Tisíce hodín práce: Ako vytvorili inteligentný dom budúcnosti slovenského filmu Dôverny nepriateľ?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Slovenský film Dôverný nepriateľ

Minule sme vám odhalili, na čo Slováci radi chodia do kina. Spoločne sme sa pozreli na návštevnosť kín za tento rok a zistili sme, že dôvod zhoršenia štatistík oproti roku 2017 je jednoduchý. Jednoducho nás v posledných mesiacoch neoslovila žiadna slovenská tvorba. To všetko sa však zmení už o necelé dva týždne, kedy privítame pripravovaný film Dôverný nepriateľ! Pozrime sa spolu na proces tvorby tejto slovenskej novinky a príďme spolu na to, či si zaslúži úspech.

Nahliadnite do tváre umelej inteligencie

Ako je vidieť z traileru, stredobodom deja je inteligentný dom budúcnosti. V tomto prípade sú však dôležité dve veci: čo presne je tento dom zač, a ako zapadá do príbehu? Krátka synopsa filmu vám určite priblíži, na čo sa môžeme tešiť:

“Mladí manželia Zuzana a Andrej sa sťahujú z Bratislavy do Tatier, aby na samote odrezaní od sveta na vlastnej koži otestovali Andrejovo životné dielo – prototyp inteligentného domu. Idylka dokonalého života v réžii modernej technológie sa však čoskoro mení na nočnú moru a boj o život. Revolučný server, ktorý bol vytvorený s cieľom, aby uľahčil životy svojich majiteľov, sa vymkne spod kontroly a nečakane sa obráti proti svojmu stvoriteľovi. Ide len o vrtoch a nedokonalosť testovanej technológie? Alebo je pravda niekde inde?”

trailer na film dôverný nepriateľ
Zdroj: ceskatelevize.cz

Inteligentný dom v produkcii a postprodukcii filmu

Jednou z najväčších produkčných výziev filmu Dôverný nepriateľ bolo nájdenie domu, ktorý si takpovediac „zahrá“ hlavnú rolu v snímke. Nájsť tú správnu stavbu, ktorá bude zodpovedať scenáru, nebolo vôbec jednoduché. „Dom sme hľadali sami aj prostredníctvom agentúr špecializujúcich sa na lokácie. Od severného Talianska, cez Poľsko až po pobaltské krajiny,“ rozpráva producent a scenárista Ľubomír Slivka. Pre potreby filmu si dom vyžadoval menšie stavebné úpravy. Tvorcovia museli napríklad dostavať sochársky ateliér, keďže hlavná hrdinka pracuje ako sochárka.

Ďalšou výzvou bolo premiestniť dom pomocou počítačových efektov zo zastavaného územia pri Prahe na samotu do Tatier. CGI umelcom sa túto neľahkú úlohu podarilo splniť tak dobre, že divák napokon ani nespozná, že skutočný dom, v ktorom sa film nakrúcal, sa nenachádza v horách a už vôbec nie na samote. No veď povedzte sami, všimli ste si to v traileri, ktorý nájdete vyššie v článku?

film dôverný nepriateľ
Zdroj: continental-film.sk

3 500 hodín, 188 záberov, 15 trikárov

Postprodukcia špeciálnych efektov tvorí výraznú časť filmu. Dôkazom toho je pomer času, ako dlho trvalo nakrúcanie snímky a ako dlho sa následne pracovalo na dotváraní trikov. Zatiaľ čo filmovacích dní bolo 38, postprodukčná práca trikárov trvala 3 mesiace. Podľa slov hlavného supervízora trikov vo filme Michala Křečka „iba v trikovej postprodukcii sa na projekte pracovalo približne 3500 hodín.“

V celom filme sa nachádza presne 188 trikových záberov, ktoré sú dielom až 15tich trikárov. „Film ale v Magiclabe prešiel rukami omnoho väčšieho množstva ľudí, nesmieme zabúdať na technické a produkčné profesie, bez ktorých by sa obrazová postprodukcia robiť nedala. Titulky obsahujú približne 35 mien,“ upresňuje Michal Křeček.

film dôverný nepriateľ
Zdroj: continental-film.sk

Už len z odhodlanosti tvorcov musí byť zjavné, že film Dôverný nepriateľ nebude obyčajná záležitosť. Pevne veríme, že práve táto slovenská snímka bude tento rok to, čo sme z našej domácej produkcie potrebovali. Aby ste toho boli súčasťou, určite si poznačte dátum 16. augusta, kedy sa film Dôverný nepriateľ dostane do našich kín.

Zdroj: TS continental-film.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -