Aj vy máte potrebu dávať si do úst veci, ktoré tam nepatria? | Swallow RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Filip Glezgo
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

Swallow RECENZIA

Ak ste sem prišli, lebo máte hlad na dobré a chutné jedlo, vitajte. Film Swallow stiahne váš žalúdok až po krk a možno po jeho dopozeraní zhodíte aj pár kilo z váhy. Je taktiež dosť možné, že u vás prebudí nové traumatické zážitky, o ktorých ste predtým vôbec netušili.

Veľa ľudí tento film zaujme už iba kvôli svojmu názvu, ale uisťujem vás, je v ňom oveľa viac, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Taktiež musím upozorniť aj na to, že jeho isté situácie a momenty by sa dali ľahko zaradiť k hororovému žánru, nie ale kvôli tomu, ako sú zobrazené, ale aký silný dopad majú na sledujúceho diváka.

Swallow
Zdroj: theplaylist.net

Jedná sa tu o sugestívny psychologický príbeh, ktorý vás svojou nechutnosťou úplne spúta a násilne vypľuje. Jeho najhoršia a zároveň najlepšia stránka je, že úprimne ukazuje realistický svet plný týrania, šikany a egoizmu.

Prajem dobrú chuť

Dejom budeme prechádzať cez mierumilovnú manželku Hunter (Haley Benett), ktorá sa stále snaží, aby sa ľudia v jej okolí cítili dobre. Žije spolu so svojím majetným partnerom Richiem (Austin Powell) v dome, ktorý vyzerá po každej stránke taktiež noblesne. Hunter väčšinu času pracuje z domu a tak pomerne málo zažíva socializáciu s druhými a popravde jej to ani nechýba.

Aj ona ale po čase začína zisťovať, že toto nie je život, ktorý by vlastne chcela. Aj keď s Richiem, s ktorým o nejaký čas otehotnie, prežíva viditeľnú lásku, sú tu isté náznaky, kedy na ňom spozoruje nechutné manipulovanie.

Swallow
Zdroj: vimooz.com

Nie len on, ale aj jeho rodina sa k nej správa povýšenecky, podliezavo a ignorantsky. Hunter cíti istý odpor, ale nevie sa tomu postaviť a povedať, čo si skutočne myslí. Všetci sa navonok správajú milo, usmievajú sa, aj keď dobre vieme, že je to len hraná falošná pretvárka.

Hunter konečne naberie odhodlanie niečo so svojim nespokojným životom urobiť. Rozhodne sa pre zmenu, pre skúšanie nových vecí, ktoré sú na začiatok malými, ale efektívnymi krokmi odporúčanými motivačnými knihami. Keďže nevie, čo nové by mohla vo svojom živote vyskúšať, rozhodne sa pre prehltnutie sklenenej guľôčky.

Swallow
Zdroj: imbd.com

Tenká hranica morbídnosti

Možno to takto jednoducho znie zvláštne, ale po čase pochopíte, že v hlave chorého človeka toto gesto vyzerá ako vykúpenie, ako nájdenie stratenej vnútornej sily o možnosti vlastných rozhodnutiach.

Zúfala žena skúša prehĺtať rôzne predmety. Čím rôznorodejšia štruktúra ich povrchu, tým lepšie. Keďže sa ale tieto veci magicky v žalúdku nevyparia, logicky robia vo vašom tele veľmi nepríjemné stavy. Tak ako aj pre ňu, tak aj pre nás divákov. A to ešte nehovorím o tom, že sa tieto predmety musia dostať aj von. Áno, viete ako. A nie, vo filme sa ich naša hrdinka len tak jednoducho spláchnutím ani potom nechce zbaviť.

Swallow
Zdroj: latimes.com

Hunter všetko drží v tajnosti. Na povrch sa tento fetiš dostane, až keď sa jej začnú prejavovať veľmi silné žalúdočné a tráviace problémy. Richie, ako aj jeho celá rodina, sa k nej po zistení tejto skutočnosti správajú ako k niekomu úplne vyšinutému. Ich pomoc je jej zabrániť v tom robiť, nie v tom pochopiť, prečo to robí. Hunter sa už ale dostala do nebezpečného kolobehu správania, ktoré si myslí, že ju robia výnimočnou. Aj keby chcela, nedokáže sa ho už nadobro vzdať.

Technická stránka

Film Swallow je vizuálne a zvukovo vytvorený tak, aby ste trpeli spolu s ním. Čo na jednej strane môže nejedného diváka znepokojiť, ale na tej druhej, drží sa svojho remesla nadpriemerne reálne. Dokonca je na mieste povedať, že vnímanie tohto filmu býva viac nepríjemnejšie, ako v niektorých kvalitných hororoch. To aj hlavne kvôli tomu, ako šikovne sú spísané všetky charaktery v scenári.

Swallow
Zdroj: imbd.com

Tých, ktorých máte nenávidieť, nenávidíte, a tých, ktorých máte chápať, chápete. Kamera je aj na takej malej ploche úplne nádherná. Pestré sýte farby striedajúce s kvalitne vyzerajúcimi jedlami, mikro-detailami na tvárach, alebo hrtanom dusiacim sa špendlíkom, vo vás budú vytvárať tak povediac morbídne-krásny dojem.

Motivácie hlavnej postavy, prečo je taká krehká, prečo práve ona robí to, čo robí, pochopíte až na konci, kde vás to môže podobne zmraziť, tak ako aj mňa. Herečka Haley Benett predvádza jeden z najlepších výkonov, kedy je jej postava na úplnom psychickom zrútení. Filmu najviac vytýkať iba pomalé tempo, alebo isté vizuálne artovejšie polohy, ktoré mu až tak nesedia.

Swallow
Zdroj: imbd.com

Ďakujem, už nie som hladný

Treba povedať, že film Swallow má ešte aj na dnešnú dobu originálny námet a vôbec si s ním nerobí hanbu. Je to sonda do psychicky labilného človeka, ktorý sa len chce cítiť niečím výnimočný. Tak ako aj kopa ďalších z nás. Za všetkým ale treba hľadať príčinu (nie následok), ktorá býva hlboko ukrytá v našich podvedomých traumách.

Aj keď by som ho odporučil mnohým z vás, je veľká šanca, že sa vám bude zdať iba nechutný a nepochopený. Film Swallow ale nie je iba o zvrátenej úchylke, ale o tom, ako a prečo táto úchylka vznikla. To je jeho pravá podstata.

Konečnými scénami pochopíte, že takýchto chorých ľudí medzi nami žije veľké množstvo a iba sa o svojom tajomstve boja povedať niekomu inému. Uvedomenie tejto skutočnosti je práve na Swallow to najsilnejšie a najnepríjemnejšie. 7/10.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -