Tom Holland ako drogovo závislý mladý vojak trpiaci PTSD | Cherry RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Emma Reichmannová
Emma Reichmannová
Volám sa Emma, mám 23 rokov a študujem masmediálnu komunikáciu na univerzite v Trnave. Zaujímam sa o novinky hlavne z filmového a seriálového sveta. Okrem toho ma baví hudba, knihy a občas aj technológie.

Cherry RECENZIA – Film Cherry v hlavnej úlohe s hercom menom Tom Holland pochádza z režisérskej dielne bratov Russovcov, pričom o scenár sa postarala ich sestra, Angela Russo-Otstot. Ide o štvrtú spoluprácu režisérov s týmto hercom.

Dlho-očakávanú snímku máme možnosť od 12. marca sledovať na platforme Apple TV+. Film je založený na rovnomennom románe od Nica Walkera – vojnového veterána, ktorý po návrate z Afganistanu trpel post-traumatickou stresovou poruchou. Hlavnú postavu s menom Cherry vytvoril na základe seba samého.

Po štyroch marvelovkách nám režisérske duo predstavilo príbeh s prvkami romantiky, trileru a vojnovej drámy. Pri hereckom obsadení režiséri stavili na istotu a v hlavnej úlohe máme šancu vidieť obľúbeného predstaviteľa Spider-Mana od Marvelu, Toma Hollanda. Vedľajšej úlohy sa zhostila mladá herečka Ciara Bravo, ktorá doteraz vo svete filmu výraznejšie neprerazila.

cherry recenzia
Zdroj: vulture.com

Cherry RECENZIA

Rozprávačom príbehu a zároveň hlavnou postavou je 23-ročný mladík, ktorý si hovorí Cherry (Tom Holland). Dej filmu je rozdelený do siedmich kapitol. Každá z nich reprezentuje istú kľúčovú časť Cherryho života. V skutočnosti sa však film odohráva na troch úrovniach – pred vstupom do armády, počas pôsobenia v armáde a po príchode domov.

Cherry sa často zamýšľa nad zmyslom života, hľadá si v ňom svoje miesto a občas spolu so svojím kamošom Jamesom (Forrest Goodluck) siahne aj po drogách. Veci sa zdanlivo zmenia, keď v škole stretne Emily (Ciara Bravo). Aj napriek tomu, že už frajerku má, Emily ho očarí natoľko, že sa do nej zamiluje. Do tohto momentu máme pocit, že ide o akýsi romanticko-životopisný počin a nie dramatický film. Do istej miery divák vedel predvídať, čo sa v úvode filmu odohrá. Preto mohol byť z môjho pohľadu začiatok trocha prepracovanejší.

Tom Holland a Ciara Bravo
Zdroj: polygon.com

Tom Holland ako Cherry v nových situáciách – drogy, Afganistan a PTSD

Následne sme svedkami toho, ako Cherry dobrovoľne nastúpi do armády. Tvrdý výcvik, arogantní generáli, každodenný strach a boj o život. Taká je jeho realita počas najbližších dvoch rokov. Hoci pracuje ako medik, bojovať musí rovnako ako všetci ostatní. Jedinou oporou na vojenskej základni je preňho mladík Jimenez (Jeff Wahlberg) a silu mu dodávajú občasné telefonáty s Emily.

V tomto bode sa z filmu stáva vojnová životopisná dráma s realistickými a občas krutými zábermi z Afganistanu. Okrem prostredia sa zmenila aj štruktúra záberov a vďaka rozprávaniu v prvej osobe získavame lepší pohľad na zobrazované skutočnosti. Hudba kvalitne dopĺňa celkovú atmosféru nabitú neistotou, strachom a očakávaním lepšej budúcnosti.

cherry recenzia
Zdroj: vanityfair.com

Dá sa povedať, že hlavná pointa filmu začína až v jeho poslednej tretine. Po návrate z Afganistanu sa začnú prejavovať príznaky PTSD (post-traumatic stress disorder/post-traumatická stresová porucha) a všetko ide takpovediac dolu vodou. Zlý psychický stav, postupná závislosť na drogách a neustále zvyšujúca sa potreba užívať drogy. Tento začarovaný kruh je nám dobre známy z rôznych filmov s podobnou tematikou. A takmer vždy je výsledkom zdanlivo jediné možné riešenie – prekročenie zákona.

Zobrazenie drogovej závislosti je v tejto časti filmu skutočne presvedčivé. Či už je to spôsob, akým postavy rozprávajú, konajú a reagujú, alebo dokonca štýl obliekania. Nebyť toho, že Toma Hollanda poznáme ako priateľského Spider-Mana, človek by mu problémy s drogami hneď uveril.

cherry recenzia
Zdroj: digitalspy.com

Breaking the fourth wall a zaujímavé cameo

Príjemným oživením inak celkom fádneho filmu je použitie tzv. break the fourth wall záberu. Ide o techniku, kedy sa herci pozrú priamo do kamery a divákovi ozrejmia situáciu, alebo priblížia dôvod svojho konania. Niekedy stačí, že sa do kamery len pozrú. Divák má vtedy pocit, že herec sa cez kameru rozpráva priamo s ním a zapája ho do deja. Režiséri ho v prípade tohto filmu použili v jeho prvej polovici hneď niekoľkokrát. Tento druh záberu sme mohli vidieť napríklad aj vo filme Deadpool alebo Vlk z Wall Street, ale aj v jednej epizóde seriálu WandaVision.

Menšie cameo si vo filme strihol mladší brat hlavného protagonistu, Harry Holland. Mohli sme ho postrehnúť v úlohe drogového dílera, od ktorého Cherry kupoval drogy tesne pred párty.

cherry recenzia
Zdroj: indiewire.com

Cherry RECENZIA – zhrnutie

Celkový príbeh a dej je jednoducho predvídateľný a ničím výnimočným neprekvapil. Rozdelenie príbehu na sedem rôznych častí sa dá pochopiť ako snaha rozpovedať príbeh na „viacerých frontoch„, ale miestami sa tam divák stráca a v konečnom dôsledku to vnímame ako celkom zbytočné. Pôsobí to ako viacero pospájaných filmových žánrov dohromady – raz ide o romantiku, neskôr drsný vojnový film a nakoniec triler, respektíve dráma. Skrátka je to príliš prekombinované.

Na druhej strane, musím uznať talent mladého Toma Hollanda, pri ktorom som ani na chvíľu nezaváhala. Vidieť ho v tejto rovine, kde namiesto úsmevov a vtipných hlášok nosí strhané oblečenie, klepú sa mu ruky a buď plače alebo si pichá heroín do žíl, bol skutočný zážitok. Je zjavné vidieť jeho snahu o to, aby si ho ľudia nezaškatuľkovali len ako postavičku od Marvelu. Za veľké plus by som označila aj použitie už spomínaného break the fourth wall záberu, ktorý sa často nepoužíva.

Musím však konštatovať, že herecký výkon Toma Hollanda bolo asi jediné, čo ma donútilo dopozerať film. Koniec koncov, veď on bol aj hlavnou postavou. Ale zbytočne natiahnuté spomalené zábery a nevýrazné vystupovanie predstaviteľky Emily nezachránila ani príjemná hudba a rôznorodé striedanie techník záberov.  Preto dávam filmu hodnotenie 6,5/10.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -