Český film Pomaľované vtáča po celom svete vyháňa divákov z kín

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Film Pomaľované vtáča prichádza do slovenských kín

V slovenských kinách sa práve začal premietať český film Pomaľované vtáča. Na jeho tvorbe sa podieľali aj Slováci a talentovaní umelci z celého sveta, ktorých pozornosť zaujal drsný projekt Václava MarhoulaV čom je jedinečný, prečo ide o najväčší úspech za posledných 30 rokov a ako naňho reagujú diváci?

O príbehu

Sugestívna a znepokojivá metafora o tom, ako vojna plodí zlo, ktoré sa v človeku objavuje a ostáva bez ohľadu na to, kto na akej strane barikády stojí. Zasahuje všetko a všetkých bez rozdielu. Čierno-biela snímka nakrútená na 35mm film hovorí o bezprostrednom vzťahu medzi hrôzou a krutosťou na jednej strane a nevinnosťou a láskou na strane druhej.

Príbeh desaťročného chlapca, ktorého rodičia posielajú k tete na ukrajinský vidiek, aby ho tým ochránili pred nástrahami vojny. Teta však nečakane umiera a chlapec sa musí vydať na cestu a pretĺkať sa cudzím a nepriateľským svetom, v ktorom platia len miestne pravidlá, predsudky a povery. Kvôli svojej odlišnosti sa stretáva so strachom, opovrhnutím a krutosťou na strane vojakov, ruských i nemeckých. Snahu o fyzické prežite po vojne však strieda iný boj. Boj o jeho dušu a o jeho budúcnosť.

Samotný film je adaptáciou rovnomenného románu poľsko-amerického spisovateľa Jerzyho Kośinského. Knihu v roku 1965 vydal ako 32-ročný, takže sám bol svedkom Holokaustu, a preto v nej autenticky zachytil hrôzy a zverstvá, ktoré sa diali v Európe počas Druhej svetovej vojny. „Jedna z najlepších… Napísaná s hlbokou úprimnosťou a citom,“ povedal o knihe recenzent Elie Wiesel pre The New York Times Book Review.

pomaľované vtáča 4
Zdroj: magicbox.sk

Tvorcovia a herci

Pomaľované vtáča je tretím celovečerným filmom, pod ktorým je podpísaný Václav Marhoul ako scenárista, režisér a producent. Jeho predchádzajúce filmy Mazaný Filip (2003) a Tobruk (2008). Hlavnú detskú postavu stvárnil talentovaný Petr Kotlár, ktorý to počas nakrúcania nemal ľahké:

„Byl nerudný, chtěl venku běhat za míčem a ne točit. Měsíce, které Petr natáčel, bylo peklo pro něj i pro zbytek rodiny. Vůbec nechtěl vstávat, řekl, že točit nebude, že se na to vybodne. Taky to napsal režisérovi, že chce končit,“ porozprával jeho starý otec Milan Kotlár.

Drsný dej bol taktiež niečo, čomu sa len 11-ročný herec musel postaviť s gurážou. „Trošku jsem se bála, co s Péťou udělá třeba pohled na to, jak jeden chlap vydloubne oči druhému lžící. On je i takhle strašně živej, zlobivej, a tak mě napadalo, jestli to nerozhodí jeho psychiku. Dopředu jsem mu vysvětlovala, že všechno budou jen triky, a Péťa mě uklidňoval: Já vím, babi,povedala jeho stará mama.

cesky film
Zdroj: magicbox.sk

Komplikovaná produkcia prebiehala na 43 lokalitách v krajinách ako Česko, Slovensko, Poľsko a Ukrajina. Samotné natáčanie štábu zabralo dlhých 16 mesiacov, no predchádzalo mu ďalších 8 rokov príprav. Hlavného kreatívneho tvorcu Marhoula zdržalo hlavne získavanie práv na príbeh, až 17 verzií scenára a úsilie venované voči zháňaniu financií.

Okrem titulného Petra Kotlára film disponuje medzinárodným hereckým obsadením na čele so svetovými hviezdami, akými sú Harvey Keitel, Stellan Skarsgård, Udo Kier, Julian Sands a Barry Pepper. Z českých hercov sa na plátne predstavuje Jitka Čvančarová, Petr Vaněk, Pavel Kříž, Radim Fiala a Michaela Doležalová, zo slovenských Martin Nahálka a Júlia Valentová.

Premiéra a zhrozenie

Film mal svetovú premiéru v hlavnej súťaži 76. ročníka prestížneho MFF v Benátkach, čo je pre česko-slovenskú kinematografiu historický úspech. Český ani slovenský film sa tam neobjavil dlhých 30 rokov, pričom tento raz odišiel domov s nomináciou na prestížneho Zlatého leva.

pomaľované vtáča 4
Režisér Václav Marhoul; Zdroj: magicbox.sk

V Česku sa film Pomaľované vtáča premieta už od 12. septembra, no do slovenských kín dorazí až 19. septembra. Všetkých divákov, ktorí ho už videli, spája jeden pocit: zhrozenie. Ako uviedol český portál Expres, nie každý je schopný príbeh sledovať až do konca. Rovnako ako v Benátkach a v Toronte, aj v Prahe niektorí ľudia odchádzali zo sály.

„Áno, a tak je to správne, nie každý to unesie. Odišlo tak sedem-osem ľudí, v sále ich sedelo tisícdvesto, čo je, myslím, dobrý pomer,“ povedal režisér Václav Marhoul.

Dôvodom odchodov divákov sú naturalistické scény, ktoré skutočným zobrazením najbrutálnejšej doby moderného ľudstva ukazujú svet tak, ako môže vyzerať v tom najtemnejšom období. Hneď v prvých minútach divákov privíta scéna s benzínom poliatou a zaživa upálenou fretkou. Nechýbajú tiež chvíle, kedy sa jednej postave snažia vrany vydlabať oči alebo moment, kedy sa to podarí mužovi s lyžicou, po čom oči hodí mačkám, aby ich zjedli.

herec stellan skarsgard
Zdroj: magicbox.sk

Dobrovoľne sa vystavovať tomuto násiliu na filmovom plátne je potrebné preto, lebo menej ako sto rokov dozadu ho milióny ľudí skutočne zažívali. Z našej strany je to to najmenej, čo môžeme vykonať, aby sme obetiam Holokaustu a dôsledkov vojny dokázali, že ich osud nám nie je ľahostajný. Aj preto by si Pomaľované vtáča mal ísť pozrieť každý z nás.

Film Pomaľované vtáča má slovenskú premiéru 19. septembra.

Zdroj: TS, pubres.sk, csfd.cz, novinky.cz, expres.cz, wikipedia.org

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -