Film Piata Loď: Prichádza po Únose do kín ďalší kvalitný slovenský počin? Na Berlinale svoje ocenenie už dostal!

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Aj detská hra sa môže stať niečím, čo navždy zmení život.
Príbeh netradičnej detskej rodiny inšpirovaný skutočnou udalosťou.

Ešte ani neutíchla obrovská radosť z výborného slovenského filmu Únos, a už o pár dní príde do kín nový klenot. Klenot ocenení klenotom, pretože na prestížnej zahraničnej súťaži sa mu dostalo slávy. O tom potom. Ide o film Piata Loď (Little Harbour). Režisérkou snímku je Iveta Grófová, ktorej debutovým filmom bol počin Až Do Mesta Aš.

Nevinná hra, ktorá navždy zmení ich životy. Príbeh dvoch detí inšpirovaný skutočnou udalosťou. Malá Jarka má mamu, ktorá nechce byť mamou. Zúfalo hľadá lásku a nachádza ju náhodou, keď za zvláštnych okolností vezme dve batoľatá do opustenej záhradnej chatky. Jej konanie je dojemným a detsky úprimným pokusom napraviť svet dospelých svojou hrou na rodinu, akú by chcela mať.

Odkiaľ čerpal film inšpiráciu a kedy ho uvidíme?

Dej filmu je inšpirovaný skutočnými udalosťami, taktiež je to filmovou adaptáciou rovnomennej knihy. Knihu napísala spisovateľka Monika Kopaníková, pričom v rokoch 2010-2011 bola jej doba slávy. Teraz ju kvôli filmu môžeme znovu vidieť na pultoch kníhkupectiev. Snímok režíruje vyššie spomínaná Iveta Grófová, ide o jej druhý film. jej debutový film Až Do Mesta Aš (2012) získal národnú nomináciu na Oscara ako Najlepší cudzojazyčný film.

Film si svoju celosvetovú premiéru odbil na 67. ročníku zahraničného festivalu Berlinale v Nemecku. Tam sa zúčastnil súťaže Generation Kplus, v ktorej získal najvyššie ocenenie, Krištáľového medveďa za najlepší film.

„Vybrali sme kreatívny a autentický film. Je o dvoch deťoch, ktoré si vytvoria svoj malý svet podľa vlastných pravidiel. Príbeh nás veľmi oslovil a hercom sme naplno uverili“, zdôvodnila svoje rozhodnutie detská porota.

Slovenskú predpremiéru mal film 5. marca v Bratislave, pričom sa do sietí kín dostane už tento štvrtok, 16. marca.

10-ročná Jarka
10-ročná Jarka, Zdroj: filmpiatalod.sk

Tri generácie postáv

Film sa zameria na 4 postavy, ktoré sú výborne a uveriteľne zahraté, ako povedala porota na Berlinale. Hlavná postava, Jarka, má iba 10 rokov. Jej matka na jej rolu nieje pripravená, a tak sa dokáže postarať sama o seba. Keď deti majú deti, dospejú skôr ako ich rodičia. Žije si svoj vlastný život, v ktorom však potrebuje trocha lásky. Jej matka Lucia nieje vyslovene zlá, iba nezvláda rolu matky tak, ako by mala. Stále je tak trochu dieťa. Irena je matkou Lucie a babkou Jarky. V role matky je rovnaká ako Lucia, vzťahy medzi troma generáciami nefungujú tak, ako by mali. Kristián je iba 8-ročný chlapec z dobrej rodiny, avšak svoj voľný čas trávi za počítačom, pokým mu Jarka nezmení život.


Jarku si zahrala Vanessa Szamuhelová. Našli ju na jednej z veľa škôl, po ktorých chodili aby našli správne dievča pre túto rolu. Na túto postavu sa hodí výborne, pretože vie zahrať ako aj detské šantenie, tak aj emotívne a hlboké scény. Lucia si strihla speváčka zo slovenskej súťaže Hlas Česko-Slovenska, Katarína Kamencová. Tá ju vedela stvárniť presne tak ako je v scenári, zlá, ale zároveň krehká a slabá. Irenu stvárni skúsená divadelná herečka Johanna Tesařová. A nakoniec Matúško Bačišin, ktorý si strihne postavu Kristiána. Ten má to svoje pravé detské čaro. Toho vybrali z detského tábora, ktoré tiež navštevovali.

Jarka a Kristián
Jarka a Kristián, Zdroj: filmpiatalod.sk

Kde sa slzy berú

Zatiaľ čo titulnú pieseň ku filmu Únos naspieval rapper Kali, Piata Loď ide jemnejšou cestou. Režisérka si vybrala speváčku Katarziu, ktorá pieseň zložila, otextovala a naspievala. Môžeme v nej počuť ale aj speváka Juraja Benetina zo skupiny Korben Dallas. Katarzia si vybrala jasnú tému – Keď deti majú deti. Ku piesni sa vyjadrila nasledovne :

„Pre mňa bola (z príbehu filmu) dôležitá linka nedospelých ľudí, ktorí majú deti v období, kedy sú ešte sami deťmi. U niekoho to však môže byť aj po tridsiatke, no je to menej pravdepodobné. Premýšľala som dramaturgicky nad tým, ako vyextrahovať celý dej do niekoľkých veršov, s pokusom o zachovanie poetiky. Keďže väčšina mojej doterajšej tvorby obsahovala početné množstvo slov, bolo pre mňa výzvou skresať princíp práce s textom vo forme rapu na minimalistickejšie riadky,“


Piata Loď, aj keď sa to nemusí zdať, bude rodinným filmom. Rodinnou drámou. Dej sa musel oproti knihe zmeniť, aby bol vo filme čisto iba pohľad dieťaťa na svet a na rodinu. V knihe to bolo trocha inak. Ako som písal, film uvidíme už tento štvrtok, 16. marca. Určite teda podporte slovenskú kinematografiu návštevou kina, pretože my sa naozaj tešíme. 

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -