„Komiksovky ma netrápia.“ Oscaroví voliči odhaľujú, prečo si nepozrú film Joker

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Ešte pred jeho premiérou sme polemizovali o tom, či bude film Joker na Oscaroch jednoznačným víťazom. Viacero faktorov (ohlasy z festivalov, kariéra Joaquina Phoenixa, …) nasvedčovalo tomu, že pôjde o kvalitný hit, čo sa po premiére potvrdilo. Aj slovenskí diváci súcitia s Arthurom Fleckom, pričom za prvý víkend u nás dosiahol ohromujúce čísla. V skutočnosti však nič z toho nerozhoduje o tom, či bude Joker kriticky úspešný na odovzdávaní Cien Akadémie 2020.

Recenzie na film Joker naznačujú kritický úspech
Zdroj: pngrepo.com, getyourcomicon.co.uk

Uspeje film Joker na Oscaroch 2020?

Galavečer 92. ročníka Odovzdávania Cien Akadémie sa koná 9. februára 2020. Práve vtedy si jednotlivé diela a tvorcovia prevezmú samotné sošky. Ešte predtým však treba určiť nominácie, ktoré sa zverejňujú začiatkom nového roka. V prvej polovici januára 2020 by sme sa tak mali dozvedieť, v ktorých kategóriách Joker zabojuje o výhru.

„Neviem, či by mal byť zakázaný, alebo by mal dostať všetky ocenenia.“

O samotných nomináciách na Oscary a konečnej výhre rozhodujú členovia americkej Akadémia filmových umení a vied. Tá má zhruba 6 000 anonymných členov, ktorí sú považovaní za absolútnych profesionálov vo svojom obore. Ich úlohou je spomedzi všetkých filmov z rok vybrať tie, ktoré si zaslúžia ocenenia. Avšak, nastáva problém, keď si nejaký film odmietajú pozrieť z čisto neobjektívnych dôvodov.

Ako sa určujú výhercovia Oscarov
Zdroj: flipboard.com

Portál The Hollywood Reporter zhrnul vyjadrenia členov Akadémie, voličov Oscara, na účet filmu Joker. Takto niektorí z nich odôvodnili, prečo ho ešte nevideli:

„Nevidel som to ešte. Viem, že skôr či neskôr si to budem musieť pozrieť kvôli zváženiu ocenenia, ale inak ma vlastne nezaujíma.“

„Nevidel som ho… Nie je to môj druh filmu.“

„Ešte som ho nevidel. Úprimne, nie som si istý, čo to vôbec mám v pláne.“

„Zdráham sa toho, či si ten film vôbec mám pozrieť.“

„Nevidel som Jokera, a ani to neplánujem. Viem, že to nie je v móde, ale komiksové filmy vo mne vzbudzujú nulový záujem.“

Samozrejme, všetko to sú subjektívne názory, pričom očakávania verejnosti odjakživa boli, že oscaroví voliči sú filmoví odborníci, ktorí rozhodujú čisto objektívne. Je teraz jedno, či sa vám Joker páčil a rozčuľuje vás, že im sa nepozdáva (aj keď ho nevideli). Môžeme to skôr brať ako ukazovateľ skutočného dôvodu, prečo sa v posledných rokoch šíria názory, že Oscary strácajú prestíž a upadá ich kvalita.

Joker v slovenských kinách
Zdroj: digitalspy.com

Zaujímavosti o histórii Oscarov

  • V roku 1929 sa uskutočnili prvé Oscary. Prvý slávnostný ceremoniál novo založenej Akadémie trval len 15 minút a zúčastniť sa ho mohol ktokoľvek, kto zaplatil poplatok 5 dolárov (dnešných 70 dolárov).
  • V roku 1938 si Akadémia uctila Walta Disneyho, ktorý za svoju ikonickú Snehulienku dostal jednu veľkú sošku so siedmimi trpaslíčimi soškami.
  • Počas Druhej svetovej vojny sa odovzdávali sošky zo sadry. Dôvodom bol nedostatok kovov. Výhercovia si ich však po roku 1945 mohli zameniť za skutočné, zlaté Oscary.
  • V roku 1968 sa Udeľovanie Oscarov presunulo z 8. apríla na 10. apríl. Dôvodom bol atentát na Martina Luthera Kinga.
  • V roku 1973 herec Marlon Brando odmietol svojho Oscara za najlepšieho herca (Krstný otec), kvôli protestu proti prístupu Hollywoodu k Indiánom.

Čo si o tom myslíte vy? Zaboduje film Joker na Oscaroch, alebo máte strach, že tým, že množstvo členov Akadémie sa mu vyhýba, bude jeho kvalita posúdená neobjektívne? Vaše názory nám zanechajte v komentároch. 

Zdroj: hollywoodreporter.com, resetera.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -