Film Parazit po Oscaroch stále vyniká. Aké sú jeho ďalšie úspechy?

Nenechajte si ujsť

Prežite čarodejnícky maratón Harryho Pottera v kine. CINEMAX premietne všetkých osem častí

Otváranie kín s obľúbenými značkami Otváranie kín po koronavíruse sprevádzali po celom svete premietania známych značiek. Tretia fáza filmového vesmíru od Marvelu, jednotlivé časti Rýchlo...

Krv, rabovanie a veľké bitky. Assassin’s Creed Valhalla v oficiálnom gameplay videu ukazuje všetko podstatné

Tentokrát Vikingovia O tom, že sa ďalší diel populárnej a finančne mimoriadne úspešnej série o ráde zabijakov presunie do obdobia Vikingov, sa špekulovalo už nejakú...

Svet Batmana s Robertom Pattinsonom dostane vlastný seriál. Na čo sa spin-off zameria?

Film The Batman od Matta Reevesa Určite vám neunikli početné informácie o tom, že režisér Matt Reeves (Vojna o planétu opíc, Cloverfield: Monštrum) pripravuje sólový...

Režisér filmu Avengers: Endgame sa vyjadril na margo Wolverina v MCU. Kedy ho uvidíme?

Mutanti v Marvel Cinematic Universe už čoskoro? Príchod členov tímov X-Men a Fantastická štvorka do filmového sveta Marvel Cinematic Universe je témou, ktorá zužuje fanúšikov...
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Kórejský film Parazit, neočakávaný víťaz hlavnej ceny 

Fantastickému Parazitovi (v originále Parasite alebo Gisaengchung) žiaden filmový kritik nemohol odoprieť evidentné a vlastne nespochybniteľné kvality.

Len máloktorí by však v máji minulého roku, kedy mala snímka premiéru na festivale v Cannes, predpovedal, že sa mu nakoniec podarí získať najprestížnejšiu zlatú sošku v hlavnej kategórii počas odovzdávania Cien Akadémie. Stal sa tak prvým absolútnym víťazom, ktorý nevznikol priamo v Spojených štátoch.

Okrem toho si film režiséra Bong Joon-ho vyslúžil ocenenie za najlepší cudzojazyčný film (čo znamená, že zvíťazil v oboch hlavných kategóriách), réžiu a originálny scenár. O ten sa postaral režisér a pomocné kreatívne pero menom Han Jin-won.

Najnovšie sa môže pochváliť aj výbornou návštevnosťou v britských kinách. Podarilo sa mu to i napriek tomu, že sa nejedná o snímku pre tradičného mainstream diváka alebo atraktívny blockbuster, ktorého plagát možno vidieť v každom podzemnom metre, prípadne na autobusoch.

Parasite
Zdroj: bookandfilmglobe.com

Nezvyčajne kvalitná žánrová zmes 

O Parazitovi zo všetkých smerov počujete iba v superlatívoch. A ono skutočne ide o vizuálne podmanivú, bezchybne vedenú a vo finále mimoriadne strhujúcu záležitosť, ktorá pútavou formou vyjadruje kritiku súčasnej spoločnosti.

Relatívne jednoduchá zápletka v sebe môže vďaka sebaistému scenáru, ktorý pevnou rukou podporuje skúsený Bong Joon-ho, skĺbiť dva diametrálne odlišné žánre. Konkrétne hovoríme o mrazivom psychologickom thrillery a spoločenskej satire.

Treba dodať, že v oboch smeroch snímka exceluje. Síce sa jedná o razantný žánrový skok, avšak ten je prevedený tak umne a bezchybne, že sa bezproblémovo okamžite naladíte na zmenu diania. Až do polovice totiž pôsobí naratívne rozprávanie pomerne schematicky a tradične. Nakoniec ale neočakávane prehodí výhybku a netradičným odvíjaním sa príbehu prekvapí každého diváka bez výnimky.

Komerčná špička s krycím menom Parazit

Vo svete zarobil tento netradičný film neuveriteľných 257,2 milióna amerických dolárov, čo je pri rozpočte zhruba dvanásť miliónov z komerčného hľadiska parádny výsledok.

Presné správy a štatistické prvenstvo prišlo priamo z Británie, kde bol až do tohto roku finančne najúspešnejším cudzojazyčným filmom Passion of the Christ (Umučenie Krista), na ktorom pracoval populárny herec a príležitostný režisér Mel Gibson. Snímka, v ktorej sa rozprávalo latinsky a hebrejsky sa pritom na plátnach kín objavila ešte v roku 2004, čo je pred viac ako dekádou.

Kontroverzne a naturalisticky zobrazenému príbehu ľudského spasiteľa sa podarilo v britských kinách zarobiť niečo málo nad jedenásť miliónov libier. So správou o úspechu snímky Parazit prišiel priamo tamojší distribútor Curzon Artificial Eye.

Ten potvrdil, že celkové tržby v Británii sa vyšplhali na čiastku 11 miliónov 458 tisíc a 707 libier. Týmto sa kórejský film Parazit zapísal na absolútny vrchol cudzojazyčných filmov vydaných v Anglicku. Je snáď úplne jasné, že potrvá dlho, ak k tomu teda vôbec dôjde, pokiaľ sa podarí túto métu opätovne prekonať.

Jedná sa však o chvályhodný úspech, ktorý znova potvrdzuje obrovské kvality a talent hlavného scenáristu i režiséra v jednej osobe. Preto vám na záver môžeme pozretie snímky len odporučiť. Predsa len, ide o zážitok, ktorý by ste ako filmový fanúšik rozhodne nemali vynechať alebo prehliadnuť. Minimálne radi premýšľajúci diváci, ktorí bažia po nekonvenčnosti budú absolútne spokojní.

Tešíte sa z úspechu snímky Parazit? Mali ste možnosť oscarového víťaza vidieť v kine alebo sa na thriller plný satiry, sociálnej kritiky a pokrytectva ešte len chystáte? Dajte nám vedieť prostredníctvom komentárov. 

Zdroj: empireonline.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Budgetový smartfón OnePlus Nord odhalil dizajn. Za zlomok ceny konkuruje tým najdrahším kúskom

Smartfón OnePlus Nord odhalil dizajn Pripravovaný smartfón OnePlus Nord bude oficiálne predstavený 21. júla. Už teraz nám však spoluzakladateľ spoločnosti Carl Pei predstavil dizajn zariadenia....

Bezkonkurenčne najlepšia samurajská hra desaťročia | Ghost of Tsushima RECENZIA

Ghost of Tsushima RECENZIA Recenzovaná verzia: PlayStation 4 Sucker Punch Productions je, okrem iného, známe vďaka sérii Infamous. Posledné dva projekty, ktoré americkí vývojári priniesli exkluzívne...

Nový animovaný Star Wars seriál The Bad Batch je na obzore. Na čo nadviaže?

Nový Star Wars animovaný seriál Na streamovaciu službu Disney+ príde v priebehu budúceho roka nový Star Wars animovaný seriál. Gigant, pod ktorého v súčasnosti patria...

Prežite čarodejnícky maratón Harryho Pottera v kine. CINEMAX premietne všetkých osem častí

Otváranie kín s obľúbenými značkami Otváranie kín po koronavíruse sprevádzali po celom svete premietania známych značiek. Tretia fáza filmového vesmíru od Marvelu, jednotlivé časti Rýchlo...

Pozrite si trailer na nový zábavný animovaný seriál Star Trek: Lower Decks

Nová adaprácia starého Star Treku Nový seriál Star Trek: Lower Decks od CBS dostal prvý trailer. Jedná sa o vôbec prvú animovanú adaptáciu populárneho Star...