Darovali nám život. 10 filmov, v ktorých matky hrajú nezabudnuteľné roly! – Časť 2.

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Zoznam „filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách“ začal 1. časťou. Prečítať si ju môžete na tomto odkaze.

Filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách – Časť 2.

Matky. Sú jedny z najdôležitejších osôb v našom živote. Vnímame ich ako nekonečný zdroj bezpečia, ochrany a lásky. Aspoň väčšinou. Každá žena prijíma túto životnú úlohu po svojom. Keď však ide o deti, nepoznajú žiadne hranice a bojujú za nich ako ozajstné levice.

Možno aj preto je téma rodičovstva vo filmoch pomerne obľúbená. Poďme sa teraz spoločne pozrieť na snímky, v ktorých práve ženymatky hrajú nezabudnuteľné postavy. Každá je iná – jedna skôr tichá a krehká, druhá prísna a ostrá… no v konečnom dôsledku im ide vždy o dobro svojich detí, ktorým darovali život.

filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách kramer vs. kramer meryl streep
Zdroj: mimigarness.cf

6. Tri billboardy kúsok za Ebbingom/Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)

Mildred Haynesovej (Frances McDormand) zavraždili dcéru. Pritom ako zomierala, bola znásilňovaná. Keďže polícia nemala takmer žiadne dôkazy a svedkov, s prípadom nevedela ďalej pohnúť. Mildred však navždy prišla o dcéru a jej neskutočný žiaľ a hnev deň čo deň postupne zožiera jej vnútro a nedovolí jej žiť ďalej, iba bezútešne prežívať. Prenajme si preto tri polorozpadnuté billboardy, na ktoré dá vyhotoviť tieto nápisy:

1. Znásilnená a zabitá 2. A zatiaľ žiadne zatknutie. 3. Ako je to možné, šerif Willoughby?

Tri billboardy kúsok za Ebbingom/Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Zdroj: kunc.org

Hrubé čierne písmo na ohnivom červenom pozadí okamžite vyvolá búrlivé reakcie polície, miestneho kňaza, ale aj iných, nezainteresovaných obyvateľov mesta. Životnú situáciu pri tom neuľahčuje ani vlastnému synovi, ktorému sa v škole za celú kauzu posmievajú. Mildred svojou bolesťou siaha na absolútne dno. Neostáva pri slovách, prechádza na činy, ktoré rozpútajú princíp domino efektu, pri ktorom zlo plodí len ďalšie zlo. 

Odhodlaná žena dokáže bojovať veľmi dlho, no keď už boj trvá pridlho a nič sa nemení, niekedy je lepšie vzdať sa a nechať to tak. Aj keby to mala byť tá najťažšia vec, akú v živote musí spraviť…

Sam Rockwell - favorit na najlepšieho vedľajšieho herca
Zdroj: film.org.pl

7. matka!/Mother! (2017)

Azda najrozporuplnejší film roka 2017, ktorý opäť (ako to už pri kontroverzných režiséroch býva) polarizoval divákov na dve strany. Niektorí boli z matky! od Darrena Aronofskeho nadšení, iní zas v sále pohoršene krútili hlavou a tvrdili, že film nedáva žiaden zmysel.

Mysteriózny horor je plný metafor, odkazov na náboženstvo a samotný vznik života
V centre diania je, ako je už podľa názvu jasné – matka, ktorá stelesňuje nie len ženu ako takú, ale obrazne aj samotnú matku prírodu/Zem. V obrovskom dome, z ktorého postupne starostlivo vytvorila ozajstný domov, žije aj so svojim mužom básnikom (ten predstavuje umelca-stvoriteľa-Boha). Matka je milujúca, snaživá a oddaná, no časom sú na ňu vyvíjané väčšie a väčšie nátlaky, jej snaha vychádza navnivoč. Do domu postupne začínajú chodiť rôzni hostia, ktorí sú neúctiví a všetko ňou vybudované sa začína ničiť. 

Zdroj: themovies.nl

Krátky svetlý okamih nastáva, keď zistí, že otehotnela. Všetko sa na chvíľu upokojí, muž je zo správy nadšený a v návale inšpirácie napíše svoje vrcholné dielo. To však u ľudí vyvolá fanatické reakcie a rozpúta obrovské peklo, ktoré povedie až k absolútnemu šialenstvu.  

matka! je film, na ktorý vás nič nepripraví, čistá apokalypsa nielen na plátne, ale aj v hlave diváka

matka mother
Zdroj: filmmattersmagazine.com

8. Odnikiaľ/In the Fade (2017)

Pri bombovom útoku prichádza Katji (Diane Kruger) o manžela a syna. To, akým peklom si bude prechádzať a ako sa s touto novou životnou situáciou popasuje, divák sleduje napäto celých 106 minút. Do poslednej chvíle netuší, či príde k záverečnej katarzii alebo sa to skončí úplnou katastrofou. Film otvára aktuálne témy, akými sú terorizmus a diery v súdnictve.

Celý dej je postavený prakticky na výkone Diane, ktorá hrá maximálne precítene a nie je jej čo vytknúť. Napriek tomu, že podobné témy boli už v iných snímkach x-krát zachytené, Diane svojou osobnosťou robí zo snímky celkom nový zážitok. Divák preciťuje každú jej trpkú emóciu. Pokiaľ ste pripravený podstúpiť smrť svojho partnera a dieťaťa, následne sa súdiť o potrestanie páchateľov a zároveň sa s celou to temnotou, ktorá napadla každú bunku vášho tela, svojím spôsobom vysporiadať, tak si Odnikadiaľ zaraďte do zoznamu must see.

filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách
Zdroj: narocinema.com

9. Tiché miesto/A quiet place (2018)

Ich príchod na Zem všetko zmení. „Oni“ majú veľmi vyvinutý sluch a aj nepatrným hlukom si človek dokáže zapríčiniť okamžitú smrť. Lee, Evelyn a ich tri deti preto dokážu prežiť iba za dodržiavania veľmi prísnych bezpečnostných opatrení a aj vďaka tomu, že ovládajú posunkovú reč (najstaršia dcéra Regan je nepočujúca).

V tomto prípade sú všetky herecké výkony veľmi kvalitné, dej disponuje niekoľkými skutočne emotívnymi chvíľkami, no predsa v tej najsilnejšej scéne exceluje opäť žena – matka, ktorú čaká veľmi náročná úloha.

Zdroj: deadline.com

Na svet sa pomaly pýta ich ďalšie dieťa a preto je potrebné naplánovať pôrod tak, aby prebehol v absolútnej tichosti. Dá sa to vôbec v prostredí, v ktorom len obyčajný vietor dokáže v steblách trávy na okamih vytvoriť malý, no nebezpečný hurikán? 

10. Roma/Roma (2018)

Obraz mexickej rodiny a ich zamestnankyne Cleo v 70. rokoch v štvrti Roma je veľmi osobnou a citlivou výpoveďou režiséra Alfonsa Cuaróna, za ktorú si tento rok odniesol troch Oscarov

filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách
Zdroj: hollywoodreporter.com

Služobnica Cleo (Yalitza Aparicio) sa stará o domácnosť, pomáha pri výchove detí svojej pani a čoskoro sa má stať matkou. Je to prostá, no čestná a pracovitá žena. Naproti tomu sledujeme život jej zamestnankyne, ktorá sa odrazu ocitá bez manžela. Síce sa nachádza hierarchicky o niekoľko vrstiev vyššie, no na rebríčku šťastia stojí ešte o stupienok nižšie ako samotná Cleo.

Film vzdáva poctu ženám a matkám a obsahuje dve veľmi silné emočné scény. Disponuje precíznu kamerou, v každom jednom zábere má každý jeden predmet svoje dokonalé miesto. Scenár nepovie nič zbytočné, neplytvá slovami, no zachytí všetko dôležité. Roma v sebe skrýva nekonečnú silu. Takú, ako dokážu dať len matky svojim deťom.

filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách
Zdroj: netflix.com

Zoznam „filmy s matkami v nezabudnuteľných rolách“ začal 1. časťou. Prečítať si ju môžete na tomto odkaze.

Článok nám na zverejnenie poskytla Simona Sopiaková, ktorej veľmi pekne ďakujeme. Pokiaľ sa vám páčil, nezabudnite autorku podporiť na sociálnych sieťach:

Facebook
Instagram

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -