Kórejský film Parazit, neočakávaný víťaz hlavnej ceny
Fantastickému Parazitovi (v originále Parasite alebo Gisaengchung) žiaden filmový kritik nemohol odoprieť evidentné a vlastne nespochybniteľné kvality.
Len máloktorí by však v máji minulého roku, kedy mala snímka premiéru na festivale v Cannes, predpovedal, že sa mu nakoniec podarí získať najprestížnejšiu zlatú sošku v hlavnej kategórii počas odovzdávania Cien Akadémie. Stal sa tak prvým absolútnym víťazom, ktorý nevznikol priamo v Spojených štátoch.
Okrem toho si film režiséra Bong Joon-ho vyslúžil ocenenie za najlepší cudzojazyčný film (čo znamená, že zvíťazil v oboch hlavných kategóriách), réžiu a originálny scenár. O ten sa postaral režisér a pomocné kreatívne pero menom Han Jin-won.
Najnovšie sa môže pochváliť aj výbornou návštevnosťou v britských kinách. Podarilo sa mu to i napriek tomu, že sa nejedná o snímku pre tradičného mainstream diváka alebo atraktívny blockbuster, ktorého plagát možno vidieť v každom podzemnom metre, prípadne na autobusoch.
Nezvyčajne kvalitná žánrová zmes
O Parazitovi zo všetkých smerov počujete iba v superlatívoch. A ono skutočne ide o vizuálne podmanivú, bezchybne vedenú a vo finále mimoriadne strhujúcu záležitosť, ktorá pútavou formou vyjadruje kritiku súčasnej spoločnosti.
Relatívne jednoduchá zápletka v sebe môže vďaka sebaistému scenáru, ktorý pevnou rukou podporuje skúsený Bong Joon-ho, skĺbiť dva diametrálne odlišné žánre. Konkrétne hovoríme o mrazivom psychologickom thrillery a spoločenskej satire.
Treba dodať, že v oboch smeroch snímka exceluje. Síce sa jedná o razantný žánrový skok, avšak ten je prevedený tak umne a bezchybne, že sa bezproblémovo okamžite naladíte na zmenu diania. Až do polovice totiž pôsobí naratívne rozprávanie pomerne schematicky a tradične. Nakoniec ale neočakávane prehodí výhybku a netradičným odvíjaním sa príbehu prekvapí každého diváka bez výnimky.
Komerčná špička s krycím menom Parazit
Vo svete zarobil tento netradičný film neuveriteľných 257,2 milióna amerických dolárov, čo je pri rozpočte zhruba dvanásť miliónov z komerčného hľadiska parádny výsledok.
Presné správy a štatistické prvenstvo prišlo priamo z Británie, kde bol až do tohto roku finančne najúspešnejším cudzojazyčným filmom Passion of the Christ (Umučenie Krista), na ktorom pracoval populárny herec a príležitostný režisér Mel Gibson. Snímka, v ktorej sa rozprávalo latinsky a hebrejsky sa pritom na plátnach kín objavila ešte v roku 2004, čo je pred viac ako dekádou.
This weekend we’re celebrating the fact that Bong Joon Ho’s universally acclaimed #Parasite has now become the highest grossing foreign language film in UK box office history! 🍾 pic.twitter.com/GkqUYUeVoO
— Curzon Artificial Eye (@ArtificialEye) March 8, 2020
Kontroverzne a naturalisticky zobrazenému príbehu ľudského spasiteľa sa podarilo v britských kinách zarobiť niečo málo nad jedenásť miliónov libier. So správou o úspechu snímky Parazit prišiel priamo tamojší distribútor Curzon Artificial Eye.
Ten potvrdil, že celkové tržby v Británii sa vyšplhali na čiastku 11 miliónov 458 tisíc a 707 libier. Týmto sa kórejský film Parazit zapísal na absolútny vrchol cudzojazyčných filmov vydaných v Anglicku. Je snáď úplne jasné, že potrvá dlho, ak k tomu teda vôbec dôjde, pokiaľ sa podarí túto métu opätovne prekonať.
Jedná sa však o chvályhodný úspech, ktorý znova potvrdzuje obrovské kvality a talent hlavného scenáristu i režiséra v jednej osobe. Preto vám na záver môžeme pozretie snímky len odporučiť. Predsa len, ide o zážitok, ktorý by ste ako filmový fanúšik rozhodne nemali vynechať alebo prehliadnuť. Minimálne radi premýšľajúci diváci, ktorí bažia po nekonvenčnosti budú absolútne spokojní.
Tešíte sa z úspechu snímky Parazit? Mali ste možnosť oscarového víťaza vidieť v kine alebo sa na thriller plný satiry, sociálnej kritiky a pokrytectva ešte len chystáte? Dajte nám vedieť prostredníctvom komentárov.
Zdroj: empireonline.com