Aké filmy okrem Parazita zrežíroval oscarový Bong Joon-ho? Niektoré z nich naozaj stoja za pozretie

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Najlepšie filmy, ktoré zrežíroval Bong Joon-ho

Ako dopadli tohtoročné Oscary už vieme, ako aj to, že sa na nich prepisovala história. V Hollywoode sa opäť raz stretli všetci poprední umelci sveta, aby rozhodli o tom, kto je najlepší.

Niektoré sošky nás dokázali prekvapiť, tak ako aj výhra režiséra Bong Joon-hoa, ktorý si odniesol ocenenie v kategórii najlepšia réžia s jeho najnovším filmom Parazit. Tento počin vám určite nemusím predstavovať a okrem najlepšieho režiséra získal hneď niekoľko významných sošiek.

Parazit filmy Bong Joon-ho
Zdroj: theverge.com

Film Parazit bol nominovaný v šiestich kategóriách a štyri z nich premenil na víťazstvo. Uspel v kategórii najlepší film, najlepší zahraničný film, najlepší pôvodný scenár a najlepšia réžia. 50-ročný režisér však už v minulosti priniesol do sveta kinematografie niekoľko kvalitných filmov, o ktorých sa dozviete v dnešnom článku.

Pes, ktorý šteká, nehryzie (2000), RT 78%

Zdroj: moma.org
 • San Sebastian IFF – Bong Joon-ho (Zlatá mušľa za najlepší film) – nezískal 

Originálna koláž rôznych žánrov, ktoré nám dohromady tvoria veľmi zaujímavý celok. Táto čierna komédia v sebe skrýva veľa prepracovaných postáv. Dočkáte sa strašidelnej atmosféry, po ktorej sa však na vašej tvári vyčaruje úsmev. Film obsahuje čierno-čierny humor a radí sa do režisérskeho debutu Bong Joon-hoa. Ako môžeme vidieť, už v roku 2000 vedel ľudom prinášať čierne komédia, čo sa mu nakoniec vyplatilo.

Príbeh sleduje detektívne pojatú mozaiku postáv žijúcich v jednom sídliskovom bloku. Tie musia riešiť absurdne problémy s neznámym páchateľom, ktorý zabíja otravné psy, a súčasne nám príbeh ukazuje správanie sa kórejskej spoločnosti tej doby.

Spomienky na vraždu (2003), RT 90%

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Memories of Murder
Zdroj: letterboxd.com
 • San Sebastian IFF – Bong Joon-ho (Strieborná mušľa pre najlepšieho režiséra) – získal
 • San Sebastian IFF – Bong Joon-ho (Najlepší nový režisér) – získal 
 • San Sebastian IFF – Bong Joon-ho (Cena FIPRESCI) – získal 
 • San Sebastian IFF – Bong Joon-ho (Zlatá mušla pre najlepší film) – nezískal 
 • Tokio IFF – Bong Joon-ho (najlepší ázijský film) – získal 

Tento film na domácej pôde dokázal prekonať všetky rekordy a stal sa najdiskutovanejším kórejským titulom roku 2003. Príbeh je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa opierajú o sériu vrážd v rokoch 1986 až 1991 v okolí mesta Hwa-Sung.

Takéto filmy sa divákom vždy páčili, čomu pomohol aj dobre napísaný scenár, ktorý pripravil Bong Joon-ho. Ak ste film nevideli, určite odporúčame všetkými desiatimi. Aspoň sami zistíte, že tvorca prinášal len kvalitné kúsky hneď od začiatku svojej kariéry.

Mutant (2006), RT 93%

Zdroj: sbiff.org
 • Hong Kong Film Awards – Najlepší film z východnej Ázie – nezískal 

Pri tomto filme sa pozeráme na unikátny skvost plný komédie, drámy, akcie a hororu. Nechýba ani politická satyra o zmutovanej príšere, ktorá terorizuje okolie rieky Han v meste Soul. To vedie aj členov jednej disfunkčnej rodiny spojiť sily dohromady, takže sa skoro dve hodiny pozeráme na skutočne pútavý film plný šialenstva.

Režisér Bong Joon-ho nám týmto počinom opäť ukazuje, že jeho filmy sú jednoducho niečo špeciálne. Namiesto tradičných žánrových motívov vidíme humorne spracovanú ideológiu kórejského obyvateľstva.

Matka (2009), RT 96%

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Madeo film
Zdroj: www.asiapacificscreenawards.com
 • Cannes IFF – Bong Joon-ho (ocenenie Un Certain Regard) – nezískal 
 • Filmová asociácia kritikov Los Angelos – Kim Hye-ja (najlepšia herečka) – získal 
 • Filmová asociácia kritikov Los Angelos – Bong Joon-ho (najlepší cudzojazyčný film) – nezískal 

V tomto čase sa režisér Bong Joon-ho radil už medzi režisérsku elitu.Tentokrát režisér zavítal v novom žánri, kedy nám priniesol veľmi zaujímavú mysterióznu drámu. V nej sa príbeh sústreďuje na postavu impulzívnej matky, ktoré bojuje o záchranu svojho syna.

Ten je totiž svedkom vraždy, ale jeho matka stále verí, že jej jediný syn je nevinný. Ako nakoniec dopadnú obvinenia z brutálnej vraždy sa dozvieme až v samotnom filme, ktorý sa oplatí vidieť. Tvorca to opäť dokázal a táto horká dráma obsahuje niekoľko šokujúcich zvratov.

Okja (2017), RT 86%

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Okja
Zdroj: thenewyorktimes.com
 • Cannes IFF – Bong Joon-ho (Zlatá palma) – nezískal 

Mladá Mija sa už dlhé roky stará o svoju mystickú spoločnosť v srdci juhokórejských hôr. Všetko sa však mení, keď Okju nájde medzinárodná spoločnosť Mirando Corporation a premiestnia ju do New Yorku. Mija to nevzdáva a odchádza na náročnú záchrannú misiu.

Na svojej dlhej ceste sa stretáva s novými ľuďmi, ktorí sa jej budú snažiť pomôcť, ale aj uškodiť. Mať v rukách magickú bytosť predsa len znamená moc. Ako to celé dopadne sa dozviete až v samotnom filme, ale jedno sa tvorcom musí uznať. Vizuálne spracovanie je pôvabné, ako aj samotný scenár.

To by bolo z dnešného článku všetko a verím, že ste medzi vyššie spomenutými filmami našli aj svojho výhercu. Režisér Bong Joon-ho je vo svete menej známym tvorcom, ale na domácej pôde sa už dlhé roky radí medzi najlepších. Svoju úspešnú kariéru zaklincoval na tohtoročných Oscaroch, ktoré mu na poličku doniesli niekoľko významných sošiek.

Dáte niektorému z filmov šancu a pozriete si ich? Vaše postrehy nám nezabudnite napísať do komentárov. 

Zdroj: rottentomatoes.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -