Vypočujte si projekt dvoch Sloveniek, ktoré tvoria originálne covery filmovej a seriálovej hudby

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Projekt Filmbard

Filmbard je projekt dvoch Sloveniek, vysokoškoláčok, ktoré spoločne pracujú na novom projekte venujúcom sa filmovej a seriálovej hudbe. Filmové a seriálové covery sú časté a na YouTube je ich hneď niekoľko, ale ony túto hudbu spracuvávajú s vlastným, originálnym textom. Nižšie si môžete prečítať viac o ich projekte Filmbard a vypočuť si tri skladby, ktoré už majú vonku (Harry Potter, Avengers a Thor).

O čom je tento projekt?

Projekt som začala s myšlienkou spojiť svoje dve najväčšie záľuby – film a hudbu. V praxi to, čo robíme, znamená, že vezmeme určitú soundtrackovú skladbu (filmovú alebo seriálovú), ktorá v nás zanechala dojem/emóciu a spravíme z nej cover. Táto skladba predtým ale nemala svoj vlastný text – ten tvorím ja v prvej fáze. Vzniká teda čiastočný cover, ktorý má ale vlastný originálny text.

Ako to presne funguje?

Ja napíšem text a potom ho spolu s nahrávkou, ako má byť naspievaný distribuujem k speváčke, ktorá prepracuje hudobný podklad do coveru a pridá svoje vokály podľa textu, ktorý dostala. Skladba zväčša niekoľkokrát prejde odo mňa k nej a zasa späť, a dáva sa feedback a podnety na vylepšenie, až kým nie je hotová. Následne sa vyhotoví klip a pesnička sa umiestni na channel.

Kto sme?

Nikola Čabáková – tvorca projektu, textárka, editorka, manažérka

  • študentka UNIPO, 24 rokov, odbor: učiteľstvo anglického jazyka a literatúry a estetiky
  • iné záujmy: fotografovanie, film (2 amatérske krátke filmy), videoklipy

Tento projekt som mala v hlave už vyše roka, no aktívne som na ňom začala pracovať v máji 2020. Mojou úlohou je manažeovať ho, tvoriť text a prvotnú nahrávku, ktorá je ďalej tvorivo spracovaná (nie je to presné prespievanie mojej verzie, keďže chcem, aby sa speváci angažovali a vkladali do toho niečo zo seba). Ďalej spracovávam a editujem finálne video a venujem sa možnej propagácií našej spoločnej práce.

Daniela Hudiková – speváčka, composer

  • študentka TUKE, 23 rokov, odbor: informatika
  • Daniela tvorí samotný inštrumentálny cover a nahráva doňho svoje vokály, čím je vlastne skladba zhotovená. Taktiež figuruje v klipoch.

Koľko nás v projekte bude?

Zatiaľ sme dve – ja a Daniela, no moja vízia bola, aby sme fungovali aspoň štyria. Jeden spevák, dve speváčky a ja. Momentálne hľadáme práve mužského speváka, no zatiaľ sa nám nedarí.

Aké skladby máme von a čo plánujeme?

Momentálne máme vonku 3 skladby viazané na filmy Harry Potter a väzeň z Azkabanu, Thor a Avengers Endgame. Teraz pracujeme na skladbe zo seriálu Witcher a Game of Thrones. Postupne plánujeme náš repertoár rozrastať na staršie aj novšie filmy a seriály, ktoré nás oslovili alebo ktoré oslovili našich fanúšikov.

Prečo to robíme?

Cieľom tohto projektu bolo hlavne počas koronovej krízi vrátiť ľuďom pred oči troška umenia namiesto nekonečných správ. No oveľa hlbším podnetom pre realizáciu bola snaha obnoviť ľuďom mimoriadne zážitky, ktoré prežili počas sledovania ich obľúbených filmov a seriálov práve prostredníctvom hudby.

Určite ste sa už aj vy stretli s tým, že ešte dlho potom, ako si pozriete nejakú snímku dohľadávate veci (fanarty, poviedky, covery a pod.), ktoré vás znova vrátia do daného sveta. Ja som chcela tú možnosť prežitia filmových zážitkov zas a znova ešte viac okoreniť, podtrhnúť resp. zdôrazniť práve svojím vlastným emočne ladením textom. I keď nevylučujem, že v budúcnosti sa na channeli objavia aj klasické covery a aj úplne vlastné originálne skladby. :)

Kde nás najdete? – @myfilmbard

Patreon: https://www.patreon.com/myfilmbard
Instagram: https://www.instagram.com/myfilmbard
Facebook: https://www.facebook.com/myfilmbard
Twitter: https://twitter.com/myfilmbard                               

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -