„Revolučná“ aktualizácia pre ikonickú hru je katastrofou. Vyzerá horšie ako predtým

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Návrat populárnej značky nedopadol podľa predstáv

Môžeme bezproblémovo skonštatovať, že Fallout je momentálne na vrchole svojej popularity. Napriek faktu, že posledný veľký (a vlastne aj kvalitný) titul vyšiel takmer pred dekádou. A hoci bola jeho next-gen verzia avizovaná už pomerne dlhú dobu, oficiálne sme sa jej dočkali až v týchto dňoch. Bohužiaľ, výsledok nesplnil veľké očakávania a nemalé predstavy početných hráčov milujúcich toto post-apokalyptické univerzum.

Obrovská popularita tejto zásadnej RPG série je v terajšej dobe úplne pochopiteľná. V apríli sa na naše televízne obrazovky dostala jej seriálová adaptácia, ktorá sa stala absolútnym hitom prepierajúcim sa vo všetkých médiách.

Diváci na ČSFD udelili seriálu Fallout hodnotenie 85 % a skóre na portáli IMDb sa ustálilo na hodnote 8,5/10 bodov, čo je pre obdobný projekt fantastické a skutočne málo vídané. Navyše, šlo o riskantnejšie spracovanie ako v prípade relatívne verného The Last of Us z minulého roka. Novinka ulahodia nielen hráčom, bezproblémovo do tohto groteskného sveta naskočili aj úplní nováčikovia, ktorí si konkrétne tituly ešte nikdy predtým nevyskúšali.

Ostatne, jednotlivé hry zažili obrovský prílev hráčskej komunity práve po masívnom úspechu adaptácie z produkcie Amazonu. Zvýšili sa čísla i predaje, v dôsledku čoho sa pomerne aktívne pohli aj vývojové práce na pokračovaní. Každopádne, zrejme práve tento úspech zaistil aj plnohodnotné vydanie next-gen verzie pre konzoly PlayStation 5, PC, Xbox Series X i Xbox Series S. Nanešťastie, výsledok hráčov do značnej mieri rozhneval.

The Fallout 4 PS5 upgrade looks amazing 🤩
byu/CSSJAZZ inFallout

Next-gen verzia klasického RPG Fallout skončila smutne

V tomto prípade nejde iba o to, že by Fallout 4 pôsobil aj po vynovení takmer identicky. Hoci takéto tvrdenie je pravdivé a zmeny možno hľadať len lupou, čo vám potvrdí i video priložené nižšie. Do aktualizácie sa však predrali omnoho zásadnejšie nedostatky úplne nepochopiteľného charakteru.

Podľa zahraničného portálu IGN je zďaleka v najhoršom stave počítačová verzia. Upozorňujeme však, že mnohí hráči mali problém získať update na konzolách PlayStation 5 a vývojárske štúdio Bethesda urobilo len veľmi málo, aby im s týmto neduhom pomohlo.

Spokojní nemohli byť ani Xbox hráči, nakoľko v ich update zasa nefunguje režim Quality. V praxi to znamená, že nedokážu hrať v 4K rozlíšení. Nech si zvolia čokoľvek, ich titul sa spustí výhradne v FPS režime, čo je čudné a naozaj si len ťažko predstaviť, ako sa dostanete pri vývoji aktualizácie k takémuto problému. PC používatelia pre zmenu šíria svoje postrehy na komunitných fórach Steamu.

Poukazujú na to, že neboli opravené početné bugy, o ktorých autori vedeli zhruba deväť rokov. Pre nich je však ešte horší fakt, že prestali fungovať módy. Tie v mnohých prípadoch adresovali technické nedostatky. Nielenže teda dostali horšiu hru, Bethesda im znemožnila ju aktívne vylepšovať.

Akoby toho nebolo málo, niektorým hráčom titul nefunguje na prenosnom Steam Decku. Nikto netuší prečo a je otázne, čo sa momentálne v útrobách vývojárskej spoločnosti deje. Príjemné to však rozhodne nie je. O tom najmenších niet pochýb.

Kde nájsť riešenie?

Nemožno sa teda čudovať, že ohlasy hráčov sú kritické. Internetom koluje vlna masívnej rozhorčenosti. Musíme pritom uznať, že je v tomto prípade plne zaslúžená. Bethesda napriek vývoju trvajúcemu dlhých osemnásť mesiacov doručila katastrofu. Tá vlastne Fallout 4 príliš nevylepšuje, v mnohom z neho ale robí takmer nehrateľný titul.

Áno, projekty autorov sú spravidla obrovské a vychádzajú v stave, ktorý sa musí asi dva roky aktívne patchovať a dolaďovať. Lenže toto malo byť iba vylepšenie, kde nič nové neprinášali. Napriek tomu ale zvládli svoj dekádu starý počin plne rozbiť, čo ešte väčšmi naštrbilo už tak pošramotenú povesť niekdajšej ikony vývojárskeho priemyslu.

Čo robiť teraz? Bohužiaľ, zrejme len čakať. Nejaké oficiálne vyjadrenie zatiaľ nedorazilo, no skôr či neskôr bude musieť Bethesda začať opravovať všetky problémy, ktoré sa im s updatom nakopili. Určite už bude pre mnohých neskoro, no dúfajme, že sa im minimálne podarí titul vrátiť do pôvodného (ako tak funkčného) stavu. Dovtedy Fallout 4 radšej nehrajte.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -