Pripravte sa na najhoršie. Gladiátor 2 je za rohom a možno skončí na smetisku dejín

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Bude Gladiátor 2 prepadák?

Gladiátor (2000) po 24 rokoch dostane pokračovanie. Režisér pôvodného historického filmu Ridley Scott pracuje na nesmierne očakávanom projekte, ktorý sa do našich kín dostane už v novembri 2024. Prvá časť jednoznačne patrí ku kultovým filmom, s príbehom, v ktorom nás uchvátil Russell Crowe v úlohe Maxima Decima Meridia, cez majstrovský vizuál až po úchvatnú hudbu Hansa Zimmera. Gladiátor 2 teda bude čeliť zložitej úlohe: musí sa vyrovnať vysokým očakávaniam. A to vôbec nemusí dopadnúť dobre – aktuálne totiž hrozí, že Gladiátor 2 bude prepadák.

Režisér nás po oznámení pokračovania uistil, že nepôjde o ďalší podobný film z Kolosea. Scenár už je hotový, tentokrát sa bude príbeh venovať Luciusovi, ktorého sme v prvom filme spoznali ešte ako malého chlapca, syna Lucilly (Connie Nielsen) a synovca Commoda (Joaquin Phoenix).

Maximus Decimus Meridius ohromil Luciusa

Hlavný hrdina Maximus navždy zmenil život Luciusa. Keď Commodus, syn Marca Aurelia prevzal moc nad Rímskou ríšou kvôli vražde, stal sa tyranom. Okrem samotnej ríše začal tyranizovať aj sestru Lucillu a chcel sa ujať jej syna. Našťastie tomu však zabránil Maximus, keď ho hrdinsky porazil v Koloseu a zachránil tak Luciusa aj jeho matku.

gladiator commodus
TMDB

Emotívny koniec Gladiátora sa vám v tomto momente určite premieta pred očami. Scéna, kedy ľudia vynášajú z arény telo Maxima a nechávajú za sebou mŕtveho Commoda sa nám vryla do pamäti. Taktiež aj následné momenty, kedy hlavný hrdina vstupuje do Elýzia a opätovne stretáva svoju nebohú manželku a syna. Toto všetko v sprievode úchvatnej hudby Hansa Zimmera, za ktorú si skladateľ vyslúžil (len) nomináciu na Oscara.

Záver filmu nezanechal dojem len na nás, ale aj na postave mladého Luciusa. Chlapec v hrdinstve Maxima videl silu jednotlivca, ako sa dokáže vzoprieť. Druhý film tak bude sledovať jeho osudy a bude o jeho boji proti v tom čase neotrasenej Rímskej ríši.

Odrasteného Luciusa si zahrá mladý herec Paul Mescal, ktorý zažiaril v seriáli Normálni ľudia a taktiež si vyslúžil aj nomináciu na Oscara za film Aftersun.

paul mescal
Zdroj: nme.com

Ridley Scott do projektu vložil všetko, to isté však hovoril o Napoleonovi

Ako už isto viete, réžie sa opäť chopil Ridley Scott, ktorý na ňom pracuje, odkedy dokončil Napoleona. Gladiátor 2 je už dokonca natočený a filmár údajne ukázal štúdiu Paramount 90 minút záberov, z ktorých boli producenti absolútne unesení. Rovnakú emóciu však nemusia zdieľať diváci.

Žiaľ, ani spomínaný Napoleon (2023) nedosiahol takých kvalít, aké sme od filmu očakávali. Na portáli Rotten Tomatoes má hodnotenie od kritikov 58 % a diváci mu udelili 59 %. Žeby Ridley Scott už stratil svoj šmrnc?

napoleon ridley scott
Zdroj: koimoi.com

Filmárovi veľmi nejdú pokračovania

Ako poukazuje portál Movie Web, režisérovi v minulosti taktiež nevyšlo viacero projektov. Scott má na konte úchvatné filmy ako Votrelec, Blade Runner, Americký Gangster alebo Marťan. S pokračovaniami sa mu však zatiaľ veľmi nedarí, môžeme si od neho pamätať kúsky ako Hannibal, Prometheus či Votrelec: Covenant – všetko počiny, ktoré svojim predchodcom nesiahajú ani po členky. Dopadne rovnako aj Gladiátor 2?

Projekt už čelil zopár komplikáciám. Na začiatku produkcie čelilo štúdio kontroverziám ohľadom zranených zvierat na pľaci a objavili sa aj sťažnosti na ich týranie. Je tu navyše aj problém s nafúknutým rozpočtom, ktorý sa z pôvodných 165 miliónov dolárov vyšplhal až na závratných 310 miliónov dolárov.

Istá časť divákov taktiež hovorí o tom, že pokračovanie je zbytočné. Príbeh prvého Gladiátora predsa bol ucelený a uspokojivo uzatvorený tak, že sme neostali prahnúť po ďalšom rozvinutí tohto sveta. Ridley Scott sa však aj tak rozhodol vrátiť nás doňho.

denzel washington gladiátor 2
Zdroj: elsiglocoahuila.mx

Na záver je tu fakt, že pôvodný Gladiátor patrí medzi kultové záležitosti a pre mnohých je to jeden z najlepších filmov všetkých čias. Na portáli IMDb má hodnotenie 8,5/10, naši diváci mu na ČSFD udelili skóre až 89 %. O jeho kvalitách hovorí aj 5 vyhraných Oscarov. Diváci teda budú pokračovanie pozorne sledovať a očakávať od neho podobnú kvalitu, pričom filmári čoby len najmenšou chybičkou riskujú, že pošpinia meno pôvodného filmu. A to im fanúšikovia neodpustia.

Dúfajme, že sa to podarí

Film sa nakrúcal vo viacerých krajinách vrátane Malty, Maroka a Spojeného kráľovstva, čo ukazuje snahu Scotta o rozsiahle a autentické zobrazenie starovekého Ríma. Okrem Paula Mescala v úlohe Luciusa si v Gladiátorovi 2 zahrajú aj Pedro Pascal či Denzel Washington. Samozrejme, prítomnosť Russella Crowea a Joaquina Phoenixa je vylúčená, keďže obe ich postavy sú mŕtve.

Neostáva nám nič iné než čakať a dúfať, že Gladiátor 2 sa Scottovi podarí. Veríte v jeho úspech? Alebo sa obávate najhoršieho? Dozvieme sa to už v novembri 2024, dovtedy nám napíšte do komentárov, čo si myslíte.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -