Ako legendárny film Čarodejník z krajiny Oz navždy zmenil kinematografiu?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

V roku 1939 sa do kín dostal legendárny film Čarodejník z krajiny Oz. Aj keď spočiatku neuspel (po finančnej stránke), nakoľko išlo o dovtedy najväčšiu investíciu štúdia MGM, diváci a kritici ním boli absolútne ohromení. Ohromení ním ostávame aj dnes – viac ako 8 desaťročí po jeho premiére. Ako veľmi dôležitý však bol vrámci svetovej kinematografie v skutočnosti?

Ako film Čarodejník z krajiny Oz zmenil históriu kinematografie

Magický príbeh tejto nesmrteľnej klasiky by mal poznať každý. Avšak pre prípad, že s ním nie ste oboznámení, našou hlavnou postavou je mladá Dorothy Gale. Toto dievča žije na odľahlej farme v Kansase a dá sa povedať, že jej sny a túžby ďaleko predstihujú jej domov. Jedného dňa ju však tornádo odnesie do magického sveta krajiny Oz. V ňom spozná nových priateľov, ale aj nepriateľov. Jej úlohou sa stane nájsť čarodejníka, ktorý pomôže jej novým kamarátom a vráti ju späť domov.

Film bol na Udeľovaní Cien Akadémie v roku 1940 nominovaný na 6 Oscarov. Vyhrať sa mu podarilo v 2 kategóriách: Najlepšia filmová pieseň a Najlepšia hudba. Mnohí však spätne nechápu, ako je možné, že snímka nevyhrala aj v „hlavnejších“ kategóriách.

Carodejnik z krajiny oz
Zdroj: pennlive.com

Čarodejník z krajiny Oz vyniká nad väčšinou filmov z jeho éry. Magický príbeh založený na rovnomennej knihe L. Franka Bauma z roku 1900 je len zrnkom piesku v ohromných technických pokrokoch, ktoré tvorcovia učinili.

Revolučné technické spracovanie

Narozdiel od toho, čo si mnohí myslia, Čarodejník z krajiny Oz nebol ničím konkrétnym až tak špeciálny. No práve v tom je jeho krása. Tvorcovia pri produkcii magicky pospájali už existujúce, ale doposiaľ nikdy dokonalo nevyužité procesy a triky, vďaka ktorým je tento film jedným z najviac ucelených počinov všetkých čias.

Prvým dielikom skladačky je Technicolor. Ide o proces, ktorý filmu dodal sýty farebný vzhľad. Ako spomínam vyššie, pred Čarodejníkom z krajiny Oz bolo viacero celovečerných filmov, ktoré pri nakrúcaní využívali tri pásy filmu zároveň – červený, zelený, modrý – ktoré boli následne pospájané no plnej farby. Aj v tomto teda film nebol prvý. Ako jeden z prvých sa však príbeh prispôsobil technickému spracovaniu a naopak.

Tvorcovia vytvorili krajinu Oz tak, aby bola čo možno najsýtejšia a najfarebnejšia. Nádherná spolupráca medzi technickým spracovaním a príbehom počas produkcie diktovala viacero rozhodnutí, medzi ktorými je napríklad aj farba ikonických magických topánok. V knihe sú strieborné, no filmári sa rozhodli pre film zvoliť krikľavú červenú, aby ešte viac vynikali na žltom chodníku.

wizard of oz dorothy topanky
Zdroj: footwearnews.com

Stále, vidieť farebný film nebolo až tak obyčajné. Pre predstavu, ako dávno snímka vyšla – premiéra sa odohrala ešte pred začiatkom Druhej svetovej vojny. Diváci z tých čias najradšej spomínajú na moment, kedy Dorothy otvorila dvere a vstúpila do krajiny Oz. Zo sépiového bezfarebného sveta vošla do sveta celkom iného, úplne magického.

wizard of oz
Zdroj: cvcoyle.blogspot.com

Technicolor a herečka

Zaujímavosťou je, že aj táto scéna bola nakrúcaná na farebný film Technicolor. Bolo to omnoho jednoduchšie ako ručne vyrezávať snímok za snímkom a používať iné chemikálie na vyrezané časti filmu, čím by sa dosiahol kombinovaný vzhľad bezfarebného a farebného prostredia. Tvorcovia miesto toho natreli celý pľac sépiovou farbou a dievča, ktoré otvára dvere, v skutočnosti nie je herečka Judy Garland (tá vzadu čaká vo farebnom oblečení), ale jej dablérka v špeciálnom sépiovom kostýme a make-upe.

Keď už je reč o herečke, ktorá mala v čase nakrúcania 16 rokov, treba spomenúť jej húževnatosť a schopnosť pretrpieť tvrdú prácu, aby mohla ďalej ísť za svojimi snami.

Judy Garland to mala počas produkcie Čarodejníka z krajiny Oz ťažké. Bola vystavovaná psychickému a sexuálnemu obťažovaniu, dostávala lieky na spanie a na prebúdzanie, kvôli čomu začala trpieť nespavosťou, alkoholizmom a závislosťou na návykových látkach. To malo za následok ťažký zvyšok života počas jej plodnej kariéry v šoubiznise. Nakoniec to viedlo aj k jej skorej smrti vo veku 47 rokov.

Samotnej herečke vzdáva poctu film Judy, ktorý rozpráva jej príbeh. Verejnosti ponúka nový, temnejší pohľad na magický príbeh z krajiny Oz. Popri tom oslavuje skvelú osobu šoubiznisu, ktorú v životopisnej snímke stvárnila úžasná Renée Zellweger. Za svoj výkon si tento rok odniesla Oscara za Najlepšiu herečku. Film Judy si môžete v slovenských kinách pozrieť vďaka distribučnej spoločnosti Magic Box.

Zdroj: youtube.com, theconversation.com, imdb.com, magicbox.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -