Jana Kirschner venuje emotívnu skladbu Dunaj filmu Ostrým nožom!

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 21 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.
- Advertis

Speváčka Jana Kirschner nahrala titulnú skladbu k novému slovenskému filmu Ostrým nožom, inšpirovanému príbehom vraždy Daniela Tupého. Pieseň Dunaj, ktorá svojim textom, melódiou aj atmosférou citlivo dopĺňa snímku režiséra Teodora Kuhna, sa dostáva do slovenských rádií dnes. Do étera vstupuje aj videoklip, ktorý hoci rozpráva svoj vlastný príbeh, odhaľuje aj niekoľko filmových scén.

Ostrým nožom sa do slovenských kín dostane od 21. februára 2019 vďaka distribučnej spoločnosti Continental film.

„Pesničku Dunaj som nosila v hlave veľmi dlho. Napokon vznikla takmer náhodne v štúdiu pri jam session. Bola hotová asi za päť minút a nás okamžite prekvapilo, aká silná emócia z nej išla,“ opisuje Jana Kirschner. „Hovorila som si, že toto asi nie je pesnička na platňu. Cítila som však, že sa jedného dňa objaví film, na ktorý bude ´sedieť´. Zhodou okolností som asi o týždeň čítala rozhovor s Teom a okamžite som mu napísala. A on mi hneď odpísal – ´Áno,  je to tá pravá pesnička´,“ prezradila speváčka s tým, že skladba Dunaj a film Ostrým nožom sa dokonale navzájom dopĺňajú.

„Kreatívni ľudia sa asi vo vzduchu prepájajú myšlienkami. Bez toho, aby sme sa s Teom predtým stretli, som napísala text, ktorý presne sedí k jeho filmu. Je to zázrak. Pesnička, ktorá len tak „plávala“ v priestore, zrazu v spojení s týmto filmom prináša skutočný a silný odkaz,“ myslí si Jana Kirschner, ktorá je autorkou textu a hudbu skomponovala spolu s Tomášom Fuchsom. Réžie videoklipu sa ujal Teodor Kuhn.

Ten sa skladbu Jany Kirschner rozhodol netradične zakomponovať priamo do deja snímky.

Ostrým nožom
Zdroj: Michaela Kostková

„Pieseň Dunaj má vo filme dôležité miesto a stáva sa súčasťou príbehu. Je umiestnená v scéne, z ktorej ma dodnes pri pozeraní mrazí,“ prezradil Teodor Kuhn s tým, že skladba má v sebe zvláštnu nostalgiu. „Akoby sa stalo niečo veľmi smutné, ale už dávno a ostala len matná spomienka a prázdno, ktoré sa už nikdy nezaplnia. Zhrubnutá jazva. Myslím, že presne o tom je aj náš film,“ dodal.

Ostrým nožom rozpráva fiktívny príbeh Ľudovíta, ktorému neonacisti zavraždia syna. Z útoku sú obvinení štyria páchatelia, pre chybné rozhodnutie sudkyne sa však dostanú na slobodu. Otec, odhodlaný odhaliť pravdu, sa púšťa do nevyrovnaného boja s nečinnou políciou, skorumpovaným súdnictvom aj vládnucou mafiou. Aká je však jeho šanca vyhrať nerovný boj s prehnitým systémom?

Hlavnú postavu filmového otca stvárnil Roman Luknár, matku zavraždeného chlapca si zahrala Ela Lehotská, v úlohe syna vystupuje David Hartl. V ďalších postavách sa predstavia aj Miroslav Krobot, Marián Mitaš, Táňa Radeva, Jana Oľhová či rapperi Moloch Vlavo a Momo.

Pridaj komentár

Mohlo by sa ti páčiť