Ako natočiť film podľa skutočných udalostí? Pozrime sa na novinku Králi zlodejov a zisťme to!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Film inšpirovaný skutočnými udalosťami

Určite to poznáte. Väčšinou si idete pozrieť nejaký horor, no ešte predtým vás uvíta titulok, na ktorom stojí „inšpirované skutočnými udalosťami“. „No jasné,“ väčšinou si odfrkneme. Čo však pod tým máme chápať? Samozrejme, režisér pravdepodobne nevzal do hereckého obsadenia Poltergeista a jeho kamarátov zo záhrobia. Princíp, kedy sa filmy chvália tým, že sú inšpirované skutočnými udalosťami, je v realite celkom iný. Poďme sa na to spolu pozrieť!

Králi zlodejov recenzia
Zdroj: imdb.com

Treba pochopiť, do akej miery

Ako všetko vo svete, tak aj táto téma sa dá rozdeliť na akési kategórie. Ešte predtým, než sa pozrieme na názorný príklad, musíme pochopiť rozdiely medzi filmami „inšpirovanými skutočnými udalosťami“.

Na jednej strane spektra sú (väčšinou) vyššie spomenuté horory. V nich si filmári zväčša prepožičajú možno len mená ľudí a ich v skutočnosti absurdné príbehy, ktorým v realite verí len hŕstka ich príbuzných. Pri tomto type filmu to je výhodné. Dodáva to atmosféru. Aj keď ste skeptik, nepomôžete si, ale automaticky začnete rozmýšľať nad tým, aká veľká časť tohto príbehu by mohla byť skutočná.

Zdroj: frontrowfeatures.com

Na druhej strane sú tu historické filmy. Nie je však reč o dokumentoch. Na mysli mám napríklad drámu Sociálna sieť, v ktorej Jesse Eisenberg stvárnil Marka Zuckerberga. Samozrejme, príbeh tohto filmu takmer verne kopíruje skutočný priebeh založenia Facebooku. Môžeme ho považovať za naozaj veľmi reálny príbeh, avšak v skratke prevedený na filmové plátno. Samozrejme, v pár maličkostiach sa od stopercentnej skutočnosti odlišuje, ale to len kvôli tomu, aby bol náš zážitok zo sledovania o to lepší.

Zdroj: pinterest.com

Kam zapadá film Králi zlodejov?

Kriminálna dráma inšpirovaná neuveriteľným skutočným príbehom. V roku 2015 sa v Londýne odohrala najväčšia lúpež v dejinách Anglicka a aké bolo prekvapenie, keď polícia zistila, že za lúpežou je gang dôchodcov a vyslúžilých podvodníkov….

Keď som si prednedávnom prečítal krátke zhrnutie príbehu filmu Králi zlodejov, naozaj som tomu neveril. Teraz dúfam, že nie som jediný, ktorého táto udalosť v roku 2015 obletela. Ako však lúpež prebiehala v skutočnosti? Previedli ju herci a tvorcovia na strieborné plátno verne?
Zdroj: bioscop.cz

Ako tomu bolo naozaj?

V apríli 2015 vykradli Hatton Garden Safe Deposit Company – podzemné zariadenie, ktoré slúžilo na uchovávanie tých najväčších cenností. Niekto sa takmer majstrovsky vkradol dnu a ukradol veci v hodnote 200 miliónov britských libier. Žeby skupinka fyzicky zdatných mladíkov? Kdeže. Túto akciu mal na svedomí gang starcov. Ako to teda spravili?

Lupiči sa rozhodli na svoj cieľ zaútočiť počas predĺženého veľkonočného víkendu, kedy je v Anglicku väčšina podnikov zatvorených. Polícia o správe, že došlo ku krádeži, informovala až 7. apríla. Záznamy z bezpečnostných kamier však prezradili, že „útok“ na zariadenie bol zahájený ešte 2. apríla.

krali zlodejov
Skutoční lupiči; Zdroj: express.co.uk

Zvonka neboli vidieť žiadne známky násilného vkradnutia. Tu však začína tá najzaujímavejšia časť. Lupiči sa ku samotnému trezoru dostali cez výťahovú šachtu. Nemierili však priamo ku mrežiam a masívnym bezpečnostným dverám, cez ktoré by sa nikdy nedostali. Miesto toho sa postavili ku stene trezoru zboku a priemyselným vrtákom prevŕtali 50cm betónu tak, aby cez túto dieru vošli dnu. Potom už len stačilo lup nahádzať do tašky a zo scény zločinu zmiznúť.

Ako to podal film?

Ak ste film Králi zlodejov videli, určite mi potvrdíte, že rovnako to vyzeralo aj na striebornom plátne. Ak ste ho nevideli, určite vám odporúčam zájsť do kina, keďže takto prefíkanú bandu zlodejov ste ešte nevideli. A čo je viac, starecký gang je skutočný a skutočne ho zobrazilo hviezdne herecké obsadenie v podobe mien ako Michael Caine, Ray Winstone, Charlie Cox, Michael Gambon atď. Spoznajte teda jeden z najzaujímavejších zločinov modernej doby a ešte sa pri tom zabavte!

film Králi zlodejov
Zdroj: banterflix.com

Videli ste už túto novinku s neuveriteľným skutočným príbehom? Ak áno, ako sa vám film páčil? Vaše názory nám zanechajte v komentároch!

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -