Festival popkultúry Comics Salón 2019 oživí Bratislavu už budúci víkend

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Medzinárodný festival popkultúry Comics Salón 2019

V dňoch 20. – 22. septembra sa v bratislavskom Dome kultúry Ružinov uskutoční už 32. medzinárodný festival popkultúry Comics Salón 2019. Festival organizuje nezisková organizácia OZ AnimeCrew v spolupráci s generálnym partnerom 365.bank, Veľvyslanectvom Japonska v Slovenskej republike, SECTOR.sk a s ďalšími partnermi. 

Od svojho vzniku v roku 1988 (IstroCON) sa festival venuje comicsu, anime, hrám, japonskej kultúre, K-POPu, scifi, fantasy a hororu. Súčasťou festivalu je bohatá ponuka prednášok, workshopov, súťaží, najnovších filmov, fantastickej literatúry, hudby a umenia. Ponúka stretnutia so spisovateľmi, krsty kníh a samozrejme rôzne kreatívne súťaže. Výstavná časť je venovaná počítačovým hrám, video hrám, spoločenským a kartovým hrám, retro hrám a technológiám. 

comics salon 2018
Zdroj: comics-salon.sk, screenrant.com

Comics Salón sa teší veľkej obľube a každý rok víta 12-tisíc návštevníkov. Práve preto sa snaží zaujať jedinečným programom.

Cieľom festivalu je poskytnúť návštevníkom edukáciu, priblížiť a podporiť fenomén popkultúry a ponúknuť tvorivú alternatívu trávenia voľného času ako aj priestor na sebarealizáciuprezentovanie sa.

Program:

Comics Salón 2019 ponúkne v priebehu troch dní atraktívny program. Dominuje mu veľmi obľúbená kostýmová súťaž Cosplay, ktorej víťaz pocestuje na európske finále Eurocosplay v Londýne. 

Tento ročník prináša niekoľko zásadných noviniek a prvou je generálne partnerstvo s 365.bank, vďaka ktorému sa na festival dostávajú zahraniční herci z filmov a seriálov. Na Comics Salóne 2019 organizátori hostia Nataliu Tena, ktorá v 4 filmoch o Harry Potterovi hrá aurorku Nymphadoru Tonks. Taktiež hrala Oshu v Game of Thrones a hrá ja v najnovšom Star Wars seriáli The Mandalorian

natalia thena na comics salon 2019
Zdroj: weheartit.com

Druhou je veľké rozšírenie programu smerom do vonkajších priestorov v podobe nadrozmernej LED TV s programom z kapacitnej obmedzenej hlavnej sály, taktiež vonku bude postavený ešte väčší výstavný stan, kde nájdete počítačové hry a stánky PlayStation, Nintendo, Asus ROG, DELL a Indie developer. Vonkajšok sa taktiež rozširuje o nové podium Scifi Salón/365stage, atrakcie a nové jedlá.

Treťou novinkou je finále medzinárodnej cosplay súťaže International Cosplay Champions Cup, ktorého poriadanie vyhralo Slovensko pre rok 2019 a koná sa v nedeľu na Comics Salóne. Dopĺňať ho bude rozšírená Cosplay sekcia, kde organizátori pozvali 14 významných hostí-cosplayerov zo zahraničia, ktorí okrem autogramiád budú mať vlastné expertné prednášky o cosplay tvorbe a budú odbornou porotou našej cosplay súťaže.

Ďalšia zábava

Chýbať nebude ani Festival bojových umení, kde počas soboty a nedele na pódiu niekoľkokrát vystúpi 12 klubov bojových umení. Tešiť sa môžte na Karate, Aikido, Judo, Kendo, Iaido, Ninjutsu, Takewondo a mnohé ďalšie.

REPORTÁŽ: Comics Salón & IstroCON 2018
Zdroj: Dominik Kusý

Program má ďalej silný fokus na prednášky od spisovateľov a odborných prednášajúcich. Tento rok nás poctí svojou hojnou účasťou skupina spisovateľov Daniel Hevier, Juraj Červenák, Františka Vrbenská, František Kotleta, Oskar Fuchs, Veronika Snegodová, a ďalší.

Chýbať nebude ani lukostrelba, vystúpenie sokoliarov a vozenie na koňoch. 

Návštevníci sa môžu tešiť aj na najnovšie filmové trháky, medzi ktorými nájdete filmy ako Avengers: Endgame, Detektív Pikachu, Ako si vycvičiť draka 3, Shazam, Spiderman: Ďaleko od domova, Captain Marvel, teda množstvo filmov s komiksovou, fantastickou alebo anime tematikou.

Čo ešte nájdete na Comics Salón 2019:

 • Súťaž o najlepšie kreslené dielo v kategóriách FanArt a Original Art.
 • Súťaž o najlepší kostým hrdinu z filmov, hier a anime Cosplay a EuroCosplay.
 • Súťaž o najlepší vlastný neinšpirovaný kostým Original Costume.
 • Súťaž o najlepšieho speváka v súťaži Karaoke.
 • Súťaž tanečných skupín K-POP World Festival.
 • Súťaž o najlepšie fotografie v kategóriách ActionPlay a PhotoCon.
 • Súťaž o najlepší krátky film v kategóriách Animated Music Video a Cosplay Music Video
 • Súťaž o najlepších tanečníkov v Dance Dance Revolution.
 • Prezentácia najnovších anime, fantasy, sci-fi či komiksových filmov.
 • Sekcia Popkultúra, ktorá bude venovaná obľúbeným seriálom a kultovým filmom.
 • Prednášky a besedy so známymi spisovateľmi
 • Fanúšikovia japonskej animovanej tvorby sa nabažia vynikajúceho anime, prednášok na tému anime.
festival popkultúry Comics Salón 2019
Zdroj: Dominik Kusý

Herná sekcia

Populárna herná sekcia, ktorá sa organizuje v spolupráci s portálom SECTOR.sk, ako vždy ponúkne veľké množstvo súťaží, prednášok, vystavovateľov a herných hostí.

Hosťami festivalu budú tvorcovia hier, ktorí už majú niečo za sebou a chcú odovzdať svoje skúsenosti. Tešiť sa môžete, už tradične na Michala Ivana so svojou prednáškou, kde porovná komerčné projekty, ktoré robí so svojimi malými projektami. Navštívi nás aj tvorca známej hernej série POLDA a povie nám čo-to o jej vzniku a pokračovaní na mobiloch. Určite nemôžeme prehliadnuť ani Borisa Zápotockého, ktorý nám povie ako nezačať s vývojom hier. Nezabudli sme zavolať ani skvelého spíkra Filipa Fishera

Samostatnou kapitolou budú prednášky o e-sporte, kde nám Juraj Redeky poradí, aký hardware na to potrebujeme a Richard Sýkora nám povie návod, ako založiť e-sport tím. O hernú hudbu sa postarajú koncerty Mareka Čabáka a Fendiho.

Medzinárodný festival popkultúry Comics Salón 2019 bude mať aj významných hostí zo zahraničia v podobe Scarecrow Studio z Barcelony a ich prednášku o hre zo sveta point-and-click adventúr.

REPORTÁŽ: Comics Salón & IstroCON 2018
Zdroj: Dominik Kusý

V hernej sekcii nebude chýbať Nintendo s pestrou ponukou hier pre ich aktuálnu hybridnú konzolu Switch a ich revolučný koncept LABO, kde z kartónov vyrábate netypické herné ovládače. Nebudú chýbať hry ako Tetris 99, Daemon X Machina, The Legend of Zelda: Link’s Awakening a kopec ďalších. Tiež sa môžete tešiť na najnovšie hry v stánku PlayStation a herných nadšencov poteší hardware značiek Dell a ASUS.

Návštevníci sa môžu tešiť aj na PC turnaje League of Legends, Heroes of the Storm a Counter Strike. Na konzolách sa bude súťažiť v hrách Tekken 7, Naruto Ultimate NInja Storm 4, Super Smash Bros Ultimate, Mortal Kombat 11, FIFA, Gran Turismo 6P a Naruto Ultimate Ninja Storm 4. Netradične budú aj turnaje vo virtuálnej realite v hrách Beat Saber, Serious Sam a Elven Assasin.

Čo určite nebude chýbať v hernej sekcii:

 • Výstava japonských herných automatov
 • Najnovšie herné konzoly
 • Retro sekcia s historickými konzolami Nintendo, Sega a Sony
 • sekcie výstava, počítačové hry, spoločenské stolové hry, kartové hry a L.A.R.P.
 • Prezentácia vývojárskych štúdií a výstava histórie počítačových hier.
 • Odborné prednášky, besedy a príspevky na tému hier.
 • Turnaje a hranie najnovších počítačových hier.
 • Workshopy o tvorbe počítačových hier
 • Hranie kartových hier (MTG, World of Warcraft, Pokémon, Yu-gi-oh)
 • Hranie stolových hier (Hobit, Smallworld, Lovci noci, Dixit, a iné)
 • Casual hry (Guitar Hero, DDR, SingStar, EyeToy, a iné)
 • LaserGame aréna 
festival popkultúry Comics Salón 2019
Zdroj: Dominik Kusý

Detaily:

Medzinárodný festival popkultúry Comics Salón 2019 sa uskutoční v dňoch 20. – 22. septembra 2019 v priestoroch DK Ružinov, Ružinovská 28 v Bratislave. Začína sa v piatok (20.9.) o 13:00 a končí sa v nedeľu (22.9) o 17:00. Pokiaľ máte radi filmy, seriály, hry, anime, popkultúru a všetko okolo toho, túto akciu určite nechcete zmeškať a mali by ste kliknúť na tento odkaz!

Chcem vedieť viac

Zdroj: TS

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -