TIP na film: Uncut Gems | Adam Sandler ako v dlhoch zasypaný klenotník

Nenechajte si ujsť

Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Najčítanejšie za 7 dní

TIP na film: Uncut Gems

Pod nálepkou štúdia A24 sme sa dočkali ďalšieho intenzívneho zážitku. Po veľkom úspechu akým bol film Good Time prichádzajú bratia Benny a Josh Safdieovci s ďalším blyštiacim sa klenotom. Tentokrát doslovným.

Po desiatich rokoch presviedčania štúdií a samotného Sandlera, sa im ich vysnený projekt nakoniec podarilo zrealizovať. Najväčšiu zásluhu mal na tom samozrejme film Good Time, po ktorom na seba títo mladí režiséri upriamili pozornosť štúdií a kritikov.

Adam Sandler Drahokam
Zdroj: imdb.com

Náhľad do deja

Howard Ratner (Adam Sandler) je výrečným klenotníkom na povestnom „Diamond District“ v srdci New Yorku. Miesto, kde sa nachádza hneď niekoľko obchodov so šperkami. Platia tu vlastné pravidlá, utrácajú sa tu veľké peniaze a biznis sa rieši jednoduchým podaním ruky.

Jedná sa o prevažne židovskú komunitu, na ktorú sa zameriava celý film. Howardovi sa do rúk dostane mimoriadne vzácny drahokam, ktorý má podľa jeho nedôveryhodných informácií hodnotu viac ako milión amerických dolárov. Dúfa, že jeho predaním konečne splatí svoje dlhy.

Adam Sandler Drahokam
Zdroj: imdb.com

Zo života sa mu stane nekontrolovateľná horská dráha po tom, ako je o drahokam okradnutý svojimi vlastnými zákazníkmi. Vydáva sa do ulíc nočného New Yorku, dúfajúc, že drahokam nájde a splatí svoje dlhy. A akoby toho nebolo dosť, musí ešte pomedzi to riešiť svoju napätú rodinnú situáciu. Hodinky tikajú a Howardovi idú po krku nie zrovna príkladní občania Veľkého jablka.

Spracovanie

Po predošlom filme bratov Safdieovcov sa dalo čakať, že sa bude jednať o ďalší intenzívny zážitok. Ale málokto čakal, že bude až takto intenzívny. Sledovanie Uncut Gems by som prirovnal k pitiu dvojitej kávy, zmiešanej s energetickým nápojom, ktorý je navyše ocukrený kokaínom.

Adam Sandler Drahokam
Zdroj: imdb.com

Film sa ani na chvíľu nezastaví, nemá hluché miesto. Je to mozaika napätých situácií, ktoré sa končia pre Howarda väčšinou negatívne. Po celý čas ho sledujeme, ako robí jedno zlé rozhodnutie za druhým. Všetky tie hrozné veci, ktoré sa na neho každou ďalšou scénou sypú si zaslúži, ale aj tak sa pristihneme ako mu na konci fandíme.

To je najmä zásluhou samotného Adama Sandlera. Spolu s filmom Punch-Drunk Love sa jedná o jeho najlepší herecký výkon. Do postavy nezodpovedného podvodníka so šperkami priniesol ľudskosť a sympatiu. Nenachádza sa tu scéna, v ktorej by nebol prítomný, po čase sa stane našim avatarom. Prenesie na nás svoje úzkosti.

Pokiaľ máte radi napätie, Adama Sandlera a filmy z kriminálneho prostredia, neváhajte a dajte Uncut Gems na Netflixe šancu už dnes.

Hodnotenia filmu:

CSFD.cz – 67%

IMDB.com – 7,6/10

Rotten Tomatoes – 92%

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -