno z nakrúcaní prebiehalo priamo na trati počas minuloročnej Veľkej ceny Veľkej Británie na okruhu Silverstone.

Séria F1 je obrovským kolotočom peňazí a film bol priamo podporený aj organizátormi. Rozpočet sa navýšil i vďaka tomu, že filmári mali na pľaci pretekov vlastnú identickú garáž tímu APXGP. Filmári a herci nechýbali pri prípravách na štartovom rošte skutočnej Veľkej ceny.

F1 film Apex
Zdroj: tmdb.org

Jedným z producentov je samotný sedemnásobný majster sveta Formuly 1 Lewis Hamilton, ktorý učil Brada Pitta šoférovať monopost. Pitt spolu najazdil viac ako 1 000 kilometrov a začínal postupne od Formuly 4 až po Formulu 2. Hamilton dokonca Pittove jazdecké schopnosti ocenil.

Za ďalšími výdavkami stojí spomenutá stopka vďaka štrajku – nakrúcanie pokračuje tento rok, vo februári prebiehalo na pretekoch Daytona 24 Hours. Tam sme videli Pitta pretekať v aute Porsche 911 GT3 R, kam sa jeho postava Sonnyho Hayesa presunula po ukončení F1 kariéry. V priebehu roka 2024 sa však vrátia aj na ďalšie Veľké ceny Formuly 1.

Apex stále nemá zaručené premietanie v kinách

S astronomickým rozpočtom cez 300 miliónov Apex stále nemá štúdio, ktoré by zakúpilo premietacie práva pre kiná. Nepoznáme jeho dátum vydania ani kinodistribútora. Diskusie stále prebiehajú a najčastejšie sa skloňujú mená štúdií Warner Bros. a Sony. Podľa informácií serveru World of Reel už Apple kontaktoval samotný IMAX ohľadom rezervácie premietaní.

„Ten balík F1 bol taký veľký a všetci zúčastnení chceli dopredu toľko peňazí, že sa ho žiadne tradičné štúdio nemohlo dotknúť. A teraz, v ironickom zvrate, Apple volá a pýta sa potenciálnych distribútorov štúdií, kedy by vydali film, ak by ich vybrali ako distribútora.“

Aby toho finančne nebolo málo, režisér Kosinski a jeho tím vyvinuli najmenšiu pohyblivú 6K kameru, ktorá bola navrhnutá tak, aby diváka preniesla do kokpitu. Technika využitá v Apex nebola nikdy predtým použitá vo filme.

F1 film Apex
Zdroj: tmdb.org

Film to určite nebude mať jednoduché, nie je súčasťou žiadnej veľkej franšízy, čím bude ťažšie ho predať štúdiám i divákom. Na pokrytie zvýšených nákladov musí Apex vygenerovať viac ako 750 miliónov dolárov z celosvetových príjmov, čo je náročné i pre film nabitý hviezdnym hereckým obsadením.

Zoznam najdrahších filmov vôbec

Viac než 300-miliónový rozpočet zaradí Apex medzi desiatku až jedenástku najdrahších filmov kinematografie. Nižšie prikladáme ich zoznam:

 1. Star Wars: Sila sa prebúdza (447 000 $)
 2. Jurský svet: Zánik ríše (432 000 $)
 3. Star Wars: Vzostup Skywalkera (416 000 $)
 4. Rýchlo a zbesilo 10 (379 000 $)
 5. Piráti z Karibiku: V neznámych vodách (379 000 $)
 6. Avengers 2: Vek Ultrona (365 000 $)
 7. Avengers: Endgame (356 000 $)
 8. Avatar: Cesta vody (350 000 $)
 9. Indiana Jones a nástroj osudu (326 000 $)
 10. Avengers: Infinity War (325 000 $)
 11. Piráti z Karibiku: Na konci sveta (300 000 $)
  Justice League (300 000 $)
  Star Wars: Poslední Jediovia (300 000 $)

Myslíte si, že sa snímke Apex podarí zarobiť aspoň na vrátenie nákladov? Tešíte sa na veľkofilm zo sveta Formuly 1? Vaše názory nám napíšte do komentárov!

Zdroj: worldofreel.com, screenrant.com, motorsportmagazine.com, newsweek.com, csfd.cz

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -