Ako dlho nás môže prenasledovať to, čo sme vykonali? | 1922 RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

1922 RECENZIA

V roku 2017 sa Netflix rozhodol spracovať jednu z noviel od Stephena Kinga. Film sa zaraďuje medzi thrillery/horory. Nie je však jedinou Netflixovskou adaptáciou Kingovho diela. Už v minulom článku sme vám priblížili ďalšie dielo, ktoré bolo spracované v rovnakom roku – Geraldova hra. Dnes sa však pozrieme práve na vyššie spomenutý film. Ako sa nám páčil?

Wilfred
Zdroj: rollingstone.com

Obsah

1922 je robený ako retrospektívne spomínanie farmára z Nebrasky, Wilfreda Jamesa (Thomas Jane) na daný rok. Hneď od začiatku nám do uší zavíta americký prízvuk, ktorého intenzita sa stupňuje bohužiaľ viac, než dej filmu. Wilf sa v spomienkach, ktoré spisuje na papiere, vracia do nie práve ružového obdobia. S manželkou Arlette (Molly Parker) sa vzdialili a mali iné predstavy o ich budúcnosti. Ona sa chcela presťahovať do Omahy a otvoriť si obchod s oblečením, on chcel ostať obrábať kukuričné polia na samote.

Problém však bol, že pozemok s farmou a poliami zdedila Arlette a chcela ho predať za slušné peniaze. Wilf so synom Henrym (Dylan Schmid) sa jej niekoľkokrát snažili vzoprieť a vyhovoriť jej to, no ona sa nedala. Chcela si Henryho zobrať so sebou do mesta, rozviesť sa z Wilfom a toho nechať v ich starom dome.

Po nezmyselnom prehováraní sa Wilf rozhodol, že svoju manželku odstráni zo svojej cesty – ako prekážku. So synom sa podelí s týmto úmyslom a zmanipuluje ho na spoluprácu. Wilfovi hrá do kariet, že je jeho syn slepo zaľúbený do dievčaťa od vedľa a uvedomuje si, že ak odíde, navždy ju stratí. Arlette sa o nej navyše vyjadrovala hanlivo, čo neraz Henryho urazilo. A tak, v jeden večer, keď Arlette opili, jej Wilf s asistenciou svojho syna podrezal hrdlo a hodil jej telo do studne.

Arlette
zdroj: wheresthejump.com

Tu som sa už musela nútiť film dopozerať

Príbeh sa ďalej vyvíja veľmi pomaly. Začne sa vyšetrovanie, pretože príbehu, že Arlette odišla zo dňa na deň do mesta sama a vykašľala sa na celý obchod, sa nikomu nechcelo veriť. Dlho sa nič nezvyčajné nedialo. No potom sa Henry vrátil domov s tým, že je Shannon (Kaitlyn Bernard) – dievča, ktoré ľúbil – tehotná a čakajú spolu dieťa. Henry začne vyťahovať na povrch vraždu jedinej ženy v ich domácnosti a vzoprie sa otcovi. Spolu so Shannon ujdú a stanú sa z nich hľadaní zločinci.

Shannon a Henry
zdroj: pattonfanatic.com

My zatiaľ sledujeme Wilfa v jeho temnom období života, keď prišiel o ženu, dieťa, nemá dostatok peňazí a jeho domov sa rozpadá. Časom príde aj o ruku z dôvodu infekcie po kúsnutí potkanom. V tejto časti to naberie trochu hororový charakter, keď sa Wilfovi začne zjavovať jeho mŕtva žena. Hovorí mu všetky veci, čo sa Henrymu stali. Od malých krádeží, ktorých sa dopustil, po smrť jeho dieťaťa, priateľky a nakoniec aj jeho. Wilf teda po čase pochováva svojho syna, predá pozemok a farmu a odsťahuje sa do Omahy, kde po rokoch píše na papiere to, čo sa stalo v roku 1922. Na konci si očakávane, pri zjavení jeho mŕtvych príbuzných, vezme život.

Natiahnutý príbeh, ktorému by prospelo skrátenie

Film bol podľa môjho názoru príliš zdĺhavý. Stotridsať-stranové dielo, ktoré zdatný čitateľ zvládne za hodinku, bolo natiahnuté na 1 hodinu 40 minút úplne zbytočne. Našli sa chvíle, keď som sa nudila. Hlavne v častiach, ktoré len opisovali situácie. Vedela by som si predstaviť, že by sa všetko odohralo s kratšími medziobdobiami, ktoré postrádali záživnosť a pútavosť. Tvorcovia sa snažili až príliš zamerať na vnútorné prežívanie hlavnej postavy, ktoré ale nebolo zobrazené tak, aby to divák vydržal pozerať bez prestávok či kontrolovania mobilu.

Vnímam to ako veľkú škodu, lebo napriek tomu, že som toto dielo nečítala, s literatúrou Stephena Kinga som sa už stretla a našla si miesto v mojom srdci, aj na mojich poličkách. Privítala by som ešte jeden, tentokrát lepší pokus o spracovanie. Verím, že sa to dalo zvládnuť kvalitnejšie a tvorcovia sa mohli viac pohrabať v mysliach divákov.

1922
zdroj: filminquiry.com

Osobne by som film 1922 zaradila medzi psychologické drámy, prípadne mysteriózne filmy. Z môjho pohľadu sa o horor nejednalo. Počin nebol veľmi strašidelný a tlak sa vám pri ňom nebude dvíhať a klesať ako na horskej dráhe. Narozdiel od Geraldovej hry nepotrápil až tak našu psychiku a nezdeprimoval diváka. Pár hororových záberov na hnijúce telá alebo krvavé scény by sa ale nájsť dali, no nič také, čo by vám nedovolilo večer zaspať.

Pozrieť, či nepozrieť

Po zhliadnutí som ostala nepríjemne prekvapená a sklamaná. Čakala som ďalší mind blow, taký, aký som mala po Geraldovej hre. No dostavil sa len slastný pocit, že je už koniec a už sa nebudem musieť dívať na starého muža, ako sa mu pokazila strecha a tak si ide do mesta požičať peniaze.

Arlette
Zdroj: joblo.com

Spracovanie sa môže páčiť niektorým pohoďákom, ktorí chcú len zabiť skoro dve hodiny niečím, čo ich myseľ trochu, no nie príliš, zamestná. No mne sa veľmi nepáčil. Šla som naňho s tým, že ma čaká ďalšie psychické deptanie a hororové scény, no moje očakávania neboli naplnené. Nehovorím ale, že si film nemáte pozrieť. Koniec koncov, vaše názory môžu byť od toho môjho úplne odlišné. Za mňa však dostáva film 1922 hodnotenie 6,5/10.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 62%
IMDb.com – 6,3/10
Rotten Tomatoes – 86%

Dajte nám do komentárov vedieť, ak ste si 1922 pozreli, aký je váš názor na film? Ste spokojní s touto adaptáciou ikonického príbehu Stephena Kinga, alebo to mohlo dopadnúť lepšie?

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Ako dlho nás môže prenasledovať to, čo sme vykonali? | 1922 RECENZIAFilmová adaptácia príbehu Stephena Kinga postrádala veľa hororových a psychologických prvkov, no ako snímka na zabitie času sa dá považovať za prijateľnú.