Vedeli ste, že filmy so ženskou hlavnou úlohou zarábajú viac ako tie s mužmi?

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Hollywood sa za posledné roky rapídne zmenil a najnovšie zistenia nám odhalili niečo veľmi zaujímavé. Ako už vieme, filmy sa rozdeľujú do dvoch skupín. Tie, v ktorých sa v hlavnej úlohe objavilo ženské pohlavie alebo tie, v ktorých sa objavilo mužské pohlavie. Posledné štúdie zistili, že najlepšie filmy so ženou v hlavnej úlohe zarábajú viac ako s mužmi. Minulý rok nám toho bol živým príkladom film Wonder Woman, ktorý si dokázal zarobiť krásnych 820 miliónov dolárov. 

Globálne, ženy tvoria zhruba polovicu predaných lístkov do kín, ale ich zastúpenie na striebornom plátne nie je niekedy až také presýtené. Nedávne filmové kúsky ako Debbina 8, Kráska a zviera alebo Moana boli naozaj kvalitné a dokázali nám, že aj ženy dokážu získať kladné čísla. No štátna univerzita v San Diegu odhalila, že ženy tvoria len štvrtinu vedúcich protagonistov a len tretinu hlavných postáv v roku 2017. Síce je to ešte menej ako v roku 2016, no niektoré čísla sa predsalen zväčšili. A to počet filmov, kde v režisérskom kresle sedela žena. 

Zdroj: anoncraft.com

Sú filmy so ženami úspešnejšie?

Do prieskumu sa pustili spoločnosti Gracenote, Nielsen a C.A.A., ktoré vyhodnotili tie najlepšie filmy a ich vedúcich hercov na základe toho, ktoré pohlavie bolo vo filme titulné. Analýza sa zamerala na 350 filmov, 105 žien a 245 mužov. Výsledky následne porovnali podľa veľkosti rozpočtu daných filmov. S výnimkou filmov s rozpočtom od 30 do 50 miliónov dolárov sa ženy umiestnili s lepším priemerom ako muži.

Tieto prieskumy však nevznikli len tak. Sú totižto súčasťou širšieho úsilia dostať do povedomia viac ženských postáv a častejšie ich obsadzovať v hollywoodskych filmoch. Avšak nie vždy sú tieto výskumy presné. Pozrime sa na film ako Star Wars: Sila sa prebúdza alebo Poslední Jediovia. V hlavnej úlohe bola predsa herečka Daisy Ridley, no aj tak nebola považovaná za hlavnú herečku. To isté napríklad platí aj o Teenage Mutant Ninja korytnačkách, kde sa objavila krásna Megan Fox.

 

Wonder Woman 1984
Zdroj: geektyrant.com

Bez ohľadu na drobné medzery, nie je pochýb o tom, že výherná sila filmov so ženami je na vzostupe a Hollywood si to určite uvedomuje. Nadchádzajúce filmy ako Marry Poppins Returns, Alita: Bojový anjel alebo Captain Marvel majú príležitosť ďalej posilniť tento trend a posunúť ho na nový štandard. Predsa len, nežné pohlavie dokáže vždy divákovi učarovať a náš svet už dávno nie je ako pred niekoľkými rokmi. 

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -