Deň, v ktorý tisíce ľudí videlo nevysvetliteľný zázrak | Fatima RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Fatima RECENZIA

Fatima RECENZIA – Filmy s kresťanskou tematikou vychádzajú každý rok. Avšak väčšina týchto náboženských filmov sa nedostane do kín. Takmer všetky putujú na DVD nosiče. Dôvod? Tematika kresťanstva spĺňa v ich príbehoch skôr propagandistickú úlohu, nie dramatickú. Film Fatima je špeciálny prípad, ktorý sa kvôli svojej produkčnej kvalite, hereckým menám a atraktívnej téme dostal aj do kín.

Zázrak v obci Fatima, ktorého svedkami boli tisícky ľudí, sme mohli vidieť hneď v niekoľkých televíznych filmoch. Jedná sa o nevysvetliteľnú udalosť, ktorá vzbudzuje vo veriacich ľuďoch stále zvedavosť. Toto miesto je dodnes navštevované pútnikmi a jedná sa o jedno z najznámejších katolíckych miest. Ako teda dopadlo posledné spracovanie tohoto fenoménu?

Fatima
Zdroj: amazon.com

Zázrak

Píše sa rok 1917 a vo svete zúri prvá svetová vojna. Obyvatelia malej Portugalskej obce žijú v strachu, pretože každý nový deň im môže priniesť správy o smrti ich synov a manželov. V krajine vládne pochmúrna atmosféra, v ktorej ľudia pomaly strácajú vieru v nádej a lepšie časy. Výnimkou nie je ani desaťročná Lucia. Jedného dňa sa Lucia spolu s jej sesternicou a bratrancom vydajú pásť ovce.

Na pastve nad dedinou sú svedkami neuveriteľného zjavu. Objaví sa pred nimi Panna Mária, ktorá im dá úlohu. Musia sa na tomto mieste modliť každý 13. deň a inšpirovať občanov obce, aby otvorili srdcia Bohu. Iba tak sa vojna môže skončiť. Ich tvrdenia vyvolajú v dedine rozruch. Stretávajú sa s nadšencami, ktorý túto trojicu považujú za svätých poslov, ale aj skeptikmi. Táto udalosť im navždy zmení životy.

Fatima
Zdroj: medium.com

Posolstvo, ktoré dáva ľuďom nádej

Aj napriek tomu, že je Fatima výrazne náboženský film, sa režisérovi Marcovi Pontecorvovi podarilo udržať pozornosť aj nezainteresovaného diváka, ktorý nemá k tejto téme žiadny vzťah. Podarilo sa mu to aj kvôli tomu, že sa nejedná o bežný televízny alebo DVD náboženský film, ale film s vysokým rozpočtom, ktorý je na úrovni. O tomto fakte nás presvedčí hneď prvá scéna, v ktorej sa objaví herecká legenda – Harvey Keitel.

Práve on v roli spisovateľa, ktorý robí rozhovor so starou Luciou, ktorá bola svedkom zjavenia Panny Márie, rámuje celý film. Počas ich rozhovorov sa vraciame do minulosti. Atmosféra Portugalska v roku 1917 je vykreslená pomerne autenticky. Rovnako ako pochmúrna nálada, ktorá na tomto mieste vládne. Film pracuje dobre s emóciami.

Fatima
Zdroj: amazon.com

Fatima je po audiovizuálnej stránke kvalitne spracovaná. Režisér Marco Pontecorvo pracoval ako jeden z hlavných kameramanov v prvej sérii seriálu Game of Thrones, čo sa na Fatime odráža. Kamera je dobre zvládnutá a minulosť je od prítomnosti farebne odlíšená, čo dáva divákovi väčší prehľad. Je veľká škoda, že film nebol natočený v Portugalčine. Bolo by to tak výrazne lepšie.

Herci sú dobre obsadení. Ústredná detská trojica mohla svojimi hereckými výkonmi pokaziť vyznenie celého príbehu, našťastie, opak je pravdou. V príbehu môžeme vidieť, ako tvrdenie malých detí, ktoré môže dať ľuďom pocit, že tu je ešte stále nádej, vyvolá absolútny chaos. Zvesti o ich videniach sa rozšíria rýchlejšie ako koronavírus a dopočujú sa o nich aj ľudia mimo obce Fatima.

Na toto miesto začnú prichádzať pútnici, dúfajúci v zázrak, ktorý sa so svojimi prosbami obracajú na troch posolov. Avšak tento fenomén priláka aj veľa skeptikov na čele so starostom mesta. Práve on považuje tieto myšlienky za nebezpečné a snaží sa im zabrániť. Deti čelia obrovskému tlaku a odporu, čo je vo filme dobre vykreslené. Skeptikov umlčí až záverečný zázrak na oblohe, ktorého svedkami boli tisícky ľudí.

Fatima
Zdroj: cruxnow.com

Fatima RECENZIA – Zhrnutie

Fatima je náboženskou drámou, ktorá nie je len pre zainteresovaného diváka. Režisérovi Marcovi Pontecorvovi sa podarilo dobre vybalancovať náboženskú a dramatickú rovinu filmu. Príbeh si takto môžu užiť aj diváci, ktorým viera v Boha nič nehovorí. Avšak aj napriek tomu sa konieckoncov jedná o veľmi priemerný a konvenčne spracovaný film. 6/10.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -