nedeľa, 1 decembra, 2024
Reklama

Splnený sen najväčšieho sci-fi filmu histórie alebo zveličená hra na pieskovisku? | DUNA RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Nie často sme svedkami historického momentu kinematografie, ktorý zmení svet. Presiahne steny kín a dostane sa do povedomia širokej verejnosti, slovník z filmu sa pretaví do bežného slangu, príbeh pohltí pop-kultúru. Bolo tomu tak napríklad v roku 1977 (Star Wars). Alebo v roku 2001 (Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa). A čo tak v roku 2021? Naša recenzia na film DUNA vám odhalí, či filmári dokázali nemožné, alebo sa sen rozpadol ako hrad z piesku.

DUNA RECENZIA

Píše sa rok 10 191. Nachádzame sa na planéte Caladan, domove starého a váženého rodu Atreidov. Vojvoda Leto Atreides (Oscar Isaac) je povolaný Imperátorom známeho vesmíru, aby okamžite prevzal vládu nad púštnou planétou Arrakis. Neúprosne horúce podnebie a nebezpečné podmienky z tohto miesta robia hotové peklo. Prečo by tam teda niekto mal žiť?

Reklama

Arrakis – alebo „Duna“, ako je niektorými prezývaný – vo svojom lone uchováva najcennejšiu látku vo vesmíre. Korenie, psychotropnú drogu, ktorá odomyká plný potenciál ľudskej mysle a dovoľuje medzihviezdne cestovanie.

Reklama

Korenie doteraz na Arrakise ťažili Harkonnenovci, ktorí zo zmeny vedenia nie sú nadšení. Ich vodca Baron Harkonnen (Stellan Skarsgard) sa zo svojej nechutnosti, chamtivosti a lásky k peniazom, ktoré zarábal prostredníctvom ťaženia Korenia, takmer vznáša. Teraz však, prekvapivo, zachoval pokoj. Zdá sa totiž, že sa chystá začiatok niečoho veľkého. Niečoho, čo otrasie feudálnym režimom celého vesmíru. A v centre diania je Paul.

duna prvé recenzie
DUNA RECENZIA; Zdroj: 4kwallpapers.com

Spoznajme sa lepšie so svetom DUNY

Našim mladým sympatickým hrdinom je Paul Atreides (Timothée Chalamet), syn vojvodu Leta. On si to ešte neuvedomuje, ale je dôležitejší, ako by kedy mohol tušiť. Okrem toho, že je budúcim dedičom najrešpektovanejšieho rodu vo vesmíre, je aj niečím viac – niečím, čo nám film napovedá už od prvej sekundy, prvej scény, no plne nezodpovie ani po 2 hodinách a 35 minútach, ktorými sa snímka pýši.

Reklama

Potom je tu jeho matka Lady Jessica (Rebecca Ferguson), vážená nielen ako družka Leta Atreidesa, ale taktiež obávaná ako členka mocného rádu Bene Gesserit.

Reklama

Otec, matka a syn spoločne odletia na Arrakis, kde prevezmú ťažobné operácie Korenia, ako aj nadvládu na domorodými Fremenmi. Tým doteraz Harkonnenovci prikazovali, ako žiť, prakticky nad nimi vládli formou diktatúry. Vznešení Atreidesovci však majú v pláne ísť viac diplomatickou cestou a Fremenom ponúknuť ruku priateľstva a spojenectva.

Duna
DUNA RECENZIA; Zdroj: vanityfair.com

Karty rozdané, môžeme začať

Teraz sa konečne dostávame k bodu, kedy môžeme podrobnejšie rozoberať film ako taký. Pokiaľ pravidelne čítate naše recenzie, viete, že na predstavenie sveta a základnej dejovej línie nám väčšinou stačí jeden či dva, v krajných prípadoch až tri odstavce. Pri DUNE sme ich potrebovali šesť.

To by vám malo aspoň trochu dať najavo, že DUNA nie je len tak obyčajná jednohubka. Sú tu filmy, na ktoré zabudnete už počas tituliek. Sú aj také, na ktoré si občas s úsmevom zaspomínate. Potom sú tu však ešte o niekoľko úrovní vyššie filmy, kinematografické zážitky, ktoré si so sebou nesiete aj von z kina, aj počas cesty domov a vo vašich myšlienkach ostávajú aj večer pri zaspávaní (a možno aj v snoch). A práve týmto je DUNA.

Reklama

Obrovský príbeh vás svojimi rozmermi a komplexnosťou totálne zaplní. Zároveň však po vyše dva a pol hodinách budete stále bažiť za svetom DUNY. Budete chcieť vidieť viac 400-metrových púštnych červov. Budete chcieť vedieť viac o skutočnom význame Paula Atreidesa a jeho schopnostiach. A určite budete chcieť lepšie spoznať niekedy až mysterióznych Fremenov. (Na to si zopár rokov počkáme, avšak o tom potom.)

Duna
DUNA RECENZIA; Zdroj: vanityfair.com

Žánromix, A.K.A. fantasy sci-fi dráma

Film DUNA je epická nálož grandiózneho sci-fi, politických intríg, mystických superschopností. Všetko to majstrovsky zabalil do zrozumiteľného celku režisér Denis Villeneuve, ktorý pomáhal aj so scenárom. Villeneuve, ako sme si už dlho mysleli, bol fantastickou voľbou pre tento projekt. Od začiatkov v psychologických drámach (Maelström), cez nabité akčné thrillery (Sicario) až po veľkolepé sci-fi (Blade Runner 2049), zdá sa, že jeho kariéra bola presne naplánovaná, aby raz natrafil na DUNU.

DUNA kombinuje žánrové prvky všetkých predchádzajúcich počinov svojho režiséra, ako som už vyššie naznačil.

Reklama

Samozrejme, tým najzjavnejším je veľkolepé sci-fi. Gigantické vesmírne lode, prepracované detaily tej najrozmanitejšej vedy a techniky tohto sveta, do detailov premyslené fungovanie základných blokov, na ktorých príbeh stavia. Vidíme množstvo unikátnych moderných zbraní a zároveň spôsoby, ako to všetko trochu pribrzdiť, nech je akcia rozmanitá – obrovské explózie kilometrových lodí, ako aj stiesnený súboj len s nožmi. DUNA má všetko, čo potrebuje sci-fi k tomu, aby sa mohlo nazývať dokonalým.

Potom sú tu prvky komplexnej drámy, prepletených vzťahov, motivácií rôznych postáv a ich rozmanitá história. Všetci majú isté ciele, niektoré sú jasnejšie, niektoré zasa krvavejšie. Naťahovanie sa o moc v istých chvíľach pripomína Game of Thrones vo svojich najlepších sériách. Dlhotrvácne plány rôznych postáv tiež uisťujú, že stále je možno všetko inak, ako sa zdá, a buduje to na ďalšej vrstve komplexnosti.

Potom to všetko poprekladá a vrstvy komplexnosti znásobí (ako keby sme piekli lístkové cesto) prvok fantastickej mysticity. Záhadná sila Hlasu je pre diváka zároveň pochopiteľná, zároveň však otvára brány ku ďalším silám, ktoré sa neboja ohýbať časopriestor – čo už tak ľahko pochopiteľné nie je. Alebo nebolo. Či bude?

Reklama
Duna
DUNA RECENZIA; Zdroj: vanityfair.com

Svätý grál knižných predlôh

Samozrejme, príbeh, ktorý tu tak do nebies vychvaľujem, nevyšiel z pier Denisa Villeneuva či scenáristov Erica Rotha a Jona Spaihtsa. Legendárnu knižnú predlohu im ešte v roku 1965 napísal americký autor Frank Herbert.

Kniha je známa tým, že inšpirovala nespočetne veľa sci-fi príbehov, pričom tým najznámejším z nich je Star Wars. DUNU môžeme považovať za starého otca takmer každého moderného sci-fi filmu, pričom teraz konečne nastal čas, aby sa aj on ukázal v plnej kráse.

DUNA už dostala filmovú adaptáciu od Davida Lyncha v roku 1984, tú však budeme pre účely tejto recenzie ignorovať. Film DUNA (2021) hodnotíme samostatne a neporovnáme s predchádzajúcou adaptáciou, ktorá s novinkou nijak nesúvisí.

Reklama

Ako dobre teda film zobrazil Herbertov príbeh? Vynikajúco. Knižný dej je, ako tomu býva, ešte rozsiahlejší a väčší ako ten vo filme. Samozrejme, scenáristi teda museli odstrániť zopár menej podstatných postáv a dejových liniek. Mohli sa tak zamerať na najdôležitejšie časti hrdinovej cesty a destilovať do filmovej podoby to, čo z DUNY spravilo knižný hit. A boli v tom naozaj úspešní.

armada
DUNA RECENZIA; Zdroj: bloody-disgusting.com

Herecké výkony – part one

Len sa pozrite na to herecké obsadenie. To je niečo šialené. Málokedy vidno v jednom filme, pokope, toľko úžasných hercov, obsadených v úlohách, ktoré im dokonalo sadli – a to všetko bez jediného slabého článku.

Možno však najmenej silným článkom je náš hrdina Paul, ktorého si zahral Timothée Chalamet. Len 25-ročný herec má už teraz za sebou mnoho úspechov, dokonca aj nomináciu na Oscara. Jeho kariéra explodovala po filme Daj mi tvoje meno a teraz je hlavnou tvárou (dúfame) celej série DUNY. Vo svojej úlohe bol skvelý, dodal úplne postačujúci výkon s akousi hanblivou charizmou. Taktiež však nepreslnil ostatné hviezdy po jeho boku.

Reklama

Jeho otca vojvodu Leta Atreidesa si zahral perfektný Oscar Isaac, ktorému závidím nielen úžasnú bradu, ale aj spôsob, akým dokázal niekedy len pár slovami ovládnuť scénu. Podobne na tom bol aj Josh Brolin v úlohe vojenského veliteľa Gurneyho Hallecka. Ten jediným zavrčaním vyvolal rešpekt a bolo jasné, o čo sa snaží.

S maskulínnymi idolmi nekončíme, keďže vo filme zahviezdil aj Jason Momoa ako Duncan Idaho, kamarát a osobný tréner Paula. Ten slúžil aj ako odľahčujúci charakter so zopár vtipmi, nikdy však na úkor temného tónu filmu. Nie až tak atraktívny bol Stellan Skarsgard v úlohe Barona Harkonnena, vodcu obávaného rodu. Zato však úžasne vyvolal emócie strachu a znechutenia, ktoré od neho príbeh tak zúfalo vyžadoval. V DUNE totižto pôsobí ako hlavná záporná postava.

Synovca Barona, Rabbana Harkonnena, stvárnil Dave Bautista, s ktorým už Villeneuve spolupracoval pri filme Blade Runner 2049. Tu si strihol diametrálne odlišnú a rozsiahlejšiu úlohu, pričom v každej jednej scéne vyvolal ohromný strach. Odľahčujúco a nonšalantne potom na plátno vstupuje Javier Bardem ako Stilgar, vodca skupiny Fremenov.

Reklama
stellan skarsgard duna
DUNA RECENZIA; Zdroj: bloody-disgusting.com

Herecké výkony – part two

Paulovu matku Lady Jessicu Atreides si zahrala vždy úžasná Rebecca Ferguson, ktorej postava síce začne za Paulom zaostávať, avšak ako herečka Ferguson za Chalametom ani náhodou nezaostáva. Títo dvaja totiž trávia veľa scén bok po boku. Herečka navyše skvelo vykreslila matku, ktorá má strach o svojho syna, zároveň však silnú a schopnú ženu, ktorá je súčasťou Bene Gesserit.

V praktikách rádu Bene Gesserit ju trénovala svätá matka Mohiam, stvárnená hrôzostrašnou Charlotte Rampling. Jej spoločná scéna s Chalametom je absolútne úchvatná a nezabudnuteľná.

Za zmienku ešte stoja Chen Chang ako Dr. Yueh, ktorého bolo vo filme až príliš málo. O trochu viac by sme chceli vidieť aj skvelú Sharon Duncan-Brewster, ktorá si zahrala Dr. Liet Kynes.

Reklama

No počkať – a čo Zendaya, ktorej je plný každý jeden trailer a promo materiál na DUNU? Jej postavu Chani nebudeme veľmi rozoberať, keďže na scénu vstupuje až v neskorších častiach filmu, kedy zavítame do teritória Fremenov. Na to, koľko bola Zendaya skutočne vo filme, nenadchla, ani nesklamala. Keď uvidíte, pochopíte.

zendaya chani
DUNA RECENZIA; Zdroj: bloody-disgusting.com

Film pre bežného, no neobyčajného diváka

Vyše dve a pol hodiny. Dá sa toto všetko vôbec v kľude absolvovať bez toho, aby ste museli odísť na toaletu alebo vám explodoval mozog? Nejakým zázrakom, áno, dá. Pokiaľ budete šetriť vodou ako Fremeni, tak to zvládnete aj bez WC. No a pokiaľ budete čo najmenej žmurkať, tak možno aj mozog ušetríte, okrem močového mechúra.

DUNA je naozaj film bez hluchého miesta. Od začiatku do konca sa niečo deje – a nie sú to len nepodstatné vyplňovačky času, ale každá jedna scéna systematicky posúva dej o krôčik vpred. Ba čo viac, každá jedna veta v scenári je nepremárnená a okrem asi troch vtipov slúžia všetky slová na bližšie opísanie sveta DUNY a toho, čo sa deje.

Reklama

Film má zväčša temný tón, neočakávajte teda farebno-zábavný zážitok ako zo Star Wars: Epizód VII – IX. DUNA si zachováva serióznosť takmer neustále, rovnako ako neprestáva neustály nával informácií, ktorých niekedy môže byť na bežného diváka až príliš. Tento film nie je až tak veľmi oddychovka, ako skôr aktívny kúsok multimediálnej zábavy, nad ktorým musíte stále premýšľať, aby ste stíhali. On sa vám za to však bohato odplatí.

Neprestajné tempo filmu trochu povoľuje v tretej tretine. Neprestáva však akcia, objavovanie sveta a približovanie sa k pravde o Paulovi, ktorú máte na dosah. Stretávame sa s piesočnými červami. Zisťujeme, čo je to tzv. „Sand Walk“. Adaptujeme sa na nehostinnosť Arrakisu spolu s Fremenmi.

dr yueh duna
DUNA RECENZIA; Zdroj: bloody-disgusting.com

Audio-vizuálna lahôdka

Film je audio-vizuálne médium. Nech je príbeh akokoľvek dobrý, bez týchto dvoch pánov by nestál za nič: Hans Zimmer a Greig Fraser.

Reklama

Fraser sa postaral o fanstastickú kameru, ktorá, aj keď zväčša digitálne, zachytáva tým najlepším možným spôsobom všetku tú veľkoleposť vesmírnych lodí. Istými vizuálnymi rozhodnutiami pripomína film Blade Runner 2049, čo je vizitka Villeneuveho estetiky. Je pôžitok sa pozerať na každú jednu scénu DUNY.

Tento pôžitok prehlbuje legendárny Zimmer s ostrými domorodými bubnami, spevom prekypujúcim až do agresívneho kriku a intenzívnym použitím klasických orchestrálnych hudobných nástrojov. DUNA je jedným z jeho najlepších soundtrackov vôbec, s neuveriteľným charakterom, ktorý dokonalo pasuje ku filmu ako takému.

Snímku treba za každých okolností vidieť v čo najväčšom a najhlučnejšom kine. Zaručujem vám, že pôjde o neopakovateľný zážitok.

Reklama
harkonnen dave bautista
DUNA RECENZIA; Zdroj: bloody-disgusting.com

DUNA RECENZIA – Zhrnutie

DUNA je ako starší brat Star Wars, o ktorom ste toho veľa počuli, ale doteraz ste ho nikdy nestretli. Začiatok impozantného príbehu, ktorý má potenciál pretaviť sa do jednej z najväčších filmových sérií všetkých čias. Absolútne bezchybná práca s kamerou a celková estetika DUNY, doladená o hudobný zážitok, slúžia komplexnému príbehu bez hluchých miest, ktorý kombinuje žánre sci-fi, drámy a fantasy. Občas sa musia vyhnúť barikáde zo závratného tempa a návalu informácií, no bez veľkého vykoľajenia.

Film je všetkým, v čo sme dúfali, že bude. Jednoznačný kinematografický zážitok tohto roka dokazuje, že sny sa niekedy naozaj plnia, ako potvrdí Paul Atreides. DUNA od nás dostáva hodnotenie 9/10.

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

3 COMMENTS

  1. Po vzhliadnutí Lynchovej verzie nemôžete pochopiť o čo šlo. Duna nie je patetický príbeh o sprisahaní, zrade a pomste. To sa len spočiatku tak javí, ale pod povrchom je niečo omnoho hlbšie, čo zahrňa tisíce rokov. Na to je treba prečítať si niekoľko kníh alebo encyklopediu, aby ste zistil + poznať aj dávnu minulosť univera Duny. Lynch sa odklonil v druhej polovici od knihy, navyše záver uplne dodrbal. Niektoré postavy sú aj v Lynchovej verzii odbúchané, napríklad Duncan Idaho je tam 2 minuty dohromady.

  2. ok, prestal som to citat pri „Lynchov film s novinkou nijak nesuvisi“. Tak 1. po pozreti (sorry, pretrpeni) Dune2021, som na druhy den pozrel povodnu Dune1984. Po 2. technologicky sa samozrejme porovnat nedaju, je medzi nimi 37 rokov!!! vykreslenim pribehu a postav sa Dune2021 nechyta. Bola to nudna chaoticka kravina s polkou pribehu (stavime sa, ze chystaju 2ku?) a az po vzhliadnuti Lynchovej som pochopil o co vlastne islo. Kazdopadne si budem pamatat ako Dune2021 vykradla hercov z applovskeho See a Baba Voss to nalozi vsetkym aj s ocami, nielen bez. Sklamanie roka.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama