Darovali nám život. 10 filmov, v ktorých matky hrajú nezabudnuteľné roly! – Časť 2.

Nenechajte si ujsť

Toto je 10 dôvodov, prečo je pre vás hranie hier v skutočnosti dobré

10 dôvodov, prečo sú pre vás hry dobré "Neseď stále za tým počítačom! Nevieš, ako ti tie hry škodia?" je veta, ktorú sme v tejto...

TOP 10: Filmy a seriály, ktoré v júli jednoducho nesmiete zmeškať na HBO GO

TOP 10: Filmy a seriály, ktoré si v júli musíte pozrieť na HBO GO Nový mesiac je tu, a ako ste si už mohli zvyknúť,...

Johnny Depp bol neprávom vyhodený a fanúšikovia si vyžadujú jeho návrat ako Jack Sparrow

Fanúšikovia chcú, aby sa Johnny Depp ako Jack Sparrow vrátil Mnoho fanúšikov Pirátov z Karibiku si želá, aby sa vrátil Johnny Depp ako Jack Sparrow....

Margot Robbie bude novou tvárou filmovej série Piráti z Karibiku. Nahradí herečka Johnnyho Deppa?

Séria Piráti z Karibiku patrí k najobľúbenejším hraným filmovým sériám od štúdia Disney. Posledný film zo série nemal medzi kritikmi veľký úspech, napriek tomu...
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 19 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.

Zoznam “filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách” začal 1. časťou. Prečítať si ju môžete na tomto odkaze.

Filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách – Časť 2.

Matky. Sú jedny z najdôležitejších osôb v našom živote. Vnímame ich ako nekonečný zdroj bezpečia, ochrany a lásky. Aspoň väčšinou. Každá žena prijíma túto životnú úlohu po svojom. Keď však ide o deti, nepoznajú žiadne hranice a bojujú za nich ako ozajstné levice.

Možno aj preto je téma rodičovstva vo filmoch pomerne obľúbená. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na snímky, v ktorých práve ženymatky hrajú nezabudnuteľné postavy. Každá je iná – jedna skôr tichá a krehká, druhá prísna a ostrá… no v konečnom dôsledku im ide vždy o dobro svojich detí, ktorým darovali život.

filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách kramer vs. kramer meryl streep
Zdroj: mimigarness.cf

6. Tri billboardy kúsok za Ebbingom/Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)

Mildred Haynesovej (Frances McDormand) zavraždili dcéru. Pritom ako zomierala, bola znásilňovaná. Keďže polícia nemala takmer žiadne dôkazy a svedkov, s prípadom nevedela ďalej pohnúť. Mildred však navždy prišla o dcéru a jej neskutočný žiaľ a hnev deň čo deň postupne zožiera jej vnútro a nedovolí jej žiť ďalej, iba bezútešne prežívať. Prenajme si preto tri polorozpadnuté billboardy, na ktoré dá vyhotoviť tieto nápisy:

1. Znásilnená a zabitá 2. A zatiaľ žiadne zatknutie. 3. Ako je to možné, šerif Willoughby?

Tri billboardy kúsok za Ebbingom/Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Zdroj: kunc.org

Hrubé čierne písmo na ohnivom červenom pozadí okamžite vyvolá búrlivé reakcie polície, miestneho kňaza, ale aj iných, nezainteresovaných obyvateľov mesta. Životnú situáciu pri tom neuľahčuje ani vlastnému synovi, ktorému sa v škole za celú kauzu posmievajú. Mildred svojou bolesťou siaha na absolútne dno. Neostáva pri slovách, prechádza na činy, ktoré rozpútajú princíp domino efektu, pri ktorom zlo plodí len ďalšie zlo. 

Odhodlaná žena dokáže bojovať veľmi dlho, no keď už boj trvá pridlho a nič sa nemení, niekedy je lepšie vzdať sa a nechať to tak. Aj keby to mala byť tá najťažšia vec, akú v živote musí spraviť…

Sam Rockwell - favorit na najlepšieho vedľajšieho herca
Zdroj: film.org.pl

7. matka!/Mother! (2017)

Azda najrozporuplnejší film roka 2017, ktorý opäť (ako to už pri kontroverzných režiséroch býva) polarizoval divákov na dve strany. Niektorí boli z matky! od Darrena Aronofskeho nadšení, iní zas v sále pohoršene krútili hlavou a tvrdili, že film nedáva žiaden zmysel.

Mysteriózny horor je plný metafor, odkazov na náboženstvo a samotný vznik života
V centre diania je, ako je už podľa názvu jasné – matka, ktorá stelesňuje nie len ženu ako takú, ale obrazne aj samotnú matku prírodu/Zem. V obrovskom dome, z ktorého postupne starostlivo vytvorila ozajstný domov, žije aj so svojim mužom básnikom (ten predstavuje umelca-stvoriteľa-Boha). Matka je milujúca, snaživá a oddaná, no časom sú na ňu vyvíjané väčšie a väčšie nátlaky, jej snaha vychádza navnivoč. Do domu postupne začínajú chodiť rôzni hostia, ktorí sú neúctiví a všetko ňou vybudované sa začína ničiť. 

Zdroj: themovies.nl

Krátky svetlý okamih nastáva, keď zistí, že otehotnela. Všetko sa na chvíľu upokojí, muž je zo správy nadšený a v návale inšpirácie napíše svoje vrcholné dielo. To však u ľudí vyvolá fanatické reakcie a rozpúta obrovské peklo, ktoré povedie až k absolútnemu šialenstvu.  

matka! je film, na ktorý vás nič nepripraví, čistá apokalypsa nielen na plátne, ale aj v hlave diváka

matka mother
Zdroj: filmmattersmagazine.com

8. Odnikiaľ/In the Fade (2017)

Pri bombovom útoku prichádza Katji (Diane Kruger) o manžela a syna. To, akým peklom si bude prechádzať a ako sa s touto novou životnou situáciou popasuje, divák sleduje napäto celých 106 minút. Do poslednej chvíle netuší, či príde k záverečnej katarzii alebo sa to skončí úplnou katastrofou. Film otvára aktuálne témy, akými sú terorizmus a diery v súdnictve.

Celý dej je postavený prakticky na výkone Diane, ktorá hrá maximálne precítene a nie je jej čo vytknúť. Napriek tomu, že podobné témy boli už v iných snímkach x-krát zachytené, Diane svojou osobnosťou robí zo snímky celkom nový zážitok. Divák preciťuje každú jej trpkú emóciu. Pokiaľ ste pripravený podstúpiť smrť svojho partnera a dieťaťa, následne sa súdiť o potrestanie páchateľov a zároveň sa s celou to temnotou, ktorá napadla každú bunku vášho tela, svojím spôsobom vysporiadať, tak si Odnikadiaľ zaraďte do zoznamu must see.

filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách
Zdroj: narocinema.com

9. Tiché miesto/A quiet place (2018)

Ich príchod na Zem všetko zmení. „Oni“ majú veľmi vyvinutý sluch a aj nepatrným hlukom si človek dokáže zapríčiniť okamžitú smrť. Lee, Evelyn a ich tri deti preto dokážu prežiť iba za dodržiavania veľmi prísnych bezpečnostných opatrení a aj vďaka tomu, že ovládajú posunkovú reč (najstaršia dcéra Regan je nepočujúca).

V tomto prípade sú všetky herecké výkony veľmi kvalitné, dej disponuje niekoľkými skutočne emotívnymi chvíľkami, no predsa v tej najsilnejšej scéne exceluje opäť žena – matka, ktorú čaká veľmi náročná úloha.

Zdroj: deadline.com

Na svet sa pomaly pýta ich ďalšie dieťa a preto je potrebné naplánovať pôrod tak, aby prebehol v absolútnej tichosti. Dá sa to vôbec v prostredí, v ktorom len obyčajný vietor dokáže v steblách trávy na okamih vytvoriť malý, no nebezpečný hurikán? 

10. Roma/Roma (2018)

Obraz mexickej rodiny a ich zamestnankyne Cleo v 70. rokoch v štvrti Roma je veľmi osobnou a citlivou výpoveďou režiséra Alfonsa Cuaróna, za ktorú si tento rok odniesol troch Oscarov

filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách
Zdroj: hollywoodreporter.com

Služobnica Cleo (Yalitza Aparicio) sa stará o domácnosť, pomáha pri výchove detí svojej pani a čoskoro sa má stať matkou. Je to prostá, no čestná a pracovitá žena. Naproti tomu sledujeme život jej zamestnankyne, ktorá sa odrazu ocitá bez manžela. Síce sa nachádza hierarchicky o niekoľko vrstiev vyššie, no na rebríčku šťastia stojí ešte o stupienok nižšie ako samotná Cleo.

Film vzdáva poctu ženám a matkám a obsahuje dve veľmi silné emočné scény. Disponuje precíznu kamerou, v každom jednom zábere má každý jeden predmet svoje dokonalé miesto. Scenár nepovie nič zbytočné, neplytvá slovami, no zachytí všetko dôležité. Roma v sebe skrýva nekonečnú silu. Takú, ako dokážu dať len matky svojim deťom.

filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách
Zdroj: netflix.com

Zoznam “filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách” začal 1. časťou. Prečítať si ju môžete na tomto odkaze.

Článok nám na zverejnenie poskytla Simona Sopiaková, ktorej veľmi pekne ďakujeme. Pokiaľ sa vám páčil, nezabudnite autorku podporiť na sociálnych sieťach:

Facebook
Instagram

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

TOP 10: miniseriály na Netflixe, ktorými si môžete vyplniť letné prázdniny

TOP 10: miniseriály na Netflixe Toto leto si pravdepodobne kvôli pandémii koronavírusu veľmi nepocestujeme. O to viac času však budeme mať na sledovanie filmov a...

V treťom Jurskom svete bude mať pôvodná trojica väčšiu úlohu, potvrdil jeden z nich

Jurassic World: Dominion s pôvodnou trojicou Jurassic World: Dominion, teda druhé pokračovanie nového príbehu o dinosaurích parkov, bol jeden z prvých filmov, ktorý sa vrátil...

Death Stranding potvrdzuje dátum vydania na PC a približuje unikátne kozmetické bonusy

Norman Reedus a Hideo Kojima sa vracajú Po nešťastnom rozlúčení sa so štúdiom Konami prišiel Hideo Kojima s vlastným štúdiom. Kojima Productions doposiaľ vyprodukovalo jeden...

Warner Bros. má obavy vypustiť ich hororový klenot V zajatí démonov 3 už tento rok. Prečo a kedy ho teda uvidíme?

Dátum vydania očakávaného hororu V zajatí démonov 3 sa podľa všetkého oneskorí až do roku 2021 a tohtoročná septembrová premiéra je minulosťou. Najnovší film...

Ambiciózny horor Amulet sa bude snažiť prehĺbiť váš strach k démonom a v prvom traileri sa mu to miestami darí

Trailer k filmu Amulet sa konečne ukázal a produkčná spoločnosť Magnolia Pictures sa do sveta chystá uviesť nový horor s démonickými silami vo vnútri. Novinka má za sebou už...