10 bizarných vecí, ktoré nám do hlavy vštiepili obľúbené filmy z nášho detstva!

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

Filmy z nášho detstva

Detskí diváci sa na filmy pozerajú cez ružové okuliare. Lenže v dospelosti vidíme kultové filmy z nášho detstva v trochu inom obale. Uvedomujeme si veci, ktoré nám ako deťom unikli. Napríklad si zrazu uvedomíme, že Kevin zo Sám doma je postrachom pre rodičov. A že slávna trojka zo série Harry Potter má potrebu riešiť veci za dospelých. Možno vám to ani nenapadlo, ale toto sú bizarné veci, ktoré nám do hlavy vštiepili práve filmy z nášho detstva.

1. Malá morská víla (1989)

filmy z nášho detstva
Zdroj: adme.media

Detský divák si pri sledovaní tejto klasickej rozprávky neuvedomí, že v nej má zásadné slovo príťažlivosť a vonkajší vzhľad. Ariel sa totiž do svojho princa zamiluje len na základe toho, ako vyzerá. A to pár sekúnd potom, čo ho zachráni. Nezaujíma ju jeho životný príbeh a podobne. To platí aj pre princa, ktorý sa do Ariel taktiež zamiluje len na základe toho, že je to krásna morská víla. Rovnako ako v prípade telenoviel, aj toto je mimoriadne povrchná toxická láska, ktorá sa nám bohužiaľ zakorenila v podvedomí.

2. Kráska a zviera (1991)

filmy z nášho detstva
Zdroj: adme.media

Na rozdiel od Ariel, Belle nezáleží na vzhľade, čo je príjemná zmena. Ale tiež sú jej dôvody niekedy ošemetné. Mnoho divákov si totiž myslí, že v normálnom svete by bola Belle len obyčajná zlatokopka. Skrátka pekná žena, ktorá sa vydá za hnusného a odpudivého chlapa, len preto, že je príšerne bohatý. Samozrejme vieme, že toto nie je myšlienka, s ktorou Disney tento kultový príbeh vytvorilo, ale skrátka to má logiku. Je jedno v akom smere to podáte, je jedno či tam bude hrať roztomilá Emma Watson. Zákerná myšlienka tohto filmu je každému jasná.

3. Séria Harry Potter (2001-2011)

filmy z nášho detstva
Zdroj: adme.media

O nezodpovednosti a nedostatočnej ochrane Rokfortu by sme mohli hovoriť veľmi dlho. Harry sa už v prvej časti dostane do zakázaného lesa, bojuje s trojhlavým psom a napokon aj so samotným Voldemortom. Zábavný prvý ročník, však? Každopádne, keď sa nad tým zamyslíte, Harry si za to všetko môže sám. A nielen Harry ale aj Ron a Hermiona. Táto trojica totiž vždy pchá svoje nosy do vecí, do ktorých ich nič nie je. Myslia si, že všetko musia vyriešiť oni, pretože dospelí to nedokážu. Táto myšlienka je taktiež nepriaznivá pre maloletých divákov, ktorí zrazu nadobudnú prílišné sebavedomie. A ako vieme, deti si nedokážu len tak uchovať nadhľad.

4. Toy Story (1995)

filmy z nášho detstva
Zdroj: adme.media

Každý z nás videl fantastickú sériu Toy Story, ktoré prekonala všetky bariéry. A v rámci animácie sa stala neskutočnou klasikou. Príbeh hračiek je úžasné dielo s jednou malou chybičkou. Tvorcovia totiž hlavne v tretej časti popisujú to, že svojich hračiek by sa dospelí nemali zbaviť. Vidíme to hlavne v tretej časti, keď sa Andy lúči so svojimi hračkami. Scénka je to síce dojímavá, no keď si odmyslíme fakt, že hračky sú živé, tak sa Andy nedokáže odosobniť od detstva. A to aj napriek tomu, že už smeruje na vysokú školu.

5. Múmia (1999)

Múmia
Zdroj: adme.media

Séria Múmia s Brendanom Fraserom a Rachel Weisz je skvelá. O tom niet pochýb. Je dostatočne vtipná, magická, dobrodružná. Po tejto stránke jej prakticky nemáme čo vytknúť. Tvorcovia kultovej série sa však tiež nevyhli tomu, čo postretne mnoho dobrodružných filmov. A to sú chyby hlavných postáv, hlavne Evelyn. Práve jej neposlušnosť nás riadi celým filmom. Najprv len tak zničí drahú knižnicu, neskôr sa vyberie na brutálne nebezpečné miesto a sama prebudí démona, ktorý môže zničiť svet. Chudák Rick, ktorý za ňu musel všetky tie prúsery riešiť. Ešte, že je taká roztomilá, že sa na ňu človek nedokáže hnevať.

6. Leví kráľ (1994)

Leví kráľ
Zdroj: adme.media

Skvelá a kultová rozprávka, to je Leví kráľ. Výborná kreslená animácia, perfektné postavy a podobne. Jednoznačne je Leví kráľ jedným z najlepších animovaných filmov všetkých čias. Každopádne, aj z tohto filmu si maloletý divák môže odniesť niečo nepozitívne. Hlavný hrdina príbehu Simba totiž musí prekonať niekoľko prekážok, aby zaujal svoje miesto ako kráľ. Prejde si smrťou svojho otca, zradou od svojho strýka, … Maloletý divák si môže a samozrejme nemusí myslieť, že musí prejsť niečím podobným, aby mal úspech. Cesta za vysnívanou prácou a podobne však nemusí byť ani zďaleka taká tvrdá.

7. Doba ľadová (2002)

Doba ľadová
Zdroj: adme.media

Kultová animovaná séria má veľa pozitívnych vlastností. Ako sú napríklad priateľstvo alebo ochrana tých slabších. Lenže spôsob, akým sa postavy vo filme spriatelili, je trochu bizarný. Sid sa v podstate vnúti do pozornosti veľkého Mannyho. Mamut sa pritom chce len starať o svoje veci, lenže Sid mu veľmi nedal na výber. Väčšinou to ale v živote takto nefunguje. Človek by sa nemal niekomu vtierať len preto, aby mal priateľa.

8. Grinch (2000)

Grinch
Zdroj: adme.media

Aj Grinch patrí samozrejme medzi kultové filmy z nášho detstva. Skvelý Jim Carrey predviedol v kultovom vianočnom príbehu úžasný výkon. Postava malej Cindy verí, že sa Grinch môže zmeniť v dobrú bytosť a robiť dobré skutky. A to aj napriek všetkým tým nezdarom, ktoré spáchal. V skutočnom je to však inak. A deti by sa daberákom mali radšej vyhnúť, než ich učiť o dobrých skutkoch. Samozrejme je to rozprávka, niet sa čomu čudovať. Ale nikdy neviete, čo to zaseje do podvedomia malých divákov.

9. Matilda (1996)

Matilda
Zdroj: adme.media

Matildu rodičia nemilujú a preto utečie z domu. Štve ju riaditeľka školy, preto ju začne šikanovať. No takýto je príbeh tohto kultového filmu, ktorý sa skôr len tvári ako rodinný. Ale deti by sa mu skôr mali vyhnúť. Rodičia Matilde nevenujú pozornosť, to ale neznamená, že má utiecť z domu. A tiež žiadne dieťa nemá v obľube riaditeľku školy. To ale neznamená, že ju môžete trápiť rôznymi kúskami. Celkovo sa zrejme zhodneme na tom, že z Matildy by si deti nemali brať príklad.

10. Sám doma (1990)

Sám doma
Zdroj: adme.media

Medzi filmy z nášho detstva rozhodne patrí kultová vianočná tradícia pod názvom Sám doma. Film, ktorý sa stal nesmiernou vianočnou klasikou. Kevin zostane sám doma, ako už každý vie. A správa sa ako dospelý, čo je sympatické, ale nie vždy prínosné. Maloletý divák si môže z toho odniesť jednu vec. Ak zostanem doma, netreba volať políciu, radšej si to musím užiť. A čo sa príchodu zlodejov do domu týka, tiež v tom nie je práve dobrý odkaz. Tvorcovia naznačujú, že 8-ročný chlapec si s tým poradí lepšie ako skúsení policajti. Pričom Kevinovi hrozilo neskutočné nebezpečenstvo.

Zdroj: adme.media

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

 1. Tak toto je iná spŕška c.ujo..ín.

  Maloletý je stále človek a má svoje IQ, ak už vie dieťa rozoznať Televízor od okna, malo by byť dieťaťu jasne aj to ze narozdiel od okna nie všetko čo vidí v TV je skutočné a reálne, samozrejme aj okno môže skrelsovať a za správnych podmienok sa dá aj cez oknenne sklo vidieť niečo s čoho bude mať človek nočné mory

  Tie príbehy majú svoju myšlienku a vedú ku nej svojich divákov tak aby nemohlibodbočiť neprávnym smerom.

  V Kobre 11 je tiež dosť vela nereálnu vecí a patrila k nášmu dectvu, to iste Komisár Rex či Xena alebo Herkules ktoré zase prekypujú bojovími scénami a niaky nedonosenec by si s toho kohol odniesť že má hladáť príležitosti k útoku za každú cenu či ( v prípade Kobry 11) ze keď bude policajtom bude môcť pomaly každý ďeň zničiť svoje služobné auto a vždy dostane len tak nové.

  Každá kuktova klasika sa dá napadnúť a poukazovať na to čo by bolo keby, nedávno prijali do nemocnice chlapcov ktory sa nechali pohrýzť tarantulou lenbpreto ze uverily ze sa stanú Spider Manmi.

  Pipi Dlhá Pabmnčucha tiež nie je etalón etikety. Atď atď… ale takýmto spôsobom by deťom dorastu a aj zvysbým ľuďom neostalo nič iné len pozersť von oknom alebo vondverami či na obkuhu alebo stenu prípadne plafón.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -