Miesto, kde sa všetky naše sny o dobrom horore zmenili na nočné mory | Fantasy Island RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Ak si myslíte, že zvuk prichádzajúceho výťahu alebo padajúce kvapky vody nemôžu pôsobiť nepríjemne, tak tu sa opäť dočkáme výnimky. Tvorcovia vsadili na neustavičné robenie nervov hlučnými podnetmi, ktoré by som ocenil jedine ako hluchý. Medzi nevhodné zaraďujem aj výber hudby do jednotlivých scén, kde to podľa očakávaní ladí len zriedkavo a namiesto toho sa budete musieť vysporiadať s novou výzvou. Vaše ušné bubienky sa vás totiž chystajú zradiť a už len uvidíte ako vyskakujú z ucha von.

Za spomenutie určite stojí aj strih, z ktorého dostrihalo aj mňa. V jednu chvíľu sa pozeráte na konfliktných vojakov, zrazu prestrih na dve nepríčetné blondíny a neskôr zase na pána Roarka, ktorý vlastne ani strihača nepotrebuje. Väčšina hercov sa aj tak dokáže volne “teleportovať” a tak význam strihača stráca význam. Všetci si na pľaci robia čo sa im zachce a verte mi, že niektoré presuny postáv sú jednoducho nereálne a nepresvedčí ma ani žiaden čarovný prsteň.

Fantasy Island
Zdroj: itafilm.sk

Hodnotenie filmu zo všetkých smerov

Ako som už spomínal, film je zložený z niekoľkých žánrov. Vidíme komédiu, tragédiu, drámu a telenovelu plnú nekonečných rozhovorov bez akejkoľvek výpovednej hodnoty. Ak majú takto vyzerať moje splnené priania, tak chcem jediné. Nesnažiť sa hodnotiť film, ktorý medzi filmy nedokážem ani len zaradiť.

Nič sa nedá robiť a ak by som film Fantasy Island hodnotil ako horor, dostal by len 1 z 10. Jeden bod za to, že to tvorcovia stopli po 1 hodine a 50 minútach, čo podľa môjho názoru ocenil aj samotný projektor v kine. To však nemení nič na fakte, že budete mať pocit, ako keby to malo trvať večnosť.

Z komediálneho hľadiska dávam 5 z 10, pretože to bolo tak zlé, až sa film stal dobrým. Už to tak asi bude a môžem byť rád, že som sa nezbláznil. Presviedčať sa niekoľko desiatok minút o tom, že sú aj horšie veci, bolo vskutku náročné.

Prvky tragédie, kde sa riešia samé nepodstatné problémy hodnotiť nedokážem. Zhrniem to tým, že takýto výtvor odporúčam len pre tých, kto sa chce niekomu kruto pomstiť alebo nenávidí svoj život.

Sebe dávam 10 z 10, pretože moja psychika to zvládla a môžem spokojne spávať. Jediná a skutočná hra o prežitie prebieha akurát tak v sále kina, v ktorej si to isté myslí väčšina divákov a vôbec sa im nedivím.

horor Fantasy Island
Zdroj: screengeek.net

Stručný záver a vykúpenie

Videli ste niekedy film Hady v lietadle? Ostrov plný fantázie si tento legendárny filmový počin prezval po svojom a namiesto toho vidíme hady vo vode. Čo to znamená? Nechcem síce spoilerovať, ale myslím, že pri takomto filme to môžete považovať za láskavosť. Berte to ako službu a prípravu na to, čo vás čaká. Takže sa pripravte na určité momenty, kde zistíte, že aj hady vo vode vedia byť drsnejšie ako celkový dojem filmu.

Ak sa aj po vyššie napísaných slovách na film chystáte, odporúčam o samote a utajiť kam v skutočnosti smerujú vaše kroky. V Amerike film premiéroval na Valentína a zobrať na takýto film vašu lásku môže znamenať, že po pol hodine už žiadnu lásku mať nebudete.

Či radi riskujete necháme na vás, ale treba si zapamätať, že to vždy mohlo byť aj horšie. Vlastne nemohlo a preto verím, že sa k pokračovaniu nikdy nedostanú. Tým tvorcovia ochránia našu planétu pred horormi, pri ktorých pôsobia strašidelnejšie aj obzerance šľahané vetrom.

Kto by to bol povedal, že sa podarí vyrobiť film horší ako minuloročná Nenávisť, ktorý zhodou okolností taktiež spadá pod filmové štúdio Sony. Gratulujem teda k dvom fakt výnimočným filmovým celkom, na ktoré verejnosť nikdy nezabudne. A taktiež dúfam, že nadchádzajúce filmy budem môcť ohodnotiť s úsmevom na tvári a vysokým číslom. Ďakujem.

Fantasy Island
Zdroj: itafilm.sk

Celkové hodnotenie

Dnes sa moje celkové hodnotenie zaseklo na 3 z 10, čo ma mrzí, ale ak by som klamal o svojich pocitoch, nemohol by som s tým žiť. Film mám už našťastie za sebou, ale vy si to pokojne skúsiť môžte. No ak sa rozhodnete ísť, zoberte si zo sebou odhodlanie a plnú ploskačku. Inak to bude úplne zbytočné a už od prvej minúty začne vašim telom prúdiť nervozita.

Na záver už len dodám, že ako celok som to raz dokázal vstrebať, ale touto recenziou sa s ostrovom plného divných kreatúr nadobro lúčim a navždy budem názoru, že takéto niečo nemalo nikdy vzniknúť. Ak mi neveríte, o opaku sa môžete skúsiť presvedčiť v linku nižšie, ale nenechajte sa zmiasť. Všetko je to predsa len výtvor vlastnej fantázie.

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

  1. Ehm, ďakujem za stručný názor. Odo mňa o niečo dlhšie. Ak si film nevidela, naozaj to skús a zistíš, že dobré horory v 21.storočí nájdeš už len v knižnej predlohe alebo ešte v dávnej minulosti, kedy tvorcovia točili zastaralou technikou, ale aj tak to celé dokázali zachrániť skvelým scenárom a vo finálnej verzii pre diváka to vyzeralo fakt k**** dobre.

    Dnes to je úplný opak. :) Máme technológie, ale nič z toho, keďže filmy po obsahovej stránke plačú. :S Ale aspoň poučenie do života – Sony a horor je niečo ako letná búrka…

    Čakáš na ňu s nadšením a keď príde sklame. Namiesto toho až 2 minúty prší a blesk akurát tak zasiahne môj zdravý rozum, lebo ani ten nechápe tej scenérii. Počasie sa tvári drsne ako horory od Sony a nakoniec je z krásnej búrky len vietor ako z ventilátora a pár kvapiek čo má viac vlasov Kiska na hlave. Proste nonsens. :) :D

  2. Ehm, ďakujem za stručný názor. Odo mňa o niečo dlhšie. Ak si film nevidela, naozaj to skús a zistíš, že dobré horory v 21.storočí nájdeš už len v knižnej predlohe alebo ešte v dávnej minulosti, kedy tvorcovia točili zastaralou technikou, ale aj tak to celé dokázali zachrániť skvelým scenárom a vo finálnej verzii pre diváka to vyzeralo fakt k**** dobre.

    Dnes to je úplný opak. :) Máme technológie, ale nič z toho, keďže filmy po obsahovej stránke plačú. :S Ale aspoň poučenie do života – Sony a horor je niečo ako letná búrka…

    Čakáš na ňu s nadšením a keď príde sklame. Namiesto toho až 2 minúty prší a blesk akurát tak zasiahne môj zdravý rozum, lebo ani ten nechápe tej scenérii. Počasie sa tvári drsne ako horory od Sony a nakoniec je z krásnej búrky len vietor ako z ventilátora a pár kvapiek čo má viac vlasov Kiska na hlave. Proste nonsens. :) :D

Pridaj komentár

Najnovší obsah