Denis Villeneuve a jeho novodobé Star Wars: Čo všetko vieme o pripravovanej Dune?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Film Duna – Čo vieme?

Milujeme sci-fi. Máme radi dobrodružstvá. Zaujímajú nás prepletené a inteligentné príbehy. Ak ste na tom podobne, potom sa snami môžete začať poriadne tešiť. Pred očami sa nám totižto formuje jeden z najviac ambicióznych projektov modernej kinematografie. Čo je to film Duna, kto ho bude mať na starosti a aký má potenciál na úspech? Poďme sa na to pozrieť!

film duna
Zdroj: worldsgreatestcritic.com

O čom je Duna?

Vydaná v roku 1965, Duna je najlepšie predávaný vedecko-fantastický román. Napísal ju Frank Patrick Herbert a dodnes je považovaná za jednu z najlepších kníh vôbec. Príbeh je zasadený ďaleko do budúcnosti, v ktorej je spoločnosť nastavená tak, že jednotlivé rodiny šľachticov ovládajú aj celé svety. Hlavný hrdina, Paul Atreides, je dedičom svojho mocného rodu. Epický dej sa točí okolo jeho rodiny, ktorá má prevziať púštnu planétu Arrakis, na ktorej sa ťaží droga (Spice), ktorá zvyšuje mozgovú kapacitu jej užívateľov. Nasledujú vojny, zrady, intrigy a záhady.

Popularita knižného príbehu

Ihneď po svojom vydaní kniha obdržala množstvo prestížnych literárnych ocenení. Príkladom sú výhry cien Hugo Award či Nebula Award za najlepší román. To, spolu so záujmom čitateľov, naštartovalo knižnú sériu – Duna dostala až 5 pokračovaní. Príbeh je známy hlavne tým, že bol jedným z prvých, ktorý ukázal budúcnosť, v ktorej sa riešia enviromentálne či sociálne problémy. Taktiež zaujala kultúru ľudí, ktorých zajímajú psychedelické drogy, keďže „Spice“ užívateľom odomyká neprebádané kúty mysle.

film duna
Zdroj: boingboing.net

Predchádzajúce filmové adaptácie

Nadchádzajúca Duna nebude prvým pokusom preniesť tento epický príbeh na plátno. V minulosti to skúšali už aj mená ako Ridley Scott, Peter Berg či dokonca syn Franka Herberta, no ich projekty sa nikdy nedostali do fáze produkcie. V roku 1984 však Dunu sfilmoval známy David Lynch. Táto verzia ale fenomenálne zlyhala a dodnes je známa ako jeden z najväčších filmových neúspechov. Sme preto zvedaví, či túto „kliatbu“ zlomí niekto iný…

Fantastický tvorca na čele

Veľmi veľké očakávania nepochádzajú len z pôvodného príbehu, ktorý bude predmetom adaptácie, ale aj tvorcu, ktorý ho bude mať na starosti. Do režisérskeho kresla sa posadí Denis Villeneuve. Ten, ako už určite viete, patrí medzi najlepších filmárov dnešnej doby. Známy je napríklad vďaka filmom Prvý kontakt či Blade Runner 2049. Oba boli fantastické a obdržali skvelé ohlasy od kritikov aj divákov. Nadchádzajúca Duna je navyše niečo medzi týmito dvoma snímkami.

Duna od Denisa Villeneuvea
Zdroj: collider.com

Nevídané herecké obsadenie

Práve to je bod, ktorý zaujal širokú verejnosť. V Dune si totižto zahrajú samí známi a úžasní herci. Hlavnú úlohu stvárni Timothée Chalamet. Jeho rodičov si zahrajú Rebecca Ferguson a Oscar Isaac. Hlavným antagonistom príbehu sa stane Stellan Skarsgård, pričom jeho príbuzného prenesie na plátno Dave Bautista. Dôležitých členov kmeňa Freman stvárnia Zendaya a Javier Bardem. Najnovšie sa k obsadeniu pripojili Josh Brolin ako majster na zbrane hlavného hrdinu a Jason Momoa ako skvelý bojovník lojálny titulnej postave. Tomu vravíme neuveriteľný zoznam mien.

Dátum vydania

Produkcia by sa podľa všetkého mala začať niekedy v priebehu tohto roka. To znamená, že s najväčšou pravdepodobnosťou si premiéru užijeme v roku 2020.

film duna
Zdroj: syfy.com

Zdroj: nerdist.com, thr.com, variety.com, deadline.com, imdb.com, esquire.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -