Film Parazit po Oscaroch stále vyniká. Aké sú jeho ďalšie úspechy?

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Kórejský film Parazit, neočakávaný víťaz hlavnej ceny 

Fantastickému Parazitovi (v originále Parasite alebo Gisaengchung) žiaden filmový kritik nemohol odoprieť evidentné a vlastne nespochybniteľné kvality.

Len máloktorí by však v máji minulého roku, kedy mala snímka premiéru na festivale v Cannes, predpovedal, že sa mu nakoniec podarí získať najprestížnejšiu zlatú sošku v hlavnej kategórii počas odovzdávania Cien Akadémie. Stal sa tak prvým absolútnym víťazom, ktorý nevznikol priamo v Spojených štátoch.

Okrem toho si film režiséra Bong Joon-ho vyslúžil ocenenie za najlepší cudzojazyčný film (čo znamená, že zvíťazil v oboch hlavných kategóriách), réžiu a originálny scenár. O ten sa postaral režisér a pomocné kreatívne pero menom Han Jin-won.

Najnovšie sa môže pochváliť aj výbornou návštevnosťou v britských kinách. Podarilo sa mu to i napriek tomu, že sa nejedná o snímku pre tradičného mainstream diváka alebo atraktívny blockbuster, ktorého plagát možno vidieť v každom podzemnom metre, prípadne na autobusoch.

Parasite
Zdroj: bookandfilmglobe.com

Nezvyčajne kvalitná žánrová zmes 

O Parazitovi zo všetkých smerov počujete iba v superlatívoch. A ono skutočne ide o vizuálne podmanivú, bezchybne vedenú a vo finále mimoriadne strhujúcu záležitosť, ktorá pútavou formou vyjadruje kritiku súčasnej spoločnosti.

Relatívne jednoduchá zápletka v sebe môže vďaka sebaistému scenáru, ktorý pevnou rukou podporuje skúsený Bong Joon-ho, skĺbiť dva diametrálne odlišné žánre. Konkrétne hovoríme o mrazivom psychologickom thrillery a spoločenskej satire.

Treba dodať, že v oboch smeroch snímka exceluje. Síce sa jedná o razantný žánrový skok, avšak ten je prevedený tak umne a bezchybne, že sa bezproblémovo okamžite naladíte na zmenu diania. Až do polovice totiž pôsobí naratívne rozprávanie pomerne schematicky a tradične. Nakoniec ale neočakávane prehodí výhybku a netradičným odvíjaním sa príbehu prekvapí každého diváka bez výnimky.

Komerčná špička s krycím menom Parazit

Vo svete zarobil tento netradičný film neuveriteľných 257,2 milióna amerických dolárov, čo je pri rozpočte zhruba dvanásť miliónov z komerčného hľadiska parádny výsledok.

Presné správy a štatistické prvenstvo prišlo priamo z Británie, kde bol až do tohto roku finančne najúspešnejším cudzojazyčným filmom Passion of the Christ (Umučenie Krista), na ktorom pracoval populárny herec a príležitostný režisér Mel Gibson. Snímka, v ktorej sa rozprávalo latinsky a hebrejsky sa pritom na plátnach kín objavila ešte v roku 2004, čo je pred viac ako dekádou.

Kontroverzne a naturalisticky zobrazenému príbehu ľudského spasiteľa sa podarilo v britských kinách zarobiť niečo málo nad jedenásť miliónov libier. So správou o úspechu snímky Parazit prišiel priamo tamojší distribútor Curzon Artificial Eye.

Ten potvrdil, že celkové tržby v Británii sa vyšplhali na čiastku 11 miliónov 458 tisíc a 707 libier. Týmto sa kórejský film Parazit zapísal na absolútny vrchol cudzojazyčných filmov vydaných v Anglicku. Je snáď úplne jasné, že potrvá dlho, ak k tomu teda vôbec dôjde, pokiaľ sa podarí túto métu opätovne prekonať.

Jedná sa však o chvályhodný úspech, ktorý znova potvrdzuje obrovské kvality a talent hlavného scenáristu i režiséra v jednej osobe. Preto vám na záver môžeme pozretie snímky len odporučiť. Predsa len, ide o zážitok, ktorý by ste ako filmový fanúšik rozhodne nemali vynechať alebo prehliadnuť. Minimálne radi premýšľajúci diváci, ktorí bažia po nekonvenčnosti budú absolútne spokojní.

Tešíte sa z úspechu snímky Parazit? Mali ste možnosť oscarového víťaza vidieť v kine alebo sa na thriller plný satiry, sociálnej kritiky a pokrytectva ešte len chystáte? Dajte nám vedieť prostredníctvom komentárov. 

Zdroj: empireonline.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -