Fabelmanovci od Spielberga prišli do kín v plnej sile a ukážu ti začiatok cesty režisérskej legendy

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Roky života legendárneho režiséra Stevena Spielberga ožili polofiktívnym spôsobom v novom filme Fabelmanovci, ktorý začal premietať v slovenských kinách. Priniesol so sebou odhalenie niekoľkých veľkých životných rozhodnutí a ukázal nám život jednej z najväčších osobností svetovej kinematografie.

Fabelmanovci sú akousi zbierkou najväčších hitov Spielbergovej kariéry s prvkami niektorých z jeho najlepších filmov. Znovu sa spojil s legendárnym skladateľom Johnom Williamsom (Harry Potter a Kameň mudrcov), ktorý sprevádzal Spielberga dlhé roky.

Scenárista Tony Kushner, ktorý sa nedávno pripojil k režisérovi West Side Story (2021), sa taktiež vrátil, aby pomohol napísať scenár. Dokonca obsadenie mladého herca Gabriela LaBella opäť raz potvrdzuje Spielbergovú záľubu obsadzovať mladé sľubné talenty, akými kedysi boli aj Drew BarrymoreChristian Bale a Haley Joel Osment.

Fabelmanovci odštartovali v slovenských kinách v plnej režisérskej sile

Film je inšpirovaný detstvom a dospievaním Stevena Spielberga. Rozpráva príbeh pohľadom mladého začínajúceho filmára Sammyho Fabelmana, ktorého filmy neovládateľne uhranú po tom, čo s rodičmi navštívi svoje prvé filmové predstavenie. Vyzbrojený kamerou začne doma Sammy natáčať vlastné filmy, pričom ho jeho umelecky nadaná mama srdečne podporuje. Sammy na tejto životnej ceste odhaľuje kúzlo kinematografie ale aj rodinné tajomstvá.

Novinka zachytáva okamihy života, ktoré ho prinútili zamilovať sa do kúzla nakrúcania filmov. Uvidíme tiež momenty, ktoré ho povzbudzovali, ale aj odrádzali. Dokonca zistíme, že jeho matka (Michelle Williams) bola hybnou silou Sammyho záľuby v kinematografii, pričom jej umelecký vnem žiari v akomsi kontraste s jej viac prakticky zmýšľajúcim manželom (Paul Dano).

fabelmanovci v kinách
Zdroj: thevanityfair.com

Pred kamerami sa tiež predstavili Julie ButtersOakes Fegley, Set Rogen, Robin BartlettKeeley KarstenJudd HirschGabriel Bateman a Jeannie Berlin. Film je zároveň prvou Spielbergovou spoluprácou s jedným z jeho úspešných kolegov a skvelým režisérom, Davidom Lynchom (Sloní muž), ktorý je tiež na palube.

Filmová osobnosť vhodná filmu

Je jedným z najobľúbenejších a najvplyvnejších filmových tvorcov všetkých čias. A to hlavne vďaka výnimočným filmovým trhákom, ako sú Čeľuste (1975), E.T. – Mimozemšťan (1982), Jurský park (1993) alebo dobrodružná séria Indiana Jones.

Steven Spielberg - Fabelmanovci v kinách
zdroj: whalebonemag

Na zoznam bezpochyby môžeme pridať majstrovské snímky filmovej tvorby, ako sú holokaustový film Schindlerov zoznam (1993) a vojnový film Zachráňte vojaka Ryana (1998). Okrem toho sa mu podarilo zostať relevantný aj roky po svojich najvplyvnejších filmoch, keď nedávno režíroval svoj prvý muzikál s cenou Akadémie s názvom West Side Story.

Do dnešných dní si za všetky svoje filmy Spielberg vyslúžil neuveriteľných 13 oscarových nominácií, z ktorých dve premenil na zisk cennej sošky. Stalo sa tak začiatkom nového tisícročia, v roku 1994 s filmom Schindlerov zoznam a v roku 1999 s filmom Zachráňte vojaka Ryana. V oboch prípadoch sa jedna o víťazstvo v kategórii Najlepšia réžia.

Fabelmanovci sa tak snažia zachytiť začiatok režisérovej cesty a ukázať spôsob myslenia, ktorý z neho nakoniec urobil naozaj impozantného filmára. Aj z toho dôvodu nezabudni zobrať priateľov, kamarátov alebo rodinu, a vydajte sa na túto povinnú 151minutovú drámu, ktorá nemôže uniknúť žiadnemu milovníkovi kvalitnej kinematografie. Film premieta v slovenských kinách vďaka distribútorovi Forum Film.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

  1. Nezavidim recenzentom.. oni (asi) tie filmy vzdy musia pozriet cele, bez pretacania. 151 minut pri tomto filme by som naozaj nevydrzal ani za peniaze (za vela penazi ano :) ) ja som to pozrel asi za pol hodinu – asi ako Blonde – ale tam si aspon DeArmas zasluzi oscara za naj zensku ulohu, film ako taky ma nebavil. Toto nemalo vobec nic. Ok malo, chlapca s uchylkou na burajuce vlaky.

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -