Joker bude na Oscaroch zastupovať až 11 nominácií, vyjadril sa k tomu aj Joaquin Phoenix

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Kto by to bol čakal, že sa komiksový film dočká až 11 nominácií. Ak vám utieklo dianie vo filmovom svete, kompletný list nominovaných nájdete tu. Film Joker premiéroval minulý rok v auguste na filmovom festivale v Benátkach a veľmi rýchlo sa po kritickej stránke zaradil medzi úspešné filmy. Veľa kritikov ho zaradilo medzi umelecké diela a iní ho zas nazvali nebezpečným pre dnešnú spoločnosť.

Dôvodom má byť podnecovanie k násiliu v skutočnom svete. Žiadna z takýchto kontroverzií fanúšikov našťastie neodradila, a tak sa do kín prišlo pozrieť niekoľko miliónov zvedavých divákov. To sa odzrkadlilo aj na samotnom zárobku, ktorý sa do dnešného dňa vyšplhal nad 1 miliardu. Joker sa tak stal prvým filmom v histórii, ktorý sa s hodnotením R dostal nad takúto hranicu.

nominacie na oscary 2020 joker
Zdroj: stickpng.com, businessinsider.com

Ktoré nominácie premení film Joker na cenné sošky?

Počas niekoľkých mesiacov sa Jokerovi podarilo získať niekoľko ocenení, ktoré ho zaradili medzi horúcich kandidátov na odovzdávanie Cien Akadémie. Medzi mnohé ocenenia patrí napríklad aj zaradenie filmu na zoznam TOP 10 filmov Americkým filmovým inštitútom, viacnásobné nominácie na Zlatý Glóbus a BAFTU. A teraz sa vďaka tejto komiksovej dráme od DC mení história, kedy sa Jokerovi podarilo získať až 11 Oscarových nominácií, najviac v histórii komiksových filmov. Celý zoznam nájdete nižšie:

 • najlepší film 
 • najlepší adaptovaný scenár 
 • najlepší herec v hlavnej úlohe, Joaquin Pheonix 
 • najlepšia réžia, Todd Phillips 
 • najlepšia kamera 
 • najlepšie kostýmy 
 • najlepší strih zvuku 
 • najlepšia mixáž zvuku
 • najlepšia filmová hudba, Hildur Guðnadóttir
 • najlepší strih
 • najlepšie masky 

Vyjadrenie Phoenixa a režiséra k filmu Joker

Ako môžete vidieť vyššie, herec Joaquin Phoenix svojím hereckým výkonom zažiaril, a zaslúžene sa zaradil medzi nominácie na najlepšieho herca v hlavnej úlohe. Pre 45 ročného herca to bude už štvrtá nominácia –  Gladiátor (najlepší herec vo vedľajšej úlohe), Walk The Line (najlepší herec v hlavnej úlohe), Majster (najlepší herec v hlavnej úlohe) a samozrejme minuloročný Joker. Takto sa herec vyjadril na margo jedenástich nominácií, ktoré ho taktiež určite milo prekvapili, ako nás všetkých.

„Cítim sa poctený, že ma kolegovia nominovali. Akadémia povzbudila moju hereckú kariéru, v ktorej sa opäť rozsvietilo svetlo a som za to nesmierne vďačný. Chcel by som taktiež zablahoželať mojim kolegom, ktorí boli taktiež nominovaní za svoje inšpiratívne výkony a obohatili tak našu umeleckú tvorbu.“

joker na filmovom festivale v benátkach
Zdroj: edition.cnn.com

K všetkému sa vyjadril aj režisér filmu Todd Phillips, ktorý vo svojom vyhlásení opísal svoje dielo a vyjadril vplyv dnešnej spoločnosti na svet.

„Joker začal ako myšlienka, experiment – mohli by sme ho použiť ako nezávislý štúdiový film a opísať charakter tak, ako sa dnes odráža svet okolo nás? Preskúmali sme to, čo nám ponúka dnešná spoločnosť, kde vidíme absenciu lásky a nedostatok empatie. Som hlboko poctený drvivým uznaním Akadémie a chcem poďakovať genialite Joaquina Phoenixa. Filmová komunita náš film prijala a taktiež aj jeho odkaz.“

Toto je druhý rok po sebe, v ktorom sa komiksová adaptácia dočkala nominácie v kategórii najlepší film. Minulý rok sa to podarilo MCU filmu Black Panther. Takáto skutočnosť naznačuje, že Akadémia prijala komiksové filmy a vníma tento žáner viac, ako tomu bolo v minulých rokoch.

Či sa podari Jokerovi uspieť zistíme už 10. februára 2020. Ste pripravení na túto veľkolepú akciu? 

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -