Film Darrena Aronofského Veľryba, ktorý získal dva Oskary, má premiéru už zajtra!

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Nadšené ohlasy divákov aj najcennejšie ocenenie Oskara za životný výkon Brendana Frasera v úlohe tristokilového učiteľa, ktorý sa snaží napraviť vzťah so svojou dcérou, dorazí už tento týždeň do slovenských kín. Film Darrena Aronofského Veľryba, ktorý získal oprávnene aj Oskara za najlepší make-up a vlasový dizajn uvedie po premiére na filmovom festivale Febiofest do slovenských kín Asociácia slovenských filmových klubov.

Niekoľko zaujímavostí o filme

  • Film Veľryba bol prvýkrát uvedený na minuloročnom ročníku festivalu v Benátkach.

  • Scenár k filmu má na svedomí filmový debutant Samuel D. Hunter, ktorý pre filmové plátno adaptoval vlastnú divadelnú hru.

  • Pre hollywoodskeho miláčika Brendana Fraisera, ktorý za stvárnenie role Charlieho získal Oskara, sa jedná o obrovský úspech. Jeho prvá hlavná rola po viac ako desiatich rokoch zbiera nadšené kritiky,

  • Server BBC označil zimnú sezónu minulého roka, kedy bol film distribuovaný v anglicky hovoriacich krajinách za dobu „brenesancie“.

  • Tvorcovia filmu Adrien Morot, Judy Chin and Anne Marie Bradley získali Oskara za najlepší make-up a vlasový dizajn.

Veľryba
Zdroj: ASFK / Eva Pavlovičová

O režisérovi Darrenovi Aronofskom

Darren Aronofsky sa narodil v New Yorku. Je známy príbeh o tom, ako ho jeho matka Charlotte jedného dňa posadila pred televízor a povedala mu, aby už viac neplakal. Režisér prestal plakať a začal tráviť väčšinu svojho času pred televízorom a pozeral všetko čo sa dalo od filmov of Disneyho, cez hollywoodske filmy až po Show Billa Cosbyho. V mladosti sa venoval graffiti, breakdancu a chodil do kina.

Neskôr študoval na Harvarde antropológiu, animáciu a film. Školu skončil diplomovým filmom Supermarket Sweep (1991), ktorý bol nominovaný aj na študentského Oskara. V rámci svojej profesionálnej kariéry filmy režíruje, píše scenáre a tiež ich produkuje. Jeho najvýznamnejším dielam patria filmy ako (1998), Rekviem za sen (2000), Wrestler (2008) a Čierna labuť (2010). So svojimi filmami bol nominovaný a vyhral najprestížnejšie filmové ceny na svete ako sú BAFTA, Zlaté glóby a Oskary. Celkovo vyhral 4 takéto ocenenia a 32 nominácií.

O hercovi Brendanovi Fraserovi

Brendan Fraser
Zdroj: A24 / ASFK / Eva Pavlovičová

Brendan Fraser, ktorý za úlohu vo filme Veľryba vyhral Oskara, začal svoju hereckú kariéru ako 23-ročný v malej roličke vo filme Súboj (1991), o rok neskôr už získal hlavnú úlohu vo filme Školské putá (1992) a v snímke s názvom Encinonec. V roku 1999 sa preslávil vo svojom najznámejšom filme Múmia. V deväťdesiatych rokoch bol Brendan Fraser jedným z najobsadzovanejších hercov v Hollywoode, kvôli zdravotným problémom bol však nútený sa stiahnuť do ústrania.

Pre Darrena Aronofského nebol prvou voľbou pre film Veľryba, ktorý sa vyjadril, že uvažoval o všetkých – filmových hviezdach, neznámych hercoch, nehercoch – ale nikto mu nedával zmysel. „Potreboval som niekoho, komu by ste uverili, že je Charlie, ale kto má neuveriteľnú hĺbku. A potom som náhodne zazrel Brendana v upútavke na film Svet drog a došlo mi, že to musí byť on!“ opisuje americký režisér, ako ho nakoniec zviedla s Fraserom dohromady náhoda a dodáva, že si lepšie ani vybrať nemohol. K nakrúcaniu filmu Veľryba Brendan uviedol: „Bol som za tú šancu vďačný. Dal som do úlohy Charlieho všetko, čo som mal. Nič som nezadržiaval, som to celý ja,“ a dodáva „..bola to pre mňa neskutočne intenzívna a osobná cesta a ja som z nej vyšiel na druhej strane premenený.“

O herečke Sadie Sink

Sadie Sink
Zdroj: A24 / ASFK / Eva Pavlovičová

Sadie začala s herectvom už v mladom veku. V roku 2012 bola obsadená do muzikálu „Annie“ na Broadwayi, ktorý jej otvoril dvere do sveta showbusinessu. Potom sa objavila v epizódnych rolách v niekoľkých televíznych seriáloch ako napr. Takí normálni Američania, Spravodlivosť v krvi a Americká odysea. V roku 2015 sa opäť objavila na Broadwayi po boku Helen Mirren v hre „Audiencia pri kráľovnej“, kde stvárnila mladú Alžbetu II. Jej najznámejšou úlohou je rola Max Mayfield v populárnom mysterióznom seriáli Stranger Things.

O Oskarovi za najlepší make-up a vlasový dizajn

Veľryba
Zdroj: A24 / ASFK / Eva Pavlovičová

Tvorcovia Adrien Morot, Judy Chin a Anne Marie Bradley pre film Veľryba premenili herca Brendana Frasera na morbídne obézneho učiteľa angličtiny a dostali za to Oskara. Adrien Morot patrí medzi najlepších tvorcov v tomto odvetví. Vo svojom portfóliu má divokých aligátorov (Crawl), zmutovaných superhrdinov (filmy X-Men: Days of Future Past, X-Men: Apocalypse a Dark Phoenix), až po tohtoročnú obľúbenú filmovú bábiku (M3GAN). Morot opakovane vo svojom portfóliu dokazuje, že je protetický čarodejník. Tento rok za svoju prácu získal prvýkrát Oskara, pričom išlo o jeho druhú nomináciu.

Zdroj: TS Eva Pavlovičová

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -