Film Skutok sa stal bude mať televíznu premiéru 29.04.2020 na Dvojke (RTVS)

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Dňa 29. apríla 2020 o 21:05 na Dvojke bude mať televíznu premiéru na RTVS slovenský dokumentárny film Skutok sa stal režisérky Barbory Berezňákovej, ktorý podáva správu o stave našej krajiny cez životný príbeh a vzťah troch kamarátov – Oskara Fegyveresa, Róberta Remiáša a Petra Tótha. Originálny a vizuálne sugestívny pohľad mladej autorky na našu nedávnu históriu ale aj prítomnosť, sa chce stať naliehavým impulzom pre spoločenskú (seba)reflexiu.

Televízna premiéra filmu Skutok sa stal

Film Skutok sa stal sa zaoberá politickými zločinmi spáchanými v novovzniknutej Slovenskej republike v 90. rokoch minulého storočia, ktoré neboli nikdy potrestané – akými boli únos prezidentovho syna, vražda Róberta Remiáša a kauza Technopol. Príbeh je rozprávaný prostredníctvom troch zúčastnených postáv – obete vraždy, svedka únosu prezidentovho syna a vtedy mladého investigatívneho novinára. Divák vidí, ako sa traja priatelia (Oskar Fegyveres – svedok, Róbert Remiáš – obeť a Peter Tóth – novinár) zapletú do vysokej politickej hry a sleduje, ako sa ich osobnosti a ľudské osudy ďalej vyvíjajú.

skutok sa stal recenzia
Zdroj: sme.sk

Režisérka Barbora Berezňáková k filmu uviedla: „Film Skutok sa stal je pre mňa v prvom rade reflexia krajiny, v ktorej žijem/e. Som presvedčená, že precedens nepotrestaného zločinu, ignorovaného toľko rokov, z nás robí apatické obete systému. Film sa snaží nielen objasňovať zločiny z našej minulosti, ale aj poukázať na to, do akej miery sú tieto udalosti prepojené s prítomnosťou.

Online premiéra aj pre študentov

Po televíznej premiére bude nasledovať online premiéra pre študentov stredných škôl v spolupráci s Dokumentom na kolesách a dafilms.sk: “V Dokumente na kolesách pozorne a citlivo vnímame súčasnú situáciu učiteľov a študentov na Slovensku. Po 4 rokoch, počas ktorých sme usporiadali vyše 100 školských projekcií s osobnou účasťou lektorov a filmových tvorcov, sme sa rozhodli reagovať na krízu pandémie a náš najnovší projekt Skutok sa stal adaptovať do digitálneho priestoru formou e-learning.

Učiteľom a študentom ponúkame online sprístupnenie dokumentárneho filmu spolu s interaktívnymi študijnými podkladmi. Projekt má za cieľ študentom stredných škôl priblížiť 90. roky na Slovensku, základné princípy demokracie, fungovanie štátnej moci a v neposlednom rade občianske slobody. Dokumentárny film Skutok sa stal a interaktívne študijné podklady budú pre žiakov užitočné a spestria náročné a častokrát monotónne domáce vyučovanie. Na jeseň bude vzdelávací projekt pokračovať projekciami pre školy s účasťou lektora a expertov.” Dodal Matej Sotník za Dokument na kolesách.

Zdroj: TS LEON Productions

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -