Dokázali komediálne esá Ferrel a Poehler úspešne založiť kasíno? | Brloh (recenzia)

Nenechajte si ujsť

Filip Scherhaufer
Filip Scherhaufer
They've done studies you know... 60% of the time, it works every time.

Ferrel a Poehler konečne spolu! Stojí to však za to?

Letná sezóna je už v plnom prúde! Piráti 5, Strážcovia 2, Wonder Woman, Transformers 5, a mnoho ďalších velikánov, si svoj blockbusterovský čas už odbilo. Teraz teda netrpezlivo čakáme na ďalšiu várku. O pár týždňov sa k nám totižto prirúti Marvel Spidey, tretie opice, Nolanov Dunkirk, a ďalšia kopa vybuchujúcich sviežich filmov. Ak sa ich však už teraz neviete dočkať, a chcete si v lete pozabíjať čas, máme v ponuke letné komédie. Tento rok sa už o zábavu snažili záchranári z Baywatch, opitá Scarlett Johansson, no a teraz prichádzajú na rad komediálne esá Amy Poehler a Will Ferrel, ktorí sa rozhodli založiť kasíno!

Premisa filmu je jasná ako facka. Rodičia sa snažia svoju dcéru poslať na naozaj dobrú výšku, no nejak pri tom zabudli na peniaze. Tak ako každý správny rodič, idú ich získať za každú cenu. S miernou výpomocou sa teda rozhodnú založiť vlastné kasíno, ktoré ich ulicu nachvíľu premení na menšie Las Vegas. No a to by bolo asi tak k popisu všetko. Takéto filmy väčšinou končia zle-nedobre. Obaja hlavní protagonisti ich bohužiaľ majú v poslednej dobe na konte nejako priveľa. Podaril sa im teda priniesť konečne dobrý kúsok, keď po prvýkrát na plátne spojili sily?

Vidieť týchto dvoch vo filme trvalo veľmi dlho, oplatilo sa?
Vidieť týchto dvoch vo filme trvalo veľmi dlho, oplatilo sa?; Zdroj: warnerbros.co.uk

Ferrel a Poehler sú v mojich očiach špičkoví komici, ktorí majú v poslednej dobe smolu na výber kvalitných komédií. Vo všeobecnosti mám komédie veľmi rád, no ak niekto čítal moje predošlé recenzie na pár z nich, vie, že tento žáner ide dole vodou ako paródie a horory. Keď som teda na plagáte videl týchto dvoch dokopy, vzbudila sa vo mne malinká nádej. Je teda Brloh niečo, čo v tejto nabitej sezóne stojí za pozretie, alebo ide iba o ďalší trápny pokus o klasickú frašku?

Klasická žánrovka?

Napínam vás už moc dlho, a viem, že síce príbeh filmu znie ako tip komédie na vyhodenie, Brloh je v skutočnosti skvelým opakom. Ani neviete, ako rád teraz píšem, že som z novej komédie vychádzal naprosto spokojný. Naposledy možno pri Macíkovi, no až tam zase tento film nesiaha. Nie len tónovo, ale aj kvalitou. Zatiaľ čo rôzne komédie tohto tipu vsádzajú na R rating a hlúpy situačný „tínedžerský“ humor s alkoholom v hlavnej roli, Brloh vsadil na humor hlavných protagonistov. V TOMTO FILME SA PROSÍM PEKNE NIKTO NEPOVRACAL (za to naozaj klobúk dole, lebo grcajúci humor je v týchto žánrovkách najohranejší a najmenej vtipný).

Konečne teda sledujeme komédiu, kde sú vtipy stavané len na hercoch a ich vzájomných výmenách. Ak ste ale fanúšikom práve toho vyššie zmieneného humoru, nebojte sa, aj ten vo filme dostanete, no v primeranom množstve. Hlášky z úst hercov sa skvelo miešajú s drsnou „akčnou“ stránkou filmu. No a obe fungujú dokonale.

Skvelé výkony od komediálnych profíkov!
Skvelé výkony od komediálnych profíkov!; Zdroj: reviewstl.com

Roky čakania na duo Ferrel-Poehler sa vyplatilo

Za všetko samozrejme môže dvojica Will-Amy. Títo profíci majú komédiu zmáknutú, a vo filme to vidíte v prvých minútach. Ich postavy sa dokonca skvelo dopĺňajú a chémia medzi nimi je k nezaplateniu. Roky čakania na túto dvojicu sa skutočne vyplatilo. K ešte lepšiemu vyzneniu im však dopomohol Jason Mantzoukas, ktorý v komédii nie je žiadnym nováčikom, a je skvelé ho vidieť čoraz viac vo väčších roľách. Herecky je film teda zvládnutý na jednotku, dokonca aj ich dcéra hrá prekvapivo dobre.

Humorný aspekt je v tomto prípade menší návrat ku klasike. Film má R rating, príliš ho nevyužíva (nie je zbytočný), a je perfektne vybalancovaný. Rovnako to platí aj pri vtipoch. Každá komédia má predsa svoje slabšie a svoje silnejšie hlášky. Chvalabohu sú v tomto prípade naozaj vyvážené, a každý divák si tam nájde svoje. Film ako celok je dokonca prekvapivo dobre zrežírovaný, odbieha maximálne scenár.

Ten je síce vtipný, no niekedy útočí na diváka nečakane. Chce aby ste pochopili tomu, tomu, a ešte aj hentomu. A to bohužiaľ pri stopáži 88 minút nie len, že nie je možné, no ani potrebné. Rušivo však pôsobí hlavne v prvej tretine filmu, potom už stavia na humor a prenecháva kontrolu hercom.

Situačný humor neprevyšuje hovorený, čo je v tomto žánri príjemné osvieženie!
Situačný humor neprevyšuje hovorený, čo je v tomto žánri príjemné osvieženie!; Zdroj: anoncraft.com

Toto by možno bolo jediné negatívum. Samozrejme, dejovo nečakajte druhého 40 rokov panic, lebo v tomto smere vás neprekvapí. Dej sa nevyhol predvídanosti ani klišovitosti, no na tieto body sa vo filme nekladie príliš veľký dôraz, a preto ich ani neberiem ako veľké problémy. Hudbu nepočuť, kamera nič nové neponúkne, no ktorá komédia to tak naposledy urobila?

Zhrnutie

Ku koncu, na film nemôžem povedať nič zlé. Brloh ma prekvapil, užil som si ho najviac ako sa dalo, a dokonca uvažujem o druhej projekcii. Ak máte radi Ferrela a Poehler, tento film je pre vás, viete na čo idete. Brlohu sa podarilo odkloniť od hlúpych tínedžerských vtípkov a stavia na klasický humor, šmrncnutým menším situačným. Keby len ten dej skúsil niečo iné, bola by tu perfektná komédia. Chcete sa teda v kine schladiť ešte pred ďalšími veľkými kinohitmi? Brloh za to rozhodne stojí. 7/10

Zaujal vás Brloh? Ak ste film videli, aký naň máte názor vy? Ste fanúšikmi Ferrela a Poehler? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Bez nadmerného využívania R ratingu a hlúpeho situačného humoru, Brloh sa odkláňa od klasických žánroviek tohto tipu. Vtipné momenty, predovšetkým od hlavného dua Amy Poehler a Will Ferrel vám pripomenú, že aj takto sa dá urobiť dobrá letná komédia. Dokázali komediálne esá Ferrel a Poehler úspešne založiť kasíno? | Brloh (recenzia)