Najväčšie filmové múzeum v Európe sa nachádza u bratov Čechov. Aké exponáty tam nájdete?

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 23 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Aspoň niečim z filmovej sféry sa ešte viac podobáme Amerike. Pár stoviek kilometrov od nás sa totižto nachádza malý Hollywood. Aj keď iba plastový. Jan Vlčko je vášnivý zberateľ filmových figúrok a replík, pričom so zberateľskou záľubou začínal už od detstva. Minulý rok sa mu podarilo otvoriť „osobné“ múzeum Film Legends. Táto výstava je hotovým rajom pre milovníkov filmov a figúrok. Aktuálne ponúka viac ako 640 exponátov filmových sôch, figúrok a replík. Toto múzeum sa nachádza v českých Poděbradech, čo je z Bratislavy cez 300 km. Film Legends sa radí medzi najväčšie múzeá svojho druhu, pričom v Európe väčšie ani nenájdete. Hneď po vstupe do múzea na vás čakajú stovky exponátov spolu so známou filmovou hudbou hrajúcou v múzeu.

Majiteľ je v svojej zbierke najviac hrdý na postavy z filmu Votrelec alebo Predátor
Majiteľ je v svojej zbierke najviac hrdý na postavy z filmu Votrelec alebo Predátor, Zdroj: filmlegendsmuzeum.cz

Čo všetko v zbierke nájdete?

Batman, Star Wars, Votrelec, Predátor, E.T., Avengers, Hobbit, Terminátor, Harry Potter, Avatar… To všetko a ešte omnoho viac by ste v múzeu našli. Figúrky či už zmenšené, alebo v životnej veľkosti sú originály od firiem ako Sideshow Collectibles, Hot Toys, Stan Winston, Neca alebo Kotobykiya… Výber je naozaj veľký a nebude ťažké nájsť svojho obľúbenca. Čo tak Xenomorph alebo Gollum v životnej veľkosti? 

Múzeum vzniklo už späť v roku 2015, avšak najprv sa nachádzalo v Prahe. Priestory však nevyzerali najkrajšie a tak sa presťahovalo na Jiřího náměstí v Poděbradech. Múzeum potrebuje aj svoj vlastný sklad, pretože sa musí uschovať každá krabica od všetkých figúrok. Múzeum teda dosahuje rozlohu 600 m². Film Legends si ale nemýľte s múzeom voskových figurín, tu ide skôr o kvalitu spracovania figúrky, než o veľkosť. Preto tu nájdete skôr menšie repliky s oveľa lepšími detailami. 

Captain America v životnej veľkosti a vo vitrínach postavy z Avengers a Transformers
Captain America v životnej veľkosti a vo vitrínach postavy z Avengers a Transformers, Zdroj: filmlegendsmuzeum.cz

Aké unikáty sa v tejto zbierke nachádzajú?

Vlčkove najobľúbenejšie kúsky sú z filmov Votrelec, Predátor a Avatar. V zbierke nájdete najviac kusou figúrok Votrelcov, tí sú totižto jeho srdcovou záležitosťou. Nájdete tu skoro všetkých dostupných po svete. Samozrejme, snaží sa získať všetkých. Preto nemôže chýbať ani Votrelec v životnej veľkosti, ktorého bolo vyrobené len cez 100 kusov. Najhoršou vecou pri zberateľských figúrkach je to, že sú limitované, teda sa vyrobí možno len okolo 2000 kusov a sú veľmi drahé. Dajú sa zohnať len naozaj ťažko. 

V múzeu si nájdu svoje ako malí, tak aj dospelí. Chlapci budú hľadať Avengers, dievčatá Disney princezné a muži Terminátora alebo Votrelca. Toto všetko sa tu samozrejme nachádza. Ceny exponátov sú vo výškach tisícov euro. Najdrahším a najťažším exponátom je 160 kilový Terminátor. Sranda však nebola ani so 100 kilogramovým Leonardom z Ninja Korytnačiek. Návštevníci sa často sťažujú, že niektoré významné postavy chýbajú. Prevoz postáv z Ameriky je však náročný a dlho trvá. Taktiež sa niektoré figúrky naozaj ťažko zháňajú a majiteľ si musí byť istý, že ide o kvalitnú prácu. 

Repliky a busty z AvP
Repliky a busty z AvP, Zdroj: Zdroj: filmlegendsmuzeum.cz

Kde a kedy môžete múzeum navštíviť?

Pokiaľ by ste si chceli spraviť výlet do Poděbrad, múzeum môžete navštíviť každý deň v týždni. Dospelí a študenti zaplatia za vstup okolo 7 euro, deti 5. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac informácii o mieste a cenách vstupeniek, navštívte hlavnú stránku múzea. Súčasťou múzea je aj obchod Statue Collectibles so suvenírmi a zberateľskými sochami. Tam nájdete najkvalitnejšie figúrky od výrobcov ako Hot Toys, Weta alebo Sideshow. Tento obchod má dokonca aj e-shop, z ktorého si môžete kúpiť figúrky rovno domov. 

Múzeu teda naozaj držíme palce, a raz sa určite prídeme pozrieť!

Obchod so suvenírmi rovno v múzeu
Obchod so suvenírmi rovno v múzeu, Zdroj: filmlegendsmuzeum.cz

Zdroj: denik.cz, cestovani.idnes.cz, filmlegendsmuzeum.cz

ZDROJdenik

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -