Darovali nám život. 10 filmov, v ktorých matky hrajú nezabudnuteľné roly! – Časť 1.

Nenechajte si ujsť

Toto je 10 dôvodov, prečo je pre vás hranie hier v skutočnosti dobré

10 dôvodov, prečo sú pre vás hry dobré "Neseď stále za tým počítačom! Nevieš, ako ti tie hry škodia?" je veta, ktorú sme v tejto...

TOP 10: Filmy a seriály, ktoré v júli jednoducho nesmiete zmeškať na HBO GO

TOP 10: Filmy a seriály, ktoré si v júli musíte pozrieť na HBO GO Nový mesiac je tu, a ako ste si už mohli zvyknúť,...

Johnny Depp bol neprávom vyhodený a fanúšikovia si vyžadujú jeho návrat ako Jack Sparrow

Fanúšikovia chcú, aby sa Johnny Depp ako Jack Sparrow vrátil Mnoho fanúšikov Pirátov z Karibiku si želá, aby sa vrátil Johnny Depp ako Jack Sparrow....

Margot Robbie bude novou tvárou filmovej série Piráti z Karibiku. Nahradí herečka Johnnyho Deppa?

Séria Piráti z Karibiku patrí k najobľúbenejším hraným filmovým sériám od štúdia Disney. Posledný film zo série nemal medzi kritikmi veľký úspech, napriek tomu...
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 19 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.

Filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách – Časť 1.

Matky. Sú jedny z najdôležitejších osôb v našom živote. Vnímame ich ako nekonečný zdroj bezpečia, ochrany a lásky. Aspoň väčšinou. Každá žena prijíma túto životnú úlohu po svojom. Keď však ide o deti, nepoznajú žiadne hranice a bojujú za nich ako ozajstné levice.

Možno aj preto je téma rodičovstva vo filmoch pomerne obľúbená. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na snímky, v ktorých práve ženymatky hrajú nezabudnuteľné postavy. Každá je iná – jedna skôr tichá a krehká, druhá prísna a ostrá… no v konečnom dôsledku im ide vždy o dobro svojich detí, ktorým darovali život.

matka žena tehotná
Zdroj: goodhousekeeping.com

1. Kramerová versus Kramer/Kramer vs. Kramer (1979)

Jedna z najúspešnejších drám 70. rokov sa zaoberá otázkou, či je pri rozvode správne dieťa automaticky zveriť do starostlivosti matky len z titulu jej samotného postavenia alebo naopak otcovi, ktorý dieťaťu dal nie len lásku, ale aj výchovu a svoj čas.

Ted Kramer (Dustin Hoffman) zostáva na svojho 7-ročného syna odrazu sám. Manželka Joanna (Meryl Streep) rodinu opúšťa, aby našla samu seba. V tomto prípade nejde o tradičnú starostlivú mamu, ktorá potreby dieťaťa kladie na prvé miesto, ale naopak o emancipovanú ženu, ktorá sa chce rozvíjať a svoju rodinu aktuálne vníma pri dosahovaní svojich cieľov skôr ako prekážku.

filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách
Zdroj: letterboxd.com

Zatiaľ, čo ona hľadá zmysel života, Ted si zvyká na rolu otca, učí sa vychovávať a vytvára si so synom neskutočne silné puto. Joanna sa však po čase vracia, je spokojná, vyrovnaná a chce svoje dieťa späť. Začína sa tak zdrvujúci boj plný emócií a bolesti, v ktorom matka vyberá ťažké zbrane a využíva svoje postavenie. Dráma s prvotriednym hereckým obsadením, ktorá svojou témou – kto skutočne tvorí rodinu – zostane aktuálna vždy.

2. Zabil som svoju matku/I Killed My Mother (2009)

Čiastočne autobiografický príbeh talentovaného režiséra Xaviera Dolana, v ktorom si zahral hlavnú rolu – sedemnásťročného Huberta. Vo filme sledujeme nie len jeho dospievanie, ale aj nesmierne komplikovaný vzťah s jeho matkou, v ktorom sa strieda opovrhnutie s obdivom, láska s nenávisťou, potreba blízkosti a zároveň nemožnosť spoločného nažívania. Dospievajúci človek plný zmätených emócií versus matka, ktorá možno tiež nie je úplne dokonalá. 

filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách
Zdroj: letterboxd.com

Aj keď je samotný názov filmu myslený len obrazne a k reálnej vražde nepríde, režisér ním chcel poukázať na to, že dospievanie nie je bolestné len pre tínedžera, ale aj pre samotnú matku a že niekedy práve tým najbližším občas najviac ubližujeme. Pretože láska je taká, komplikovaná. 

Film plný hnevu, zložitosti vzťahov, ale aj výbornej hudby a niekoľkých skutočne silných scén. Scenár k nemu napísal Xavier Dolan už ako 16-ročný a na festivale v Cannes si zaň vyslúžil 8-minutové standing ovation

3. Vyššia moc/Force Majeure (2014)

Rodinný výlet do francúzskych Álp. Predstavte si horské slnko a raňajky v reštaurácii na terase s výhľadom na nepoškvrnený sneh. Túto idylku odrazu narúša obrovská lavína, ktorá sa rúti smerom k rodičom a ich dvom deťom. Ebba sa okamžite snaží celým svojim telom ochrániť deti a zároveň v hustom bielom dyme hľadá svojho manžela. Ten však miesto ochrany svojej rodiny chráni predovšetkým seba a v panike uteká preč. Prírodná katastrofa sa nakoniec nekoná, začína sa však tá vzťahová.

Vyššia moc/Force Majeure
Zdroj: nytimes.com

Rútiaca sa lavína stelesňuje len akýsi symbol, predzvesť skutočnej hrozby – lavíny valiacej sa na partnerský vzťah. Psychologická dráma o skúške dôvery, o postavení ženy a muža v rodine a o obeti, ktorá táto rola so sebou častokrát prináša. Muž, ktorý má byť hlavou rodiny v potrebnom momente zlyháva, zatiaľ čo v žene sa okamžite spúšťa prirodzený pud chrániť a obetovať, aj za cenu straty vlastného života.

4. Mami!/Mommy (2014)

Opäť ďalší film od mladého kanadského režiséra Xaviera Dolana, v ktorom rozoberá tému rodičovstva, obety a nesmiernu silu, ktorá sa v milujúcej žene nachádza. V tomto prípade v deji vystupujú tri hlavné postavy – matka Diane (Anne Dorval), jej syn Steve (Antoine Olivier Pilon), ktorý trpí diagnózou ADHD a ich nová susedka – učiteľka a zároveň tiež matka Kylea (Suzanne Clément). 

filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách
Zdroj: ccpopculture.com

Ľudia, ktorých životné osudy nie sú tak celkom závideniahodné. Diane je slobodná matka, ktorá potrebuje pracovať, aby uživila seba i syna. Jeho komplikovaná diagnóza jej to však príliš neumožňuje. Situáciu jej pomáha zľahčovať susedka Kylea, ktorá zároveň aj Stevea učí doma. Za jej tichou povahou a smutným úsmevom sa však skrýva veľká životná bolesť.  Napriek všetkému v deji dostáva chvíľami priestor aj humor a scény plné lásky, nádeje, snov a slobody.

Chvíle, v ktorých si títo traja ľudia navzájom pomáhajú, odovzdávajú všetko, čo im život nestihol vziať a oslavujú ho tak emotívne a drzo, že je to až závideniahodné. Po každej šťastnej scéne však prichádza rýchle vytriezvenie s podobou krutej reality. Jedinečnú atmosféru podčiarkuje nádherný soundtrack, výborná kamera a neskutočné výkony všetkých troch hlavných postáv. Dychberúci príbeh, ktorý rozbije vaše emócie na tak malé črepiny, že ich budete zliepať ešte niekoľko dní po vzhliadnutí.

filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách
Zdroj: filmblerg.com

5. Izba/The Room (2015)

7 rokov väzní matku Joy starý Nick v jednej izbe. Jej 5-ročný syn Jack nič iné ako tieto štyri steny nepozná. Je to jeho celý vesmír, reálny svet je pre neho naopak len akousi fikciou. No niekedy stačia štyri steny a dvaja správne zvolení herci a vznikne z toho film, ktorý vás vtiahne od prvej minúty.

Od prvej minúty ste ochotní prežívať s hlavnými hrdinami všetko, čo sa v malej izbe len zažiť dá. Pretože napriek všetkému je to už aj váš domov, je to všetko, čo máte, a nič viac predsa ani neexistuje. Joy vnútorne strašne trpí, no napriek všetkému dokáže pre svojho syna vytvoriť čarovný domov aj v nehostinných podmienkach. Ako správna matka.

Brie Larson sa tejto role zhostila výborne a kvôli nej sa nechala na mesiac izolovať, pričom dodržiavala prísnu diétu, len aby celkový jej výkon pôsobil čo najrealistickejšie

room izba brie larson
Zdroj: telegraph.co.uk

Zoznam “filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách” bude pokračovať 2. časťou. Dovtedy nám môžete napísať do komentárov, ktorý z prvých piatich sa vám osobne páči najviac.

Článok nám na zverejnenie poskytla Simona Sopiaková, ktorej veľmi pekne ďakujeme. Pokiaľ sa vám páčil, nezabudnite autorku podporiť na sociálnych sieťach:

Facebook
Instagram

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

TOP 10: miniseriály na Netflixe, ktorými si môžete vyplniť letné prázdniny

TOP 10: miniseriály na Netflixe Toto leto si pravdepodobne kvôli pandémii koronavírusu veľmi nepocestujeme. O to viac času však budeme mať na sledovanie filmov a...

V treťom Jurskom svete bude mať pôvodná trojica väčšiu úlohu, potvrdil jeden z nich

Jurassic World: Dominion s pôvodnou trojicou Jurassic World: Dominion, teda druhé pokračovanie nového príbehu o dinosaurích parkov, bol jeden z prvých filmov, ktorý sa vrátil...

Death Stranding potvrdzuje dátum vydania na PC a približuje unikátne kozmetické bonusy

Norman Reedus a Hideo Kojima sa vracajú Po nešťastnom rozlúčení sa so štúdiom Konami prišiel Hideo Kojima s vlastným štúdiom. Kojima Productions doposiaľ vyprodukovalo jeden...

Warner Bros. má obavy vypustiť ich hororový klenot V zajatí démonov 3 už tento rok. Prečo a kedy ho teda uvidíme?

Dátum vydania očakávaného hororu V zajatí démonov 3 sa podľa všetkého oneskorí až do roku 2021 a tohtoročná septembrová premiéra je minulosťou. Najnovší film...

Ambiciózny horor Amulet sa bude snažiť prehĺbiť váš strach k démonom a v prvom traileri sa mu to miestami darí

Trailer k filmu Amulet sa konečne ukázal a produkčná spoločnosť Magnolia Pictures sa do sveta chystá uviesť nový horor s démonickými silami vo vnútri. Novinka má za sebou už...