Alegorický film o podobenstve modernej spoločnosti | Vivarium RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Gerard Butler čelí koncu sveta | Greenland: Posledný úkryt RECENZIA

Greenland: Posledný úkryt RECENZIA Greenland: Posledný úkryt RECENZIA - V záplave superhrdinských filmov sa len málokedy dočkáme blockbusteru s iným námetom, ktorý nevsádza všetko na...

Pokračovanie filmu Warcraft a prvá vesmírna reality šou?! – RESTART #1

Dovoľujeme si vám predstaviť projekt, na ktorom sme usilovne pracovali počas leta. Toto je RESTART, náš nový formát videí, ktorý sme pre vás vytvorili...

Kto je Kang the Conqueror? Nový MCU záporák dokáže cestovať v čase a je silnejší ako Thanos

Kto bude nový MCU záporák? Film Avengers: Endgame ukončil jednu veľkú príbehovú kapitolu menom Infinity Saga, ktorá sa pomaly formovala od roku 2008. Prvé tri...

Vzniká nová vesmírna reality šou, ktorej víťaz poletí priamo na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Vesmírna reality šou Space Hero Vyzerá to tak, že herec Tom Cruise nebude jedinou televíznou hviezdou, ktorá poletí mimo planéty Zem. Po úspešnej ceste lode...
Filip Glezgo
Volám sa Filip a študujem na Akadémii umení v BB. Kinematografia je vášeň, bez ktorej by som si nevedel predstaviť každodenný život. Tiež sa zaujímam o psychológiu, šport a prírodu. Jediné, čo mi v lete chýba, je zima... Už veľmi dlho som zmiereným s tým, že užívanie si krásy pohyblivých obrázkov na veľkom plátne, bude naveky mojim jediným prekliatím.

Vivarium RECENZIA

Film Vivarium je veľmi zvláštny. Dovolil by som si povedať až abstraktný. Je dosť pravdepodobné, že jeho význam bude každý chápať inak. Režisér Lorcan Finnegan vytvoril dielo, ktoré sa zaoberá silnými metaforami o rodine, domove a výchove detí.

So svojim minimalistickým prístupom má ambíciu byť na takom istom rebríčku, ako úspešný španielsky The Platform. Ak ale hľadáte mysteriózny sci-fi film,  ktorý vám ukáže nové poznatky o živote, smrti a spoločnosti, tak môžete hľadať ďalej. Vivarium to nebude.

Vivarium
Zdroj: imbd.com

Začiatok vás nabudí a zaujme

Úvodný obraz začína výchovou a kŕmením vtáčích mláďat v hniezde. To je myšlienka, ktorú sa film Vivarium snaží uplatniť aj v jeho neskorších fázach, kde je ale až príliš komplikovane zakódovaná. Hlavné postavy – pár Tom (Jesse Eisenberg) a Gemma (Imogen Poots), sa rozhodujú nájsť si nové bývanie.

Navštívia marketingovú spoločnosť Yonder, kde im naozaj veľmi čudný predajca Martin ponúkne exkurziu do nového susedstva, postaveného do suburbánneho komplexu, kde sú si všetci rovní. Nie len každý dom tu je vizuálne rovnaký, ale aj ulice, cesty, dokonca obloha vyzerá ako vytvorená amatérom vo Photoshope. Martin im predstaví ich možný budúci domov, kde je už všetko pripravené na nasťahovanie.

Vivarium
Zdroj: bloody-disgusting.com

Pár sa k celej situácii stavia dosť skepticky a berú ju iba ako premrhaný čas. Keď sa rozhodnú naozaj zvláštnu exkurziu ukončiť, zistia, že Martina už nikde niet. Zo zeleného susedského komplexu Yarnet sa snažia dostať preč, ale ich cesty vedú stále iba do kruhov a opakujúcich sa slučiek.

Prichádza čoraz väčšie zmätenie

Dookola sa objavujú pri dome, od ktorého niet úniku. Keď im v aute dôjde benzín, nemajú inú možnosť, iba niekde cez noc prespať. Postupom času sa im pred dvorom na ceste začnú objavovať krabice, v ktorých sú buď zásoby jedla, prostriedky na domácnosť, alebo v jeden mrazivý moment, aj malé batoľa.

Vivarium
Zdroj: imbd.com

Pre oboch sa týmto začína nechcený život na mieste, ktoré z nich postupne vysáva dušu. Ich nočnou morou sa nestáva iba nekonečný priestor labyrintu kde sa nachádzajú, ale aj postupne starnúci chlapec, ktorý je to najotravnejšie dieťa, aké ste kedy v živote videli.

Tu musím pripomenúť, ako starostlivá Gemmy (pracujúca v materskej škôlke), sa proste pýta svojho partnera, čo robiť s deckom, ktoré sa nevie spratať do vlastnej kože. Za to všetko si ale herec malého chlapca za jeho výkon zaslúži veľkú poklonu. Charakter to bol vo filme najkomplikovanejší.

Dôležité je ale nestratiť zdravý rozum

Po čase pochopíte, že Vivarium nie je možné brať ako logický, normálny príbeh. Čo by ale nebol až taký problém. Filmov s alegóriou alebo podobenstvom namiesto príbehu je veľa, a tie najlepšie potvrdzujú svoje kvality. V tomto prípade je ale autorova úvaha až príliš vzdialená bežným divákom.

Jesse Eisenberg Vivarium
Zdroj: youtube.com

Veľmi som sa snažil, sústredil sa najviac ako to len ide, ale čím viac, tým som sa skôr smial, ako bol pohltený vážnou témou. Ak sa už aj niektoré filmy pohybujú na latke podobenstva, musia tam existovať isté pravidlá, ktoré sú pochopiteľné pre nás všetkých. Symboly, ktoré vieme rozlíšiť a uchopiť. Vivarium ale ponúka interpretácie bez možnosti chytenia sa záchranného lana.

Pri mnohých situáciách si poviete: „Ako je možné, že sa toto stalo?“, Chápem, nefunguje tu okolitý priestor tak, ako v bežnom živote. Dobre chápem, nefunguje tu čas, ako normálne. Ľudia tu starnú inak ako v bežnom svete. Čo sa ale medzi tým časovým vákuom (ktorý nevidíme) hlavným postavám stalo, je nesmierne dôležité pre divákove pochopenie ich motivácií.

Vivarium
Zdroj: productplacementblog.com

Filmu akoby chýbali aspoň 5-10 minútové medzi scény pri dôležitých rozhodnutiach, ktoré by dovysvetľovali ako, ale hlavne prečo, tento svet tak funguje.

Technická stránka

Vivarium najviac ťahajú kvalitní herci. Charizmatická Imogan Poots vyjadruje svoje zmätenie a zúfalstvo presvedčivo a Jesse Eisenberg okrem kopania diery, dlhého a neustáleho kopania, taktiež drží svoj výkon nad priemerom, aj keď jeho tvár veľmi nie je stavaná na emócie. Sekunduje hudobná zložka, ktorá dodáva ozaj nepríjemne hororové tóny.

Vivarium
Zdroj: fangoria.com

Potom sa ale dostaneme k réžií a scenáru. Mám rád komplikované a náročné kúsky, ale Vivarium mi nedal žiadnu možnosť, aby som ho bral ako skutočný film, a nie iba zlátaninu snových nápadov. Najviac mi ale vadí, že z šikovného námetu vznikla podivuhodná kaša, ktorá robí z divákov hlupákov, pretože ju nepochopili.

Záver ponúka veľa otázok. Chcete ale vôbec poznať ich odpovede?

Film Vivarium je zvláštny. A nie práve v pozitívnom slova zmysle. Pokiaľ máte radi horory, alebo hlboké myšlienky o podobenstve, nechoďte do toho. Nie je to ani jedno. Aj keď sú v ňom určité náznaky snahy, tie ale spľasnú ešte skôr, ako u vás vytvoria nejaký silnejší pocit emócie. Od sľubného úvodu a predstavenia postáv, už nedokáže nič viac ponúknuť, čo by mohlo zaujať.

Vivarium
Zdroj: vox.com

Ak máte radi hercov Eisenberga a Poots, možno ešte aj podivné filmy, ktoré vlastne nevedia, čím chcú byť, tak dobre, dajte tomu šancu. Možno vo vás Vivarium vyvolá aj iný pocit, ako iba zvláštnu komédiu o škriekajúcom chlapcovi a paralelných vesmíroch pod chodníkom. Možno vás niečím zaujme a porozumiete mu po svojom. Pravdepodobne ale nie. Ohodnotil by som ho teda 4/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Bývalý producent GTA hier získal desiatky miliónov dolárov na svoj herný projekt Everywhere

Bývalý producent Rockstaru Leslie Benzies je bývalý producent množstva hier od autorov z Rockstar Games, pričom od roku 2016 podľa všetkého vytvára svoj vlastný titul....

Po filmoch Únos a Sviňa prichádza Slúžka. Začalo sa nakrúcanie nového filmu Mariany Čengel Solčanskej

Po úspechoch filmov Únos a Sviňa, ktoré lámali rekordy návštevnosti v slovenských kinách, začala režisérka Mariana Čengel Solčanská nakrúcať nový film. MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ Slovenský thriller o...

Počiatky sadistickej sestry, pri ktorých s ňou dokážete súcitiť | Ratched RECENZIA

Ratched RECENZIA Ratched RECENZIA - Ide o jeden z najnovších seriálov Netflixu, ktorý hovorí o počiatkoch jednej ikonickej postavy. Tou je sadistická sestra Mildred Ratched,...

Od 1. októbra budeme mať na Slovensku nové opatrenia. Ako ovplyvnia kiná alebo hromadné akcie?

Pandémia nového koronavírusu nás trápi už takmer rok. Po miernom lete sa prípady nakazených zvyšujú, čo viedlo náš slovenský krízový štáb k tvorbe a...

iPhone 12 Mini? Najnovší únik odhalil existenciu ďalšieho smartfónu novej generácie od Apple

S očakávaným októbrovým odhalením smartfónu iPhone 12 sa nám podarilo získať celkom podrobný obraz toho, čo môžeme od novej generácie vlakových modelov od Apple...