10 faktov o vianočnej klasike Sám doma, ktorú si tento rok opäť každý z nás pozrie!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Fakty o filme Sám doma

Kto by nepoznal príbeh Kevina McCallistera, ktorý zostal cez Vianoce sám doma. Jeho rodina totiž odletela do Paríža, lenže on zhodou okolností nie. Čo je však horšie je to, že ich dom si vyhliadli dvaja lupiči, ktorí nemajú problém s tým, aby sa Kevina zbavili. Dnes už kultový príbeh so sebou nesie niekoľko zaujímavostí zo zákulisia, ktoré vám v tomto článku sprostredkujeme. Tieto fakty o filme Sám doma ste určite nevedeli.

1. Pôvodne si lupiča Harryho mal zahrať Robert De Niro

fakty o filme Sám doma
Zdroj: insider.com

Pôvodne mal mať film Sám doma oveľa zaujímavejšie obsadenie. Lupiča Harryho si totiž mal zahrať oscarový herec Robert De Niro. Ten ale priznal, že nikdy neuvažoval o tom, že by si v tomto filme skutočne zahral. Na druhej strane povedal, že bol nadšený, keď zistil, že túto rolu získal jeho dobrý kamarát Joe Pesci. S ním si ešte v tom roku zahral v kultovom filme Mafiáni.

2. John Candy takmer vo všetkých scénach len improvizoval

fakty o filme Sám doma
Zdroj: insider.com

Jednou z najznámejších hviezd vo filme bol určite dnes už nebohý herec John Candy. Ten v podstate prišiel s myšlienkou tohto filmu a nakrúcaní strávil jeden deň. Nič z toho, čo povedal, však nebolo v scenári. Všetko si vymýšľal, ako aj príbeh o jeho synovi, ktorého vraj nechal v kostole s mŕtvolou jeho nebohej manželky. Štáb priznal, že bol šokovaný tým, čo všetko z Johna Candyho vlastne lezie.

3. Macaulay Culkin priznal, že má problém so sledovaním tohto filmu

fakty o filme Sám doma
Zdroj: geekwire.com

V rozhovore s Ellen DeGeneres Macaulay Culkin priznal, že sa s odstupom času na tento kultový film pozerá trochu inak: „Keď sa pozerám na ten film, nedokážem si nevybavovať súvislosti s nakrúcaním, ako keď som si schovával plechovku Pepsi za gaučom a podobne. Pre mňa je tento film skôr niečo ako vianočná radiácia.“

4. Ako vznikla myšlienka filmu Sám doma?

fakty o filme Sám doma
Zdroj: insider.com

O scenár tohto kultového filmu sa postaral slávny scenárista a režisér John Hughes. Ten je v tomto žánri ako ryba vo vode. Vymyslel totiž aj ďalšiu vianočnú klasiku a to Vianočné prázdniny s Chevy Chaseom v hlavnej úlohe. Ako sme uviedli vyššie, John Candy prišiel s tým, že by sa mohol natočiť vianočný film postavený na výkone malého chlapca. Lenže až Hughes prišiel s kompletnou témou a to dosť náhodne: „Keď niekam cestujem, vždy si spíšem zoznam toho, na čo by som nemal zabudnúť. Raz keď som cestoval na dovolenku som si v lietadle pomyslel, radšej by som nechcel zabudnúť na svoje deti. Ale čo keby som zabudol na svojho 10-ročného syna? Čo by vlastne urobil?“ A ďalej to už poznáte.

5. Režisér Chris Columbus pridal do filmu dve najemotívnejšie scénky

Sám doma
Zdroj: insider.com

Stále sa hovorí o genialite nebohého scenáristu Johna Hughesa. Lenže ani režisér Chris Columbus, ktorý neskôr režíroval aj prvé dva diely Harryho Pottera, nezaostával. Pri tvorbe filmu sa veľa improvizovalo a jedným z takýchto momentov sú aj scénky so starcom Marleym: „Pridal som do filmu scénu, v ktorej Marley hovorí s Kevinom v kostole o tom, ako nemôže tráviť Vianoce so svojou vnučkou. A taktiež som pridal a vytvoril aj scénku, v ktorej Kevin na konci filmu vidí, ako sa Marley udobrí so svojím synom. A ako objíma svoju vnučku. Myslím si, že to boli dva moje najväčšie prírastky do tohto filmu.

6. Mnohí diváci si mysleli, že film Angels With Filty Souls je skutočný

Sám doma
Zdroj: insider.com

Kevin si pomáha týmto akože starým gangsterským filmom, o ktorom si dokonca aj herci ako sú Seth Rogen a Chris Evans donedávna mysleli, že je skutočný. Film „Anjeli so zvrátenými dušami“ však bol vytvorený len pre potreby nakrúcania. Celkovo však tento akože film vyzerá veľmi skutočne a tu je ten dôvod. Sám doma sa ako jeden z posledných filmov nakrúcal technikou, ktorá sa často používala v 40. a 60. rokoch. Tieto kamery s uhlíkovým oblúkom zapríčinili tie sýte tmavosivé farby. Film preto skutočne vyzeral, akoby bol z danej doby.

7. Všetky pády a nehody lupičov boli skutočné

Sám doma
Zdroj: insider.com

Samozrejme, že herci, ktorí si zahrali lupičov, teda Daniel Stern (Marv) a Joe Pesci (Harry), nepadali na šmykľavých schodoch, ani nedostávali žehličkou do hlavy. Všetko to za nich robili kaskadéri, ktorí dostali poriadne zabrať a ktorým bol film Sám doma aj venovaný. Pri tvorbe týchto neskutočne nebezpečných scén bolo potrebné, aby sa natočili na prvý pokus. Kaskadérom Joea Pesciho bol Troy Brown, ktorý vo filme o nakrúcaní Sám doma povedal, že pri páde na schodoch sa len pustil tak ďaleko a tak vysoko ako len mohol. Všetky tie pády a tá bolesť však mali svoj dôvod. Z filmu Sám doma sa, ako vieme, stala klasika a aj deti Brownových detí, si pri sledovaní tejto scénky môžu povedať: „Vidíte to? To bol môj otec.

8. Joe Pesci sa mimo nakrúcania s Macaulayom Culkinom nerozprával

Sám doma
Zdroj: sudbury.com

Joe Pesci je oscarom ocenený profesionál, takže vedel, že zásadou toho, aby sa ho malý Macaulay Culkin bál, je autenticita. Ak sa ho bude báť skutočný Macaulay, tak sa ho bude báť aj filmový Kevin. Preto sa s malým hercom mimo nakrúcania absolútne nerozprával a vyšlo to. Vždy keď sa títo dvaja stretli, v Kevinových očiach sme videli skutočný strach.

9. Ikonická scénka vznikla takpovediac náhodou

Sám doma
Zdroj: insider.com

Medzi fakty o filme Sám doma sme nemohli vynechať ani túto zaujímavosť. Všetci si spomíname na ikonickú scénku s vodou po holení, pri ktorej si Kevin drží rukami tvár a kričí. Pôvodne si však Kevin mal ruky odlepiť a až potom kričať. Herec to však skĺbil dohromady a tak vznikla kultová scénka, ktorá napokon zdobila propagačné plagáty filmu.

10. Na fotke Buzzovej frajerky je v skutočnosti Buzz

Sám doma
Zdroj: screenrant.com

Počas toho, ako si Kevin užíva pobyt v dome osamote a bez rodinných príslušníkov, si prezerá aj veci svojho nepriateľského brata Buzza. V jednom momente nájde zrejme fotky jeho tučnej priateľky, ktorú okomentuje slovami: „Fúj to je tvoja frajerka?“ A rám s fotkou zahodí. Režisér Chris Columbus nechcel, aby sa vo filme týmito slovami znemožnilo nejaké dievča. Preto na fotke nevidíme skutočné dievča, ale predstaviteľa Buzza Devina Ratraya v parochni a v ženských šatách.

Zdroj: insider.com, csfd.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -